sobota, 2 marca, 2024
+

  Uroczystość w ramach obchodów Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Muzeum w Markowej

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W środę 24 stycznia 2024 roku, w trakcie obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, w Markowej odbyło się wydarzenie w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej imienia Rodziny Ulmów. Wydarzenie to było hołdem dla ofiar Holocaustu oraz Polaków, którzy ryzykowali własne życie, aby ich ratować.

  Podczas spotkania, na Ścianie Pamięci przed Muzeum, odsłonięto nowe tabliczki z nazwiskami Polaków, którzy ratowali Żydów i zostali uznani za Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata przez Instytut Yad Vashem. Wśród nich byli ks. Zygmunt Dziedziak, Michał i Rozalia Kopacz oraz Maria Kowalska, którzy uratowali trzynastu członków żydowskich rodzin podczas II wojny światowej. W trakcie uroczystości odmówiono modlitwę za tych, którzy ratowali, i tych, którzy byli ratowani.

  Dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, uczestniczył w uroczystości jako współorganizator XVI Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu.

  Na zakończenie, na Placu Pamięci przed Muzeum w Markowej, złożono kwiaty przy tablicy upamiętniającej żydowskie ofiary Zagłady oraz ich anonimowych polskich pomocników.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com