wtorek, 7 maja, 2024
spot_img
+

    Orszak Trzech Króli po trzech latach wraca do Rzeszowa

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Wielkie kolędowanie powraca do Rzeszowa, a Orszak Trzech Króli przemierzy ulice miasta już w najbliższą sobotę 6 stycznia. Po trzech latach przerwy, organizacja tego wydarzenia zaangażuje niemal 2 tysiące osób. Tegoroczny scenariusz planowany jest w nieco odmienny sposób niż dotychczasowe edycje.

    Orszak Trzech Króli od lat stanowił jedno z najbardziej wspaniałych wydarzeń w Rzeszowie. W 2019 roku uczestniczyła w nim rekordowa liczba ponad 20 tysięcy osób. Organizatorzy zwracają uwagę, że nadchodzący Orszak Trzech Króli, jak co roku, stanowi radosną propozycję wspólnotowego świętowania Epifanii. Uroczystość Objawienia Pańskiego przypomina o chwili, gdy Jezus objawił się całemu światu, również poganom, poprzez Mędrców patrzących w gwiazdy. Ci Królowie przybywają do Betlejem, by oddać pokłon Nowonarodzonemu.

    Niestety z powodu pandemii musieliśmy zawiesić organizację tego wydarzenia. Ale w czasie przerwy docierały do nas liczne sygnały o zainteresowaniu Orszakiem. Stąd powrót do tej idei. Mnóstwo osób zaangażowało prywatny i zawodowy czas oraz środki, abyśmy mogli wrócić z tym wydarzeniem na ulice miasta.

    Krystyna Łobos, rzecznik Orszaku Trzech Króli w Rzeszowie

    Jest doskonałym przykładem harmonijnego współdziałania ludzi o różnych poglądach i wyznaniach. To inicjatywa oddolna, jednocząca lokalne społeczności, zrzeszająca rodziny, szkoły, nauczycieli, sąsiadów, władze lokalne, osoby duchowe i ludzi dobrej woli. Wszyscy ci ludzie poświęcają swoje zdolności, umiejętności, czas i środki. Krystyna Łobos zwraca uwagę, że tegoroczne wydarzenie będzie szczególne, ponieważ przypada w osiemsetną rocznicę pierwszego przedstawienia jasełkowego zorganizowanego przez św. Franciszka.

    fot. Kurier Rzeszowski

    24 grudnia 1223 roku Święty Franciszek, za zgodą Papieża Honoriusza III, w skalnej grocie na wysokości 750 m n.p.m. w posiadłości Jana Wetliny w Greccio, zbudował żywą szopkę. Złożył w żłobie wyrzeźbioną figurę Dzieciątka, umieścił obok żywe zwierzęta, wołu i osła, zaprosił miejscową ludność, aby w roli pasterzy zbliżali się do żłóbka i w ten obrazowy sposób zapoznawali się ze scenami ewangelicznymi opowiadającymi o narodzeniu Jezusa. Szopka ukazana podczas Mszy świętej w noc Bożego Narodzenia miała uświadomić wiernym przyjście Zbawiciela na ziemię i obecność Jezusa podczas każdej Eucharystii. W tym roku Orszak Trzech Króli odbędzie się w ponad 800 miejscowościach w Polsce oraz w kilku poza jej granicami. Wyruszy w USA (Niles), w Niemczech (Monachium i Neviges), we Francji (Lissieu), a także w Afryce w miejscowości Nyakinama w Rwandzie, w Burhynyi w Demokratycznej Republice Konga, w Esseng w Kamerunie i w Zambii w Lusace i w mieście Mansa.

    Stowarzyszenie Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II jest głównym organizatorem Orszaku Trzech Króli 2024 w Rzeszowie, a koordynatorem tegorocznego wydarzenia jest Nina Kitlińska, prezes tego stowarzyszenia. Nina Kitlińska podkreśla, że zdecydowali się zaangażować w organizację, ponieważ zdawali sobie sprawę, że Orszak cieszył się wspaniałym przyjęciem, stając się kwintesencją świąt i wyrazem pokłonu Nowonarodzonemu.

    Stowarzyszenie nie tylko pielęgnuje te wartości, ale także integruje środowiska, dla których wspólne dobro ma istotne znaczenie. Przy organizacji Orszaku doświadczyli tego na własnej skórze. Nina Kitlińska nawiązała współpracę z wieloma instytucjami i władzami miasta, które wcześniej były zaangażowane w organizację, a także tym razem życzliwie dołączyły do przedsięwzięcia. Prezes ma przekonanie, że Orszak Trzech Króli 2024 będzie wyjątkowym wydarzeniem, stworzonym przez ludzi, którym zależy na wspólnym kolędowaniu i przeżywaniu tego szczególnego czasu.

    Autorką scenariusza tegorocznego Orszaku Trzech Króli jest Agnieszka Przywara. Choć ogólnopolskim hasłem przewodnim jest „W jasełkach leży!”, to w rzeszowskim Orszaku zawsze przyjęliśmy swoje lokalne, rymowane motto. W tym roku główne brzmi: „Niech każdy się dowie, Orszak znów w Rzeszowie”. Nasza inspiracja bierze korzenie zarówno z pierwotnych jasełek i postaci św. Franciszka, jak i z tradycji staropolskiej oraz średniowiecznej.

    Występujące postaci to przede wszystkim rodzice uczniów rzeszowskich szkół i przedszkoli. W tegorocznym scenariuszu planujemy delikatne zmiany, aby urozmaicić wydarzenie, jednak zawsze z myślą o zachowaniu wierności Ewangelii.

    Organizatorzy Orszaku Trzech Króli podkreślają ogromne wsparcie i zaangażowanie władz Rzeszowa w powrót tego wyjątkowego wydarzenia do kalendarza imprez stolicy Podkarpacia.

    Trasa tegorocznego Orszaku tradycyjnie rozpocznie się od Podpromia, gdzie wydarzenie rozpocznie się o godz. 11:45 sceną zerową zatytułowaną „Rozporządzenie cezara Augusta”. O godzinie 12 Anioł Pański pod przewodnictwem Księdza Biskupa Ordynariusza Jana Wątroby. Następnie u zbiegu ulic Kilara i Lenartowicza scena 1 – „Niegościnna Gospoda”. Potem na ul. Szopena przy zamku scena 2 – „Pastuszkowie w polu” i przy Radiu Rzeszów na al. Lubomirskich scena 3 – „Anioł Boży”. Scena 4 – „Dwór Heroda” zostanie odegrana przy kościele św. Krzyża na ul. 3 Maja, kolejna – „Walka dobra ze złem” przy NBP. Orszak zakończy się na Placu Farnym, gdzie pod sceną będziemy wspólnie świętować.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com