niedziela, 23 czerwca, 2024
+

  Opóźniona przebudowa ulicy Grunwaldzkiej.

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Zakończył się przetarg, który wyłonił firmę odpowiedzialną za przebudowę deptaka – ulicy Grunwaldzkiej w centrum Rzeszowa. Firmą odpowiedzialną za realizację tej inwestycji została firma OBO Polska z siedzibą w Rzeszowie.

  Ulica Grunwaldzka w centrum Rzeszowa przeszła proces przetargowy, a teraz firma OBO Polska z Rzeszowa została wybrana jako wykonawca jej przebudowy. Prace obejmują odcinek od skrzyżowania z ul. Kościuszki do skrzyżowania z ul. Sobieskiego i będą bardzo obszerne. To już trzecie podejście do przebudowy tego deptaka. Dwa pierwsze się nie udały, bo miasto miało za mało środków na wykonanie tej inwestycji. Dodatkowo brakowało chętnych. Jedyną firmą, która chciała remontować centralny deptak miasta to firma Strabag z Pruszkowa, która wyceniała swoją pracę na kilkukrotnie wyższe pieniądze, niż Urząd Miasta miał zagospodarowane w budżecie miasta.

  Największą i najdroższą częścią projektu będzie modernizacja istniejących instalacji podziemnych, w tym kanalizacji sanitarnych i deszczowej, sieci wodociągowej i gazowej. Ponadto, zostanie zainstalowane nowe oświetlenie uliczne oparte na energooszczędnych oprawach LED.

  Projekt rewitalizacji ul. Grunwaldzkiej był przygotowany przed kilku laty. Zakładał głównie przebudowę instalacji podziemnych oraz ułożenie nowej nawierzchni – kostkę brukową miały zastąpić granitowe płyty

  W ramach przebudowy zostanie również wymieniona nawierzchnia deptaka, zastępując betonową kostkę brukową. Na odcinku od skrzyżowania z ul. Kościuszki do ul. Kopernika zostanie zastosowana szara kamienna kostka zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków, a na odcinku od ul. Kopernika do ul. Sobieskiego użyte będą płyty granitowe o wymiarach 30 na 60 cm, podobne do tych zastosowanych kilka lat temu na ul. Kościuszki.

  Inwestycja obejmuje także przebudowę placu przed budynkiem Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie historyczne ogrodzenie zostanie wyremontowane i częściowo zastąpione, a także zostanie ułożona nowa nawierzchnia. W planach są także elementy małej architektury, takie jak 32 ławki, stojaki rowerowe i kosze na śmieci. Drzewa rosnące przy budynku UR zostaną również pielęgnowane.

  W ramach projektu pojawią się także nowe drzewa na ul. Grunwaldzkiej, w tym graby pospolite 'frans fontaine’ (37 sztuk) i platany klonolistne 'alphen’s globe’ (9 sztuk), głównie po stronie zachodniej ulicy