Rozmowa z lek. spec. onkologii klinicznej Beatą Wacławską, na co dzień pracującą w Poradni Onkologicznej Medyk Onkologia przy al. Rejtana 53 w Rzeszowie oraz Poradni Onkologicznej w Szpitalu przy ul Monte Cassino 18 w Przemyślu
Dlaczego profilaktyka zdrowia jest tak istotna?
Każdy rodzaj profilaktyki zdrowotnej, począwszy od I fazy kształtującej nawyki zdrowotne, poprzez 2 fazę, mającą na celu objęcie badaniami przesiewowymi osoby o podwyższonym ryzyku zachorowania po profilaktykę i 3 fazę, gdzie celem jest maksymalnie zapobiegać powikłaniom już zdiagnozowanej choroby, ma kluczowe znaczenie dla formowania odpowiedzialności za stan swojego zdrowia, co w dużej mierze przekłada się na jakość i długość życia .
C.M Medyk ruszył z kampanią „Profilaktyka jest dziecinnie prosta” – bo przecież taka właśnie jest. To nic trudnego raz na kilka miesięcy zrobić podstawowe badania, trwa to przecież kilka minut, właściwie nie boli, nie kosztuje, bo są skierowania oraz bezpłatne programy umożliwiające badania. Czemu więc ludzie wciąż o tym nie pamiętają?
Czemu ludzie zapominają o badaniach profilaktycznych? Prawdopodobnie przyczyn w aspektach wielowymiarowych jest wiele. Dlatego cieszę się, że właśnie dziś w tym wywiadzie nt. wartości badań profilaktycznych, jako lekarz Poradni Onkologicznej w CM Medyk mam szansę dosłownie przypomnieć i zachęcić, aby każda osoba, niezależnie od płci i wieku, odważyła się zgłosić do onkologa. Podczas wizyty lekarz oszacuje ryzyko zachorowania na dany nowotwór w kontekście zachorowań w rodzinie. Pacjent otrzyma możliwość skorzystania z badań profilaktycznych bądź badań ,które warto dodatkowo wykonać. Profilaktyka jest dziecinnie prosta- to niezwykle wartościowa kampania prowadzona przez Poradnię Onkologiczną w CM Medyk, aktywnie wspieram tego typu działania, ponieważ nieustannie jestem świadkiem pozytywnych rezultatów u osób, które skorzystały z wyżej wymienionych możliwości.
Jak ważną rolę odgrywa profilaktyka w przypadku chorób nowotworowych?
Badania profilaktyczne umożliwiają wykrycie choroby na wczesnym etapie procesu nowotworowego miejscowo ograniczonego do danego narządu – wówczas pacjent ma szansę zostać całkowicie wyleczony. Choroby nowotworowe w początkowej fazie nie dają objawów bądź są niespecyficzne
– stąd apel o odpowiedzialność za swoje zdrowie i swoich bliskich. Jest możliwość – korzystajmy
z programów badań przesiewowych w kierunku nowotworów, aby zapobiegać rozwojowi choroby lub znacząco zwiększyć szansę na wyleczenie. Pamiętajmy, że wykrycie choroby w początkowej fazie istotnie przekłada się na rokowanie w terapii onkologicznej!
Kiedy pacjent trafia do poradni Medyk Onkologia, na jaką pomoc może liczyć? Jest prowadzony krok po kroku? Jak to wygląda?
Przede wszystkim warto przyjść i przekonać się osobiście. Każdy pacjent otrzyma/uje pomoc adekwatną do problemu zdrowotnego. Od szeroko pojętej profilaktyki, kontrolnych badań po kierowanie procesem diagnostyczno-leczniczym z zachowaną kompleksowością w terapii onkologicznej z uwzględnieniem najnowszych standardów.
Kto może zgłosić się do poradni onkologicznej? Czy potrzebne jest skierowanie?
Każda osoba pełnoletnia posiadająca ubezpieczenie zdrowotne w Polsce może bez skierowania skorzystać bezpłatnie z porady specjalisty –onkologa klinicznego. Wszyscy, którzy chcą sprawdzić stan zdrowia, bądź wymagają leczenia onkologicznego.
Wydaje się, że to powinien być standard w każdym miejscu leczącym pacjenta onkologicznego. Dlaczego tak nie jest?
Skoncentruję się na placówkach medycznych, w których pracuję jako lekarz onkolog, m.in Poradni Onkologicznej w CM Medyk ,gdzie priorytetem jest dbałość o pacjenta i wysoka jakość udzielanych świadczeń medycznych.
Jak ocenia Pani obecnie „kondycję” onkologii w Polsce?
Na przestrzeni ostatnich lat nastąpił przełom poprzez wprowadzenie leków immunokompetentnych, które na całym świecie są uznane jako największe osiągniecie w dziedzinie onkologii. Immunoterapia jest dostępna w Polsce, a polska onkologia sukcesywnie dąży do możliwości leczenia według optymalnych standardów w świecie i rekomendacji ESMO. Optymistycznym faktem jest wzrost wartości OncoIndexu, czyli poziomu refundacji leków onkologicznych w ciągu ostatnich 5 lat.
Jak, jako lekarz, zachęca Pani pacjentów do tego, by jednak poświęcili raz na jakiś czas kilka minut i zrobili badania profilaktyczne
Zdecydowanie rekomenduję! Na potrzeby tej publikacji wymienię tylko niektóre programy, ale nadmienię, że zakres badań profilaktycznych w Polsce jest znacznie obszerniejszy.
- Profilaktyka 40 Plus- pakiet badań dla kobiet i mężczyzn,
- Profilaktyka raka piersi -badania mammograficzne kobiet w wieku 50-69 lat. W przypadku nieprawidłowego wyniku mammografii uzupełniające badanie USG i biopsja zmiany z badaniem histopatologicznym.
- Profilaktyka raka szyjki macicy
- Profilaktyka wczesnego wykrywania raka płuca za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej
- Profilaktyka dotycząca dziedzicznych nowotworów (rak piersi, rak jajnika, rak jelita grubego, rak błony śluzowej trzonu macicy, siatkówczak lub choroba von HippelLindau (VHL))
- Profilaktyka pierwotna wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi
- Profilaktyka chorób odtytoniowych
Zachęcam do zainteresowania się tematem. Centrum Medyczne Medyk stale realizuje programy profilaktyczne, o aktualnych można dowiedzieć się więcej na stronie https://www.medyk.rzeszow.pl/parasol-profilaktyczny/ (qr kod) lub dzwoniąc na infolinię 17 850 93 40.
* materiał prasowy partnera