niedziela, 21 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Jutro, 1 listopada w kościele katolickim obchodzona jest Uroczystość Wszystkich Świętych. Jakie są zwyczaje związane z tym świętem?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Uroczystość Wszystkich Świętych, obchodzona 1 listopada, to ważne święto w wielu krajach, zwłaszcza w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego. To dzień, który poświęcony jest pamięci zmarłych i upamiętnieniu wszystkich świętych. W wielu krajach, w tym w Polsce, Uroczystość Wszystkich Świętych jest również czasem, kiedy odwiedza się cmentarze, aby zapalić znicze i złożyć kwiaty na grobach bliskich. To symboliczny gest pamięci i szacunku wobec zmarłych. Cmentarze stają się miejscem spokoju i refleksji, gdzie ludzie gromadzą się, aby wspominać swoich zmarłych krewnych i przyjaciół.

  W tym czasie odwiedzamy groby naszych bliskich, składając na nich kwiaty, a najczęściej są to chryzantemy lub różne stroiki wykonane własnoręcznie lub kupione gotowe w kwiaciarni. Mogą być skonstruowane z pociętych gałązek drzewa iglastego, na przykład z sosny, albo z jodły. Do tego sprawdzą się kawałki uciętej tui, szyszki, jarzębina, liście klonu albo dębu. Taki stroik najlepiej umieścić w donicy a na spód położyć specjalną kostkę (gąbkę) florystyczną.

  Na grobach oprócz przepięknych wieńców, zapalamy znicze, modlimy się i możemy uzyskać odpust zupełny. Aby uzyskać taki odpust, trzeba przystąpić do spowiedzi świętej, później przyjąć Komunię eucharystyczną, a dalej pomodlić się dowolną modlitwą do Ojca Świętego. Odpust zupełny można uzyskać od 1 do 8 listopada, odwiedzając także cmentarz, modląc się w kierunku zmarłego. Po spowiedzi można uzyskać kilka odpustów zupełnych, jeden dziennie. Można także uzyskać odpust cząstkowy, do końca listopada.

  Po Rzeszowie w tym dniu, czyli 1 listopada, ale też dzisiaj (31 października) jeżdżą i będą jeździły specjalne linie autobusów MPK. Uruchomione nowe kursy, można podpatrzeć, w jaki sposób będą jeździły na stronie internetowej – https://ztm.rzeszow.pl/kursowanie-autobusow-w-dniach-30-pazdziernika-1-listopada-br/?fbclid=IwAR2QlpuIVgYgVXWOzhMp3vYIrqnwKdURMIQZ7jDsN_0PXInRvmycph5qYtQ.

  W Rzeszowie także uruchomiona została platforma internetowa, na której dowiesz się, gdzie dokładnie mieści się grób twojego bliskiego, jeśli został on pochowany na cmentarzu na Wilkowyi, na Słocinie, albo na cmentarzu Pobitno. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę, jak się nazywają. Wejdź w tym celu pod adres:

  http://www.grobonet.erzeszow.pl/.

  W tym czasie można spotkać harcerzy albo wolontariuszy, którzy kwestują. Kwestowanie przy grobach w okresie Wszystkich Świętych jest jednym z wielu tradycyjnych zwyczajów związanych z tym ważnym świętem. Ta praktyka jest często spotykana na cmentarzach, zwłaszcza w Polsce, i ma długą historię.

  Kwestowanie przy grobach polega na zbieraniu ofiar lub datków na cele charytatywne przez osoby odwiedzające cmentarze we Wszystkich Świętych. Kwestujący, często wolontariusze, stanowią grupy, które rozmieszczają się przy bramach cmentarza lub w pobliżu grobów i proszą odwiedzających o wsparcie finansowe na określone cele. W przypadku kwestowania przy grobach, zbiórka środków jest zwykle przeznaczana na potrzebujących lub na cele związane z utrzymaniem cmentarzy. Przy grobach można spotkać osoby w odpowiednich koszulkach, trzymające puszki lub skarbonki, do których można wrzucać datki. Często informują one, na jakie cele zbierane są środki, co może zachęcić odwiedzających do hojności.

  To warto podkreślić, że kwestowanie przy grobach jest wyrazem solidarności i wspólnoty. Daje ludziom okazję do wyrażenia swojej hojności w duchu tego święta, jednocześnie pielęgnując tradycję pamięci o zmarłych i pomocy potrzebującym. Jest to piękny przykład tego, jak obchodzenie Wszystkich Świętych nie ogranicza się tylko do modlitw i zadumy nad grobami, ale ma również wymiar dobroczynny i społeczny.

  Pochodzenie obchodów Wszystkich Świętych można odnaleźć w dawnych tradycjach i zwyczajach różnych kultur. W starożytności wiele ludów czciło swoich zmarłych przodków poprzez różnego rodzaju obrzędy i uroczystości. Jednak obecny kształt tego święta w dużej mierze wynika z chrześcijańskich tradycji.

  Uroczystość Wszystkich Świętych przypomina nam o ulotności życia i konieczności modlitwy za dusze zmarłych. To również okazja do skupienia się na wartościach duchowych, empatii i wspominania tych, którzy odeszli. Bez względu na wiarę i tradycje, to święto ma ogólnoludzki wymiar, który podkreśla znaczenie pamięci i hołdu zmarłym.

  Warto też pamiętać, że wraz z Uroczystości Wszystkich Świętych często jest obchodzony Dzień Zaduszny (Dzień Zmarłych), który przypada 2 listopada i skupia się na modlitwach za dusze zmarłych, szczególnie tych, którzy nie mają już żyjących krewnych. To kolejna okazja do modlitwy i refleksji nad tajemnicą życia i śmierci.

  Wszystkich Świętych jest dniem pamięci, modlitwy i refleksji nad życiem i śmiercią. To święto, które ma bogatą historię i różnorodne tradycje w wielu krajach, ale zawsze podkreśla znaczenie pamięci i szacunku wobec zmarłych.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com