poniedziałek, 4 grudnia, 2023
+

  W październiku będzie kolejny spacer po mieście, tym razem wzdłuż Wisłoka. Relacjonujemy tymczasem ostatnią wędrówkę po Staromieściu!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Za nami kolejny spacer po Rzeszowie, z cyklu „Oko na miasto”. Tym razem spora ilość uczestników, zebrała się wczoraj, 21 września i powędrowała z przewodnikami – Dariuszem Mazurkiem oraz Markiem Chłandą w godzinach popołudniowych. Przemierzyła ulicami Staromieścia, zgłębiając wszystkie zakątki tej części Rzeszowa i poznając jej historię często nieznaną zgromadzonym rzeszowianom. Ostatni, wczorajszy spacer pt. „Staromieście. Dzielnica starsza niż Rzeszów”, prowadził jak zwykle dzięki inicjatywie Rzeszowskich Piwnic, przez najważniejsze zabytki, lokalizacje, w tej północnej części miasta. Według badań archeologicznych jest to najstarsze osadnictwo wczesnośredniowieczne.

  Piesza wycieczka prowadziła od terytorium od rzeczki Przyrwa, przez wyschnięty potok Przykopa, po obecną ulicę Skrajną. Podczas wędrówki wszyscy mogli poznać dokładną historię tego miejsca, od momentu pierwszego osadnictwa na tych terenach. Przewodnicy prezentowali co jakiś czas interesujące anegdotki, historie, oraz ciekawostki tego miejsca.

  A przed nami kolejna wędrówka – tym razem wzdłuż rzeki Wisłok, pt. „Spacer od Mostu Lwowskiego do Lisiej Góry”. Przewodnikiem będzie, na wycieczce zorganizowanej 7 października 2023 roku, o godzinie 12:00, w sobotę Jakub Pawłowski. Tym razem trasa do przemierzenia będzie liczyła pięć kilometrów. Lewy brzeg Wisłoka jak się okazuje ma bardzo bogatą historię, którą na pewno warto zgłębić podczas październikowego spaceru. Podczas wędrówki, dowiemy się, gdzie leżał kościół z XVIII wieku, którego porwała powódź. Ta część głównie wypoczynkowa dla mieszkańców miasta, może się poszczycić także tym, że kiedyś istniało na tym terenie osadnictwo. Zbiórka wystartuje ze Skweru im. Ks. Józefa Hermana Osieńskiego, który znajduje się obok Al. Piłsudskiego 1.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com