piątek, 17 maja, 2024
spot_img
+

    Zaproszenie na Dialogi z/o Jerzym Nowosielskim w przestrzeni Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    W tym roku obchodzimy stuletnią rocznicę urodzin Jerzego Nowosielskiego – jednego z najwybitniejszych współczesnych ikonopisarzy. To także malarz, rysownik, scenograf, filozof, który stworzył w całym swoim dorobku artystycznym wiele pięknych dzieł oraz prac. Z tej okazji to właśnie w przestrzeni Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie przy ul. Sokoła, zorganizowana zostanie już 19 listopada, w godzinach popołudniowych sztuka performatywna połączona z dyskusją razem z wystawą.

    Będzie to finał projektu pt. Dialogi z/o Jerzym Nowosielskim, który zaprezentują młodzi studenci z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, razem ze studentami Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz zaproszeni goście.

    Całe wydarzenie poświęcone pamięci tej wybitnej postaci, rozpocznie się o godzinie 15:00. Przez dwie godziny będą się odbywały tam działania performatywne razem z dyskusją o Jerzym Nowosielskim, gdzie plastycy – studenci wezmą w swój warsztat głównie rysunek. Dlaczego?

    To właśnie ta technika plastyczna mimo, że jest mniej znana w całym dorobku artysty jest sztuką, która ma też wiele do powiedzenia. Prace rysunkowe Nowosielskiego obejmują projekty obrazów, abstrakcyjne kompozycje, sylwetki, portrety, rysunki erotyczne oraz szkice o różnym stopniu złożoności. Rysunek jest postrzegany jako forma sztuki, która może być zarówno skończonym dziełem, jak i początkiem czegoś, co dopiero ma się zmaterializować przy użyciu innego medium.

    To właśnie wybór rysunku pozwolił na eksplorację mniej znanego aspektu artysty. Szkice ukazują artystę w trakcie procesu, poszukującego właściwej formy i przelewającego myśli na papier za pomocą linii. Rysunek jest opisywany jako szlachetna, spontaniczna forma artystycznej wypowiedzi, zdolna do eksperymentacji i improwizacji.

    To także właśnie rysunek jest obecny już na początku kształcenia akademickiego, ale osiągnięcie mistrzostwa w tym medium wymaga lat pracy. Eksperyment i improwizacja są opisane jako formuła spajająca cały projekt, obejmująca prywatne eksperymenty studentów, działania performatywne, twórczą improwizację w przestrzeniach teatru i performatywną konstrukcję przestrzeni dialogu.

    Całość projektu, który będziemy mogli zobaczyć już za kilka dni w rzeszowskim teatrze, skupia się na żywym procesie, otwartości, niedokończonych elementach i poszukiwaniach, tworząc przestrzeń wymiany myśli, konfrontacji postaw i wzajemnej inspiracji. Podejście to rzuca światło na dynamikę tworzenia, gdzie ruch, płynność i eksperymentacja stają się kluczowymi elementami.

    Dodatkowo, od godziny 17:00 tego samego dnia, w najbliższą niedzielę, będzie można oglądać wystawę, która zostanie chwilę wcześniej zamontowana. Kuratorkami, tym samym organizatorkami całego projektu są Jadwiga Sawicka oraz Agata Sulikowska-Dejena.

    Z okazji rocznicy urodzin Nowosielskiego w całej Polsce, organizowane są w bieżącym roku różne wystawy, konferencje, spotkania poświęcone nieżyjącemu już rysownikowi. Artysta urodził się dokładnie 7 stycznia 1923 roku w Krakowie, a zmarł 21 lutego, 2011 roku także w stolicy Małopolski. Był szczególnie związany z tym miastem, ponieważ tam spędził też większość swojego życia. Od najmłodszych lat był zafascynowany liturgią wschodnią, w której został wychowany (najpierw jako grekokatolik, później prawosławny).

    Pisał ikony głównie przedstawione w metafizycznych kompozycjach figuralnych i pejzażach; płasko malowane formy obwodził konturem. Tworzył monumentalne dekoracje ścienne w wielu kościołach, między innymi w Warszawie, ale też w wielu innych miejscach. Obdarzony wielkim talentem plastycznym artysta dożył 88 lat, pozostawiając nam przepiękne dzieła, które możemy w tej chwili podziwiać i się nimi inspirować w tworzeniu własnej sztuki.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com