piątek, 1 marca, 2024
+

  Protest rolników w całej Polsce, występowały blokady na drogach

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W środę 24 stycznia 2024 roku, w całej Polsce odbywał się ogólnopolski protest rolników. Protestujący zablokowali drogi w ponad 200 miejscach. Akcja ma formułę “przejazdową” i trwa od godziny 12:00 do 14:00. Rolnicy sprzeciwiają się wprowadzaniu Zielonego Ładu i napływowi towarów z Ukrainy.

  Rolnicy domagają się m.in. wypłaty dopłat bezpośrednich, wypłaty dopłat do zbóż za rok 2023 analogicznie do roku 2022, wprowadzenia dopłat w wysokości 2 zł do 1 litra paliwa, powrotu Unii Europejskiej do kontyngentów sprzed wojny w handlu z Ukrainą produktami rolnymi, powołania niezależnych laboratoriów do badania produktów rolnych umożliwiających rolnikowi odwołanie się do tej instytucji, wprowadzenia zakazu importu zbóż z Ukrainy do Polski, wstrzymania przez Unię Europejską procedowania pomysłów klimatycznych i ekologicznych szkodliwych dla produkcji rolnej, zmiany zapisów Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, odbudowy pogłowia trzody chlewnej w Polsce i kontynuacji programów Locha plus, wzmocnienia KGS przez przejęcie i budowę terminali zbożowych oraz realny eksport zboża przez grupę.

  Protestujący sprzeciwiają się wprowadzaniu Zielonego Ładu i napływowi towarów z Ukrainy. Organizatorzy rolniczego protestu szacują, że drogi będą zablokowane w co najmniej 250 miejscach, co pokazuje skalę protestu.

  Protest polskich rolników wpisuje się w kontekst międzynarodowy, ponieważ odbywają się protesty, które odbywają się w wielu krajach UE, m.in. w Niemczech, Francji, Holandii, Rumunii i na Litwie.

  Konsekwencje protestu są na razie nieznane. Wszystko zależy od tego, jak władze zareagują na postulaty rolników i czy zostaną one spełnione. To pokazuje, jak skomplikowana jest sytuacja i jak wiele czynników wpływa na ostateczny wynik protestu.

  Na Podkarpaciu akcja protestacyjna zaplanowana była w Medyce na Drodze Krajowej 28 oraz Jarosławiu na Drodze Krajowej 94. W Medyce protest rozpoczął się o godz. 11, rolnicy następnie przejechali w stronę Przemyśla i będą poruszać się po mieście, w kolumnach po 5 ciągników. Protest ma potrwać do godz. 12. Natomiast protest w Jarosławiu rozpocząć ma się o godz. 12. Rolnicy mają poruszać się po mieście. Utrudnienia potrwają do godz. 14.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com