środa, 21 lutego, 2024
+

  Rzeszowska biblioteka zaprasza „młodych dorosłych” do nowego działu z książkami – tzw. „YOUNG ADULT”!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, zorganizowała ostatnio nową półkę z książkami – wybraną literaturę piękną dla tzw. nowej grupy wiekowej – YOUNG ADULT. W nowym dziale, każdy „młody dorosły” znajdzie książki, przeznaczone dla swojej grupy wiekowej. Zatem nie będą to książki typowo dla młodzieży, ani typowo dla dorosłych. YA to specjalna oferta przeznaczona dla dojrzałych nastolatków wkraczających w świat „dorosłej literatury”, dla osób powyżej 15 roku życia. Z myślą o nich bibliotekarze oraz bibliotekarki utworzyli ten dział. Według statystyk, coraz więcej pełnoletnich czytelników sięga po ten rodzaj literatury. W tej kategorii wiekowej znajdą się  romanse, fantastyka, obyczajowe, kryminały. A książki te przedstawiają takie historie, jak: przyjaźń, pierwsza miłość, zauroczenia, związki, dorastanie i poszukiwanie własnej tożsamości.

  Tematyka dzieł young adult zwykle nawiązuje do wieku i doświadczeń, jakie ma za sobą główny bohater. Powieści tego typu powstały, aby ułatwić młodym czytelnikom zmianę, jaką jest rozpoczęcie czytania literatury dla dorosłych. Chociaż grupą docelową tych dzieł są młode osoby, ponad połowa czytelników książek tego typu to osoby dorosłe. W 2012 roku jedna z firm marketingowych odkryła, że nieco ponad połowa wszystkich amerykańskich czytelników YA ma więcej niż 22 lata. Mniej niż jedna trzecia czytelników YA była w wieku od 30 do 44 lat.

  Literatura dla młodzieży w Polsce po 2010 roku utrzymuje się na stabilnym poziomie pod względem liczby wydanych publikacji. „Ruch Wydawniczy w Liczbach”, przygotowany przez Bibliotekę Narodową na podstawie egzemplarzy obowiązkowych, podaje, że w 2018 roku opublikowano 403 tytuły z kategorii YA, przy czym od 2013 roku ich liczba wahała się między 350 a 450 tytułów. Literatura young adult to w 60% przekłady, z czego 50% to tłumaczenia z literatury amerykańskiej. Najpopularniejsze są powieści o tematyce obyczajowej. Kolejne miejsca zajmują fantastyka i powieści akcji.

  Literatura dla młodych dorosłych istnieje prawdopodobnie co najmniej od lat 30 XX wieku.  Terminu young adults zaczęło używać środowisko bibliotekarskie w Stanach Zjednoczonych pod koniec lat 50. XX wieku. W 1957 roku powstało Young Adult Services Division, które następnie zmieniło nazwę na Young Adult Library Services Association (ang. Stowarzyszenie na Rzecz Usług Bibliotecznych dla Młodych Dorosłych).

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com