środa, 28 lutego, 2024
+

  GUS podał najnowsze dane na temat inflacji w październiku

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W październiku 2023 roku, według informacji udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny, odnotowano wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych o 6,5% w porównaniu do października poprzedniego roku. Ten wynik był niższy od wcześniejszych prognoz i stanowił najniższy wskaźnik od września 2021 roku.

  W październiku, wskaźnik inflacji spadł do poziomu 6,5%, co stanowi znaczący kontrast wobec wcześniejszych prognoz i jest istotnym obniżeniem w porównaniu z rekordowym poziomem z lutego, który wynosił 18,4%. Ten spadek cen jest przede wszystkim wynikiem obniżek cen energii i żywności, wspieranych jednocześnie kontynuacją rządowych programów osłonowych.

  Obecnie, analitycy przewidują kolejne obniżenie stóp procentowych w listopadzie, prawdopodobnie o 25 punktów bazowych, a następnie możliwa jest przerwa w tej kwestii.

  W stosunku do poprzedniego miesiąca, odnotowano wzrost cen o 0,2%.

  Przewidywania analityków przeprowadzonych przez PAP Biznes sugerowały, że w październiku inflacja wyniesie 6,6% w porównaniu do października roku poprzedniego, z prognozowanym wzrostem cen o 0,3% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Z kolei przedział szacunków rynkowych, według ankiety przeprowadzonej przez „Parkiet”, wynosił od 6,2% do 6,9% inflacji w październiku 2023 roku, co stanowi znaczący spadek w porównaniu z 8,2% rok do roku, które odnotowano we wrześniu.

  Inflacja wykazała gwałtowny spadek w październiku, choć obserwujemy, że największe spadki już mamy za sobą.

  Październikowy odczyt to wyraźne odejście od rekordowych 18,4% zarejestrowanych w lutym. Warto jednak podkreślić, że obniżki cen w dużej mierze wynikają z kosztownych rządowych programów osłonowych, takich jak zerowy VAT na żywność czy stabilizacja cen energii i prądu. Tymczasem, inflacja od dłuższego czasu utrzymuje się poniżej celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego, który wynosi 2,5% z odchyleniem 1 punkta procentowego, co trwa już od dwóch i pół roku.

  Dzisiejsze opublikowane dane to jedynie szybki szacunek. Nie przedstawiają one kompleksowej analizy zmian cen w poszczególnych kategoriach produktów i usług. Pełne informacje dotyczące inflacji za październik zostaną udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny w ostatecznym komunikacie, który planowany jest na 15 listopada.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com