czwartek, 2 maja, 2024
spot_img
+

    Teatr Przedmieście zaprasza na dwa, styczniowe spektakle w swojej siedzibie. Pokaże „Ceremonię” oraz „Makbeta – głosy z ciemności”

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Teatr Przedmieście, który znajduje się na ul. Reformackiej 4 w Rzeszowie, zaprasza jeszcze w styczniu na dwa spektakle, które pokaże w swojej siedzibie. Pierwszy, najbliższy to „Ceremonia”, a drugi – „Makbet – głosy z ciemności”. Aby zarezerwować miejsca, należy w tym celu zadzwonić pod numerem tel. 667 714 730. Można napisać także maila, na adres teatr.przedmiescie@wp.pl. Dodajemy, że pierwszy, nadchodzący spektakl odbędzie się już wkrótce. Zarezerwuj miejsca, wykup bilety w cenie w zależności od przedstawienia – 40, 45, 50 i 60 zł i przeżyj niezapomniane emocje, które pokażą aktorzy na dużej scenie!

    Dyrektorem, jednocześnie założycielem tego teatru jest Aneta Adamska-Szukała. Jego historia sięga jeszcze 2001 roku, w którym to Teatr Przedmieście powstał. Od roku 2010 przeniósł się na stałe do Rzeszowa na ul. Reformacką i od tamtej pory nie zmieniał już swojej lokalizacji. Od tamtego również czasu, tworzy on niezależne spektakle, które z biegiem lat gromadzą coraz większą widownię.

    „Przedmieście” inspiruje się różnymi dziełami literatury polskiej i zagranicznej, przy tworzeniu spektakli i pomysłów na nie. Ale posiada w swoim repertuarze również autorskie projekty.  Najbardziej, słynie z takich występów, jak „Obietnica”, „Święto”, „Tchnienie”, „Dybuk Rzeszowski”, „Podróż”, „Kroniki podwórkowe”, „Faust”, „Otello tonight!”, „Kiedyś Ci opowiem…” czy „Śpiewająca z Wilczkami”. Teatr ten w ciągu wielu lat działalności może się poszczycić wieloma nagrodami, na różnych konkursach, czy też przeglądach. Oprócz tego organizuje różne wydarzenia kulturalne związane oczywiście ze sztuką.

    Tym razem, teatr ten zaprasza na dwa, styczniowe spektakle – pierwszy – 13 stycznia o godzinie 19:00 i będzie do „Ceremonia”, oraz drugi – 20 stycznia o godzinie 19:00 pod nazwą „Makbet – głosy z ciemności”. Informacje o każdym z granych spektakli znajdziesz, wchodząc na stronę internetową – https://teatrprzedmiescie.pl/category/spektakle/.

    O czym jest pierwsze przedstawienie – „Ceremonia”?

    Duet teatralny 'Ceremonia’ to osobisty projekt dwóch utalentowanych aktorek Teatru Przedmieście: Anety Adamskiej-Szukały i Iwony Błądzińskiej. Ich wspólna ekspresja jest rezultatem głębokiej potrzeby serca, której źródłem jest opowieść o stracie i odbudowie równowagi po utracie ojca. W mistycznym połączeniu teatru i performansu, artystki prezentują hipnotyzujące obrazy, splecione z dynamicznymi wspomnieniami oraz fragmentami poezji takich mistrzów jak T. S. Eliot i Walter Whitman. Wciągające sceny, oscylujące między jawą a snem, otwierają drzwi widzom do uczestnictwa w tej wyjątkowej ceremonii emocji. Za sztukę tą odpowiadają – Aneta Adamska-Szukała (koncepcja, scenariusz, reżyseria, aktorka), Iwona Błądzińska (koncepcja, aktorka), Jakub Adamski i Maciej Szukała (muzyka), Paweł Sroka (aktor).

    O czym jest spektakl „Makbet – głosy z ciemności”?

    Spektakl 'Makbet – głosy z ciemności’ to nie tylko inscenizacja klasyki Szekspira, lecz również przenikliwa diagnoza współczesnego świata. Ostatnie lata, pełne nieprzewidywalnych wydarzeń, zaintrygowały i przeraziły nas w nieznany dotąd sposób. Wojna ogarnia wszystko, a grzechy pychy i choroby ambicji dotykają nie tylko tytułowego Makbeta. Świat, przedstawiony jako gruzowisko, miejsce apokalipsy, gdzie zło gromadzi się na bagnach, nie unika naszego spojrzenia, a nawet do nas przemawia. Lucyfer już nie ukrywa się, lecz odsłania swoje oblicze. Tam, gdzie brak miłości, rodzi się zło. Co się stanie, jeśli nie powiemy 'Nie!’, jeśli pozwolimy zniszczycielskim pokusom tego świata nas ogarnąć? Jakie będą konsekwencje, jeśli pozostaniemy obojętni na zło, przemoc oraz destrukcyjne popędy polityków i demagogów?

    Lady Makbet, by przetrwać, musi dorównać mężczyźnie, wręcz być silniejsza od niego, zamieniając akt rodzenia dzieci w akt niszczenia. Przemoc, gwałty, manipulacje i zdrady – za wszystko to my, kobiety, nasze matki, babki i duchy prababek, bierzemy odwet. Rzucajmy wyzwanie całemu światu przemocy! Głos Lady Makbet staje się jednym z głosów czarownic, symbolem zemsty. Bo jak inaczej możemy się obronić…

    W tym mrocznym świecie naznaczonym 'głupotą świata’ Makbet, główny bohater Szekspira, walczy z uwięzieniem w swoich ambicjach i lękach. Słyszy głosy, dostrzega odbicia własnych czynów, zaczyna zgłębiać mroki swojej duszy, co stopniowo go niszczy od środka.

    Oryginalnym autorem dzieła jest William Shakespeare, a całe przedstawienie jest stworzone w reżyserii Anety Adamskiej – Szukały. Za muzykę odpowiada Jakub Adamski. Z kolei za scenografię – Paweł Sroka i Maciej Szukała. A w widowisku tym występują: Aneta Adamska-Szukała, Iwona Błądzińska, Jakub Adamski, Krzysztof Adamski, Miłosz Ruszała, Paweł Sroka, Maciej Szukała.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com