piątek, 8 grudnia, 2023
+

  Plenerowa wystawa „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” zaprezentowana w Wilnie

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W poniedziałek 25 września, w Wilnie, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy o wymownym tytule „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”.

  Wydarzenie to miało miejsce w prestiżowym Wileńskim Centrum Kultury i Duchowości, przy ulicy Pranciškonų 1.

  Wystawę prezentował dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. To właśnie dzięki jego zaangażowaniu i pracy możemy teraz przyjrzeć się historii niezwykłej rodziny Ulmów, która w obliczu okrutnych wydarzeń stanęła po stronie moralnego dobra. Ich poświęcenie polegało na tym, że starali się ochronić życie swoich sąsiadów, ale niestety, sami musieli zapłacić za to najwyższą cenę.

  Ekspozycja przybiera formę plenerową i jest dostępna dla wszystkich przechodniów na ulicy Trakų. To właśnie tam możemy zgłębić historię Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich miłość do rodziny, bliskich, a także do świata, w którym przyszło im żyć. Te niezwykłe fotografie autorstwa samego Józefa Ulmy ukazują nie tylko miłość do najbliższych, lecz także ich heroiczne poświęcenie, które stało się symbolem Rodziny Ulmów.

  Twórcami tej niezwykłej wystawy są dr Mateusz Szpytma, wiceprezes IPN, dr Wojciech Hanus z IPN Rzeszów, oraz dr Maciej Korkuć z IPN Kraków. Za projekt graficzny, który oddaje ducha wystawy, odpowiadała Katarzyna Hudzicka-Chochorowska z IPN Rzeszów.

  To warto podkreślić, że organizatorami wystawy są Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Polska Fundacja Narodowa oraz Wileńskie Centrum Kultury i Duchowości. Dzięki ich wspólnemu zaangażowaniu możemy dzisiaj uczcić pamięć tej rodziny i docenić ich niezwykły akt odwagi i miłości do bliźnich.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com