środa, 21 lutego, 2024
+

  Fundacja „ZWIERZ” namawia i edukuje do tego, by szczególnie zimą odpowiednio opiekować się naszymi pupilami!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Ogólnopolska Fundacja „ZWIERZ” działa od wielu już lat, a dokładniej od 2015 roku w całym naszym tak naprawdę kraju. Organizacja ta podejmuje różne działania – informacyjne oraz edukacyjne na rzecz ochrony szczególnie tych domowych zwierząt, w tym kotków i piesków. Oprócz tego, stowarzyszenie to zachęca wszystkich do adoptowania szczególnie bezdomnych pupili, a także zapewnienia im właściwej ochrony oraz opieki szczególnie w zimie, przy panujących na zewnątrz niskich temperaturach.

  Celem fundacji i zarazem jej misją jest ratowanie zwierząt przed, tym, by były bez dachu nad głową, a także propagowanie właściwych postaw odnośnie dobrego obchodzenia się z nimi. Poza tym, „ZWIERZ” chce edukować, informować oraz pokazywać prawa jakie posiadają pupile. Tym razem, fundacja wyszła z inicjatywną stworzenia akcji, w której chce pokazać innym, jak ważne jest odpowiednie troszczenie się o pieski czy kotki, zwłaszcza podczas trwania ostrej zimy.

  Stowarzyszenie to podkreśla, że los zwierząt w tej chłodniejszej porze roku jest tym bardziej trudny. Niskie temperatury, sypiący zawieją śnieg łącznie z wielkimi zaspami to bardzo niekorzystny, a nawet zagrażający życiu okres dla naszych piesków albo kotków. Często, szczególnie po wsiach zwierzęta te żyją w kompletnie niesprzyjających warunkach, przez co marzną i nie zdajemy sobie nawet sprawy jak bardzo cierpią. Najgorsza sytuacja jest u zwierzaków, które są pozostawione same sobie. Często bez odpowiedniego jedzenia oraz schronienia dokucza im hipotermia, grozi im śmierć. Ludzie są bezmyślni i nie mają wystarczającej wiedzy na temat tego, jak zimą z pupilami się obchodzić. Fundacja ta wychodzi naprzeciw tym wszystkim potrzebom, chce edukować wszystkich właścicieli szczególnie psów alko kotków o tym, jak ważne jest zapewnienie im dobrego schronienia. Trzeba mówić głośno i wyraźnie o tym, gdzie i jak zwierzęta powinny przetrwać najgorsze – czyli szczególnie srogą zimę, kiedy termometr pokazuje niskie temperatury.

  „ZWIERZ” z tego też względu wymyślił akcję, która ma przede wszystkim uwrażliwiać innych na krzywdę i cierpienie zwierzaków, co prowadzi do właściwych zachowań wśród posiadaczy takich zwierząt, dostarczać też niezbędnej wiedzy odnośnie odpowiedniego traktowania ich, w tym dostarczania pożywienia oraz tego, jak i gdzie powinny one spędzić zimę.

  Obejrzyj spot, który promuje całą akcję. Jest on dostępny po adresem https://youtu.be/7PQXFPM1xog.

  Pamiętaj, że to twoja sprawa oraz obowiązek, by właściwie zadbać o swojego pupila. Nie zapomnij, że niewłaściwie się nim opiekując, zagrażasz nawet jego życiu! Zwierzątko żyjące zimą w niewłaściwych warunkach może się odmrozić, zapaść w hipotermię, a nawet umrzeć. Zapewnij mu ciepłe schronienie, dostęp do pożywienia, wody oraz właściwą opiekę. Pomieszczenie, w którym będzie ono przebywało zimą ma chronić je przed wiatrem i zimnem, chłodem, i srogimi temperaturami. Buda, jeśli w niej przebywa ma być szczelna i najlepiej ocieplona na przykład styropianem, lub płytą OSB. Postaw budę na specjalnej palecie, która odizoluje od zimnej ziemi. Warto, włożyć do takiej budy słomę, która będzie lepsza od koców, które kiedy się przemoczą stają się bezużyteczne. Dodatkowo zapewnij swojemu pupilowi stały dostęp do wody, a kiedy woda zamarza z powodu niskich temperatur, trzeba ją częściej wymieniać. Dolej do niej odrobinę oleju i podaj ciepłą swojemu zwierzątku. Wtedy wolniej zamarznie. Nie zapomnij oczywiście odpowiednio karmić takiego zwierzaka. Dostarczaj mu odpowiednie, ciepłe pożywienie każdego dnia. Warto byłoby też zdjąć łańcuch, jeśli dom posiada ogrodzenie. Swobodny ruch psa na powietrzu dodaje mu ciepła.

  Zwierzęta mają swoje prawa, a niewłaściwa opieka nad nimi jest karalna!

  Pamiętaj, że niezapewnienie odpowiedniego pomieszczenia chroniącego zwierzę przed wpływem warunków atmosferycznych oraz stałego dostępu do wody zdatnej do picia jest wykroczeniem. Grozi za ten czyn kara aresztu albo grzywny (art. 37 ust. 1 w zw. z art. 9 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt). Jeżeli na stałe utrzymujesz zwierzę w warunkach zagrażających jego zdrowiu, a nawet życiu lub powodujących cierpienie – jest to przestępstwo znęcania się nad zwierzęciem. Grozi za ten czyn kara pozbawienia wolności do lat 3 (art. 35 ust. 1A w zw. z art. 6 ust. 2 pkt. 17 i 19 ustawy o ochronie zwierząt). Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała, lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m. Naruszenie tego przepisu stanowi wykroczenie (art. 37 ust. 1 u.o.z.).

  Jeśli w pobliżu twojego miejsca zamieszkania widzisz, że sąsiedzi lub mieszkańcy pobliskich okolic niewłaściwie traktują swoje psy, których są właścicielami – reaguj. Jest wiele możliwości, co możesz i co warto w takiej sytuacji zrobić. Na początek, jeśli sama rozmowa nie pomoże, możesz zrobić film i udostępnić go dalej, a jeśli nic nie pomaga, warto zawiadomić lokalną organizację, a nawet policję.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com