sobota, 2 marca, 2024
+

  „Na psa urok”, czyli wystawa w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie, na temat dawnego ziołolecznictwa

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli Oddział Muzeum Okręgowego w Rzeszowie zaprasza serdecznie do siebie na wystawę pt. „Na psa urok!”, która prezentuje tajniki tradycyjnej medycyny ludowej Lasowiaków, Rzeszowiaków i Pogórzan. Wybierz się zatem do Rzeszowa, jeśli chcesz obejrzeć tę niezwykłą wystawę, na ul. Rynek 6. „Lecznicza i magiczna moc ziół w tradycji wsi” – taki zbiór informacji o dawnym ziołolecznictwie będzie można oglądać cały czas, aż do początku czerwca 2024 roku.

  Wernisaż tej niezwykłe wystawy odbył się 7 grudnia 2023 roku, o godzinie 17:00, popołudniu, wieczorem. Z kolei eksponaty możemy podziwiać jeszcze długo, aż do lata obecnego roku. Podczas zwiedzania, w godzinach otwarcia tego popularnego, rzeszowskiego muzeum, dowiemy się miedzy innymi o tym, jakie leki stosowano w dawnej kulturze ludowej, które były oczywiście całkowicie naturalne. Jakie rośliny były tymi dobroczynnymi. Prześledzimy na wystawie dawne legendy, opowiadania, czy też mity na ten temat. Ale dowiemy się także o tych niekonwencjonalnych metodach radzenia sobie z chorobami, na przykład poprzez magię.

  Wystawa składa się także z rysunków oraz akwareli Marii Kozłowej, Jana Stasiowskiego i Władysława Chajca. Sprawdzimy, w co wyposażona była dawna apteka. Dowiemy się również, jakich przyrządów lekarskich używali znachorzy albo lekarze. Pracownicy muzeum postarają się pokazać, jakie współczesne zioła i jak wpływają na nasze zdrowie. Muzeum pokaże ci także, archiwalne zielniki.

  Ekspozycja jest dostępna dokładnie do 2 czerwca 2024 roku.

   Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów:

  Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie

  Muzeum Okręgowego w Rzeszowie

  Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

  Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

  Muzeum Regionalnego w Jaśle

  Muzeum Ziemi Bieckiej

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com