środa, 21 lutego, 2024
+

  Za nami rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu „Zrób porządek w szafie”. Które szkoły zebrały jak najwięcej używanej odzieży?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W myśl zasady, by szczególnie to młodsze pokolenie było coraz bardziej świadome ekologicznie, by uczyło się właściwych dla naszego środowiska postaw oraz zachowań – wymyślono konkurs – akcję pod hasłem „Zrób porządek w szafie”, która w tym roku pobiła rekord jej uczestników. Na czym ona miała polegać? Szkoły prowadziły zbiórkę niepotrzebnej odzieży, by nie tylko ratować nasze środowisko, ale też przede wszystkim pomagać biednym, którzy tej odzieży potrzebują. Cały projekt odbywa się dwa razy do roku, a angażują się w niego uczniowie razem z nauczycielami, którzy dodatkowo zapraszają do brania udziału w całej akcji również lokalne społeczności. Tym razem, w inicjatywie wzięło udział 60 szkół z całej Polski. Były to większe czy mniejsze miasta, wsie oraz niewielkie miejscowości. Po podliczeniu i podsumowaniu zbiórki udało się zebrać aż ponad 50 tysięcy kilogramów ubrań.

  Poznaj szczegóły całej akcji!

  Szkoły, biorące udział w projekcie, przez ponad miesiąc zbierały niepotrzebne ubrania, aby w dalszej kolejności trafiły one do obiegu wtórnego i by otrzymali je wszyscy ci, którzy takiej pomocy potrzebują. Do tego wszystkiego zbiórka niepotrzebnych ubrań z szaf wspiera również i nasze środowisko i zamiast stać się uciążliwym odpadem, które trafi na przykład na wysypisko śmieci – zamiast tego ciuch zostanie przekazany dalej, do dalszego użytkowania.

  Warto wspomnieć, że organizatorem całej akcji jest Fundacja Eco Textil. Od długiego już czasu zajmuje się zbiórką odzieży używanej i podarowaniem jej osobom z niepełnosprawnościami. W tym roku padł jednak rekordowy wynik, bo uzbierano aż 53 774 kilogramy niepotrzebnych ubrań.

  Z roku na rok, przybywa tylko szkół, które chcą uczestniczyć w akcji, a odbywa się ona dwa razy do roku – wiosną i jesienią.

  „Z każdą edycją przybywa szkół, dla których rozmowa o nadprodukcji ubrań jest ważnym elementem edukacyjnym. To bardzo nas cieszy, bo oznacza, że rośnie nowe pokolenie, o zupełnie innej świadomości ekologicznej. A swoim zapałem młodzież zaraża rodzinę, znajomych, lokalne społeczności.”

  – cieszy się Monika Lipnicka z Fundacji Eco Textil

  Jaki cel przyświeca tej akcji?

  Według statystyk, liczba ubrań która znajduje się w obiegu na całym świecie, tym samym nadaje się do noszenia na tę chwilę wystarczyłaby aż sześciu następnym pokoleniom. Sama tego świadomość niestety nie wpływa na nas i kupujemy tak czy siak więcej ubrań niż faktycznie ich potrzebujemy. Niestety do tego dochodzi to, że produkowanych jest coraz więcej ubrań  gorszej, słabszej jakości przez co szybko się one zużywają i nie nadają się już do noszenia. Chodzimy w nich przez jeden sezon, może nawet zakładamy je mniej razy. To także wpływa na ilość śmieci, jaka znajduje się na całym świecie, a wysypiska z nimi zamiast się obniżać, spadać tylko rosną. A to z kolei wpływa na degradację środowiska naturalnego.

  “Jako ludzkość mierzymy się z ogromnym wyzwaniem, jakim jest ogromne zużycie ubrań, problemem staje się brak miejsca na ich składowanie, co rusz słyszymy o nielegalnych składowiskach, zaśmieconych plażach i płonących stertach tekstyliów. Odpowiedzią jest drugi obieg i dbanie o przedłużanie życia rzeczom. Każdy z nas znajdzie rzeczy, które nam się już nie przydadzą, ale wciąż mogą ucieszyć innych. Dlatego takie akcje jak „Zrób Porządek w swojej szafie” są bardzo ważne nie tylko z ekologicznego, ale i ze społecznego punktu widzenia, ponieważ w ten sposób my edukujemy młode pokolenie.”

