czwartek, 2 maja, 2024
spot_img
+

    W kinie Zorza, odbył się pokaz filmu „Błogosławiona” razem ze spotkaniem z jego reżyserką oraz krewną Natalii Tułasiewicz!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Wczoraj, 11 października, o godzinie 17:00, w rzeszowskim kinie Zorza można było zobaczyć film pt. „Błogosławiona”. Zaraz po nim odbyło się spotkanie z reżyserką filmu – Wandą Różycką-Zborowską oraz krewną samej błogosławionej, która nosi takie samo imię – Natalią Tułasiewicz-Walą. Oprócz tego, na sali kinowej pojawiło się wielu innych ważnych gości, a cały seans opowiadał o historii Natalii Tułasiewicz, która urodziła się w Rzeszowie i żyła w okresie, kiedy panowała wojna (1906 -1945). Film pokazuje całe życie Natalii – od dzieciństwa aż do końca swojego życia. Tytułowa bohaterka filmu, została błogosławiona, 13 czerwca 1999 roku w Warszawie w czasie VI pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Wyróżniona została za swoje bohaterskie czyny na rzecz pomocy innym potrzebującym opieki. Błogosławiona stała się ikoną nadziei, bohaterstwa oraz odwagi.

    W całym seansie oraz późniejszym spotkaniu uczestniczyło wielu zaproszonych gości. Byli to między innymi biskupi: ks. bp. Jan Wątroba, ks. bp. senior Kazimierz Górny i ks. bp. Edward Białogłowski, duchowieństwo, Małgorzata Rauch, podkarpacki Kurator Oświaty, Mirosław Kwaśniak, przewodniczący Komisji Edukacji, nauczyciele, Stanisław Kruczek, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, członkowie Klubu im. płk Łukasza Cieplińskiego oraz mieszkańcy Rzeszowa.

    Na zakończenie organizatorzy: Bogusława Buda, przewodnicząca  NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie oraz dr Marcin Bukała, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie podziękowali pani reżyser za podjęcie tematu tak pożądanego w obecnych czasach, za przedstawienie historii życia kobiety, której naśladowanie wydaje się niebotycznym zadaniem.

    Poznaj dokładną biografię błogosławionej Natalii Tułasiewicz!

    Natalia Tułasiewicz (ur. 9 kwietnia 1906 w Rzeszowie, zm. 30 marca 1945 w obozie koncentracyjnym Ravensbrück) – polska błogosławiona katolicka, patronka nauczycieli w Polsce. Od roku 1913 uczęszczała do Szkoły Podstawowej w Kętach, a od 1917 r. do Prywatnego Gimnazjum Żeńskiego w Krakowie. Gdy w 1921 r. rodzina Natalii przeniosła się do Poznania, rozpoczęła naukę w Gimnazjum Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej. Ukończyła je w 1926 r. Po ukończeniu gimnazjum rozpoczęła studia na Uniwersytecie Poznańskim na filologii polskiej. Studia ukończyła w 1931 r., a w 1932 r. uzyskała tytuł magistra filologii polskiej. Temat pracy magisterskiej to „Mickiewicz a muzyka”. Praca ta została napisana pod kierunkiem prof. Romana Pollaka, a jej fragmenty zostały opublikowane w „Ruchu Literackim”.

    W latach 1931–1937 była nauczycielką szkół poznańskich: prywatnej Szkoły koedukacyjnej pw. św. Kazimierza i Gimnazjum Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej. W roku 1938 udała się w podróż do Włoch. Po wysiedleniu wraz z całą rodziną z Poznania w 1939 r. do Generalnego Gubernatorstwa pracowała w tajnym nauczaniu w Krakowie. Od 1943 r. przebywała w Hanowerze jako pełnomocniczka Rządu Londyńskiego i świecka apostoł w ramach Wydziału Duszpasterskiego konspiracyjnej organizacji „Zachód”. Misję swą podjęła wśród robotników, pracując wraz z nimi w fabryce. Zdekonspirowana została na wiosnę 1944 r. przez nieostrożnego kuriera z Polski. Przez pół roku więziona była w Hanowerze i Kolonii, gdzie przeszła ciężkie śledztwo. Z wyrokiem śmierci odesłana została do niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück, gdzie zginęła 30 marca 1945 r.

    W czerwcu 1999 r. w Warszawie papież Jan Paweł II włączył Natalię Tułasiewicz w poczet błogosławionych w grupie 108 błogosławionych męczenników. Jest patronką poznańskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców oraz prowadzonych przezeń szkół w Poznaniu. 19 stycznia 2022 r. dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów bł. Natalia Tułasiewicz ustanowiona została patronką u Boga nauczycieli w Polsce. W 2022 roku jej imieniem nazwano nowe rondo w Poznaniu, powstałe w wyniku przebudowy skrzyżowania ulic Kurlandzkiej z Bobrzańską, na obszarze Żegrza.

    Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com