środa, 21 lutego, 2024
+

  Za nami Przegląd Teatrów Jasełkowych w Głogowie Małopolskim. Prezentujemy relację z tego pięknego wydarzenia i podsumowujemy konkurs!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  To było prawdziwe święto teatru jasełkowego, zorganizowane w Miejsko Gminnym Domu Kultury im. Franciszka Kotuli w Głogowie Małopolskim. Impreza ma długą i bogatą historię, bowiem została zorganizowana w tym roku już po raz 31. Wojewódzki Przegląd Teatrów Jasełkowych zgromadził maluchy, młodzież oraz dorosłych i seniorów, którzy w swoim grupach przedstawiały jasełka, czyli występy związane ze scenami biblijnymi, które działy się za czasów narodzin Jezusa, w Betlejem. A uczestniczyło w nich i tym samym na dużej scenie domu kultury zaprezentowało się w sumie 13 zespołów, z różnych grup wiekowych, pochodzących z różnych zakątków naszego regionu, z Podkarpacia.

  Warto wspomnieć najpierw, że dwie, najmłodsze występujące grupy przedszkolaków, pochodziły z Głogowa Małopolskiego (Żabki) oraz Mądre Sowy z Przedszkola Miejskiego numer 1 im. Kubusia Puchatka z Mielca. Obie grupy, wystąpiły na bardzo wysokim poziomie i zostały nagrodzone upominkami rzeczowymi, za wspaniałe prezentacje. Także te dwie grupki maluchów otrzymały gry, zabawki, a także różne gadżety związane z Gminą Głogów Małopolski. Grupa maluchów dodajemy, że nie podlegała ocenie jury.

  A komisja, w składzie: Jolanta Danak-Gajda, Natalia Zduń oraz Walenty Kotula ogłosiła zwycięzców jasełek w każdej kolejnej grupie wiekowej. Pierwsze miejsce, jeśli chodzi o grupy szkolne, wygrał Zespół Teatralny „Wiercidryle” z Jarosławia. Drugie miejsce należało się ex aequo Grupie Teatralnej ze Zespołu Szkół w Wysokiej Głogowskiej oraz Teatrzykowi „START” z CKiB w Nowej Sarzynie. Z kolei trzecie miejsce zostało przyznane Grupie „UFO nad Szopką” SP nr 2 w Głogowie Małopolskim. Dodatkowo, nagrodzona została również Laura Koprowicz z Jarosławia dostała specjalne wyróżnienie za wyjątkową kreację aktorską postaci turonia oraz pasterza.

  Zespoły wielopokoleniowe, młodzieżowe oraz dorosłych, zaliczane były do jednej kategorii wiekowej. Tutaj, zaprezentowało jasełka na głogowskiej scenie aż siedem rożnych grup. Pierwsze miejsce zajął tutaj Zespół Ludowy „Górniacy” z Kolbuszowej Górnej oraz Zespół Regionalny „Grodziszczoki” z Grodziska Dolnego. Drugie miejsce zajęli artyści z Zespołu Śpiewaczo-Obrzędowego „Leszczynka” z Wólki Grodziskiej i Gminnej Aktorskiej Formacji Artystycznej „GAFA” z Miejsca Piastowego. Trzecie miejsce ex aequo przypadło Zespołowi „Kielnarowianie” z Kielnarowej oraz ukraińskiemu Zespołowi „Beryhynie”. Wyróżnienie otrzymała również Grupa Artystyczna „Wolanie” z gminy Rożwienica.

  Dodajemy, kim było jury, które wytypowało zwycięzców?

  Jolanta Danak-Gajda to etnograf i muzykolog. Przez 35 lat działała w Polskim Radiu Rzeszów, zajmując się audycjami o kulturze ludowej. Może się pochwalić, że jest autorką popularnych programów, a także laureatką licznych nagród, w tym Nagrody im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej (2021) i Nagrody im. F. Kotuli za popularyzację folkloru radiowego. Obecnie, zasiada w komisjach wielu konkursów czy przeglądów o charakterze artystycznym czy kulturalnym.

  Natalia Zduń z kolei to aktorka z teatru „Maska” od 2011 roku, współpracuje także z teatrami BO TAK i TeTaTeT. Jest członkiem stowarzyszenia SZTUK PUK SZTUKA w Rzeszowie. Oprócz pracy teatralnej, nagrywa audiobooki, uczestniczy w teledyskach i produkcjach telewizyjnych. Jest wokalistką w projekcie muzycznym „WOJTUSIOWA IZBA”. Prowadzi warsztaty sensoryczo-teatralne. Jej animacja Szpaka Mateusza widoczna jest w nowej wersji „Akademii Pana Kleksa”.

  Walenty Kotula, to emerytowany nauczyciel języka polskiego, członek Stowarzyszenia Lasowiacy, miłośnik literatury, sztuki, kultury i historii, szczególnie związany z Głogowem Małopolskim i okolicami; prywatnie – bratanek Franciszka Kotuli.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com