   – mówi Monika Lipnicka, prezeska Fundacji Eco Textil

  Które szkoły zatem zwyciężyły?

  W tej edycji konkursu, po raz pierwszy jury wyłoniło kilku zwycięzców, gdyż to dwie szkoły zebrały aż 6 ton odzieży. I tak na pierwszym miejscu znalazła się Szkoła Podstawowa w Piotrowicach (woj. lubelskie) z wynikiem 6170 kilogramów oraz Szkoła Podstawowa w Konieczkach (woj. śląskie)  z wynikiem 6100 kilogramów. Wynik ten jest tym bardziej imponujący, zważywszy na fakt, że nie są to duże placówki – w szkole w Piotrowicach uczy się 170 uczniów, a w szkole w Konieczkach jedynie 115. Kolejne miejsca na podium zajęły Szkoła Podstawowa w Hyżnem będąca już weteranem akcji oraz Szkoła Podstawowa w Milówce – obie te szkoły zebrały powyżej 4 ton.

  Zwycięskie szkoły mają dostać nagrody finansowe oraz sprzęt rehabilitacyjny, który trafi do placówek opiekuńczych wskazanych przez szkoły. Każda ze szkół ma do dyspozycji po 4 sztuki wózków inwalidzkich balkoników i  par kul ortopedycznych. Ale to nie koniec nagród. Dla wszystkich szkół, które uzbierały powyżej 1000 kg niepotrzebnych ubrań nagrodą będzie możliwość obdarowania potrzebujących ze swojej okolicy – szkoły będą miały do rozdysponowania sprzęt rehabilitacyjny, który trafi do potrzebujących w Karczmiskach, Bikówce, Ostrowie Wielkopolskim, Bojanie, Wschowie, Swarzędzu, Chorzelach, Brześciu i Warszawie.

  Gratulacje należą się wszystkim szkołom, które tak mocno zaangażowały się w zbiórkę niepotrzebnych ubrań.

  “Celem akcji jest nie tylko edukacja, ale także uwrażliwienie młodych ludzi. Dzięki takim akcjom nie tylko młodzi ludzie, ale i dorośli uświadamiają sobie jak ważne, szczególnie w naszych czasach, jest dbanie o środowisko i racjonalne zarządzanie odpadami, co pomaga w zmniejszeniu ilości śmieci i buduje proekologiczne postawy. Ale to nie wszystko – uczniowie angażują w zbiórki okolicznych mieszkańców bywa, że odzież zbiera całe miasteczko czy osiedle. Lokalność stała się ważnym aspektem naszej akcji, bowiem i sprzęt stanowiący nagrodę często zostaje w najbliższej okolicy. To integruje społeczności. Dla wielu placówek akcja stała się okazją do organizowania dodatkowych wydarzeń, jak lekcje i warsztaty ekologiczne, pokazy mody, a „wymianki”, w których uczniowie wymieniają się zabawkami i ubraniami. O zbiórkach w szkołach było głośno w lokalnych mediach, uczniowie relacjonowali postępy w mediach społecznościowych. To ważne aby inspirować innych do budowania dobry ekologicznych nawyków.”

  – wyjaśnia Lipnicka.

  Kolejna akcja „Zrób Porządek w swojej szafie” odbędzie się już wiosną, przyszłego – 2024 roku. Organizatorzy całej akcji mają nadzieję, że z roku na rok, w kolejnych edycjach konkursu jeszcze więcej szkół będzie brało udział w tym konkursie. A szkoły, zainteresowane uczestnictwem w zbiórce w przyszłym roku, odnajdą potrzebne informacje wchodząc na media społecznościowe Fundacji Eco Textil.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com