środa, 21 lutego, 2024
+

  Wiemy, które słowo wygrało i zostało okrzyknięte mianem Młodzieżowego Słowa Roku 2023!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Za nami już ósma odsłona wyjątkowego, ciekawego konkursu – plebiscytu PWN na Młodzieżowe Słowo Roku w kończącym się już pomału, 2023 roku. W tym roku, jak i w poprzednich latach do rozgrywek zakwalifikowało się wiele wyrażeń oraz zwrotów, spośród których wytypowano te słowa, na które mogli głosować internauci. Aż, jak się okazuje oddali oni 140 tysięcy głosów. Zwycięskie okazało się słowo „rel”, otrzymując tym samym miano oraz tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2023! Na podium, oprócz tego znalazły się też takie słowa, jak sigma oraz oporowo. Do tego, specjalna komisja przyznała Nagrodę Jury za słowo „oddaje. Zatem, kto jeszcze nie wie, co znaczy słowo „rel”, tłumaczymy!

  Słowo „rel” zdobyło najwięcej, bo 19 tysięcy głosów. A wyraz ten jest zapożyczony z języka angielskiego i jest skrótem od relatable, co oznacza możliwy do powiązania z czymś. A w naszym, polskim języku oznacza ono wyrażenie aprobaty dla tego, co mówił przedmówca.

  „Młodzieżowe słowo roku 2023 r. jest wyrazem zgody. Dosłownie i metaforycznie. Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej – obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu. Rel ma też (prawie) wszystkie cechy językowego hitu. Jest światowe, pochodzi od angielskiego relatable ‘możliwy do powiązania z czymś’, jest krótkie, funkcjonuje jako samodzielny skrót umożliwiający szybką i puentującą reakcję komunikacyjną, jest przyjazne, gdyż tworzy atmosferę pozytywności przez oddawanie takich znaczeń jak: „zgadzam się z tobą”, „czuję tak samo”, „potwierdzam”, „racja”, i w końcu – jest bardzo popularne wśród młodzieży.”

   –pisze w swoim komentarzu Przewodnicząca Jury Anna Wileczek:

  Na drugim miejscu uplasowało się słowo sigma – popularne określenie osoby niezależnej, pewnej siebie, podziwianej i odnoszącej sukcesy. Na trzecim miejscu znalazło się oporowo, używane jako synonim wyrażenia „do oporu/ w opór”.

  Dodatkowo, członkowie jury przyznali także Nagrodę Jury dla słowa „oddaje”. Wyraz ten oznacza: „coś się opłaca, zwraca włożony wysiłek (niekoniecznie pieniądze)”, w szerszym znaczeniu jest uniwersalnym wyrazem oceny pozytywnej.

  Organizatorzy, pomysłodawcy konkursu są zaskoczeni tak ogromną ilością oddawanych zgłoszeń przez internautów w tym roku, jednocześnie są wdzięczni za zainteresowanie oraz udział w zabawie.  

  Dodajemy, że organizatorem największego plebiscytu w Europie na Młodzieżowe Słowo Roku jest Wydawnictwo Naukowe PWN, Partnerem inicjatywy – Uniwersytet Warszawski, zaś Honorowym Mecenasem plebiscytu Alior Bank.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com