piątek, 8 grudnia, 2023
+

  Przespaceruj się po Rzeszowie, szlakiem sklepów oraz warsztatów, które działały w okresie okupacji, a teraz już ich nie ma!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Organizatorzy – zapowiadają i jednocześnie zapraszają wszystkich, którzy chcą zagłębić się w historię naszego miasta, jeszcze z czasów II wojny światowej na edukacyjny spacer. „Zatrzymane w kadrze. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji” – takie to wydarzenie ma hasło, a wszyscy uczestnicy powinni zgromadzić się obok pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, na Placu Wolności w Rzeszowie, 28 września, czyli jutro o godzinie 17:30. Przewodnikiem w tej wędrówce będzie Marta Wójcik – sekretarka Stowarzyszenia Rajsze. Projekt realizowany jest przez Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa.

  Czego będzie można się dowiedzieć między innym na spacerze?

  Dowiesz się, uczestnicząc w wędrówce, m.in. gdzie znajdowały się: Salon fryzjerki Markusa Goldmana, sklep z towarami mieszanymi Izaka Berla, restauracja Wiktora Pantoła, czy zakład mechaniczny Franza Kaniewskiego. Są to miejsca uwiecznione na zdjęciach autorstwa Zbigniewa Tybury, z jego kolekcji, które obecnie znajdują się w zbiorach Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Wymienione sklepy, czy zakłady oraz warsztaty funkcjonowały w Rzeszowie podczas okresu niemieckiej okupacji. Dzisiaj w dużej mierze ich już nie ma, ponieważ zostały zniszczone w okresie wojennym, ale dlatego też warto te wszystkie miejsca, które funkcjonowały kiedyś poznać.

  Organizowany spacer będzie przebiegał wzdłuż śródmieścia, a uczestnicy jego zapoznają się także ze zdjęciami dawnych budynków, które do dzisiaj niestety nie przetrwały. Dowiesz się, jak wyglądał dawny Rzeszów i do tego za darmo.

  Kim jest prowadząca spacer?

  Marta Wójcik jest kierowniczką Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2016 roku współpracuje z Zakładem Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii UR, podejmując działania mające na celu upamiętnienie rzeszowskich Żydów.

  Spacer miejski „Zatrzymane w kadrze. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji” jest częścią projektu pt. „Pozostanie pamięć. Rzeszowscy Żydzi w czasie okupacji”, realizowanego przez Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa, dofinansowanego ze środków grantowych Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com