niedziela, 21 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Rzeszowscy uczniowie pobiegli ku pamięci Orląt Lwowskich

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Podobnie jak wiele innych miast w Polsce, w Rzeszowie niemal 200 uczniów szkół podstawowych uczestniczyło w Biegu Orląt. To wydarzenie, które upamiętnia małoletnich bohaterów z okresu walk o niepodległość i polskość Lwowa. Inicjatywa ta została zorganizowana przez Samorząd Województwa Podkarpackiego.

  Inicjatorem Biegu Orląt na skalę ogólnopolską jest Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, które już zorganizowało kilkadziesiąt edycji tego wydarzenia w różnych miejscowościach Polski.

  Głównym celem tego wydarzenia, które łączy aspekty kulturowe, edukacyjne i rekreacyjne, jest promowanie wśród dzieci pamięci historycznej i etosu Orląt Lwowskich, istotnego składnika naszej narodowej tożsamości. Poza propagowaniem dziedzictwa Kresów, istotnym celem biegu jest także promowanie aktywności fizycznej i kultury sportu wśród młodego pokolenia.

  W pierwszym rzeszowskim Biegu Orląt wzięło udział niemal 200 uczniów III klasy, którzy codziennie uczęszczają do Szkoły Podstawowej nr 14 im. Orląt Lwowskich, Szkoły Podstawowej nr 18, Szkoły Podstawowej nr 28 im. płk. Łukasza Cieplińskiego oraz Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 im ks. Jana Twardowskiego w Rzeszowie.

  Uczestnicy pokonali dystans wynoszący 1421 m, co symbolicznie odnosi się do liczby poległych Orląt, którzy zginęli podczas walk o przynależność Lwowa do Polski (1918-1919) po I wojnie światowej. Ponadto wiek uczestników, 9 lat, nawiązuje do najmłodszego z poległych, którym był Janek Kukawski.

  To wydarzenie odbyło się 19 października na stadionie lekkoatletycznym Resovia jako część Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2023. Organizację biegu prowadziło Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, reprezentowane tego dnia przez wiceprezesa Marka Gromaszka. Partnerami przedsięwzięcia były również Rzeszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz władze miasta Rzeszowa, a wsparcie organizacyjne udzieliła Sekcja Lekkoatletyczna CWKS Resovia.

  Choć to symboliczne wydarzenie, gdzie rywalizacja sportowa nie była głównym celem, przyniosło wiele pozytywnych emocji uczestnikom. Młodzi biegacze, ubrani w jednolite koszulki, z entuzjazmem pokonali wyznaczony dystans, a na mecie każdego czekały pamiątkowe medale i dyplomy.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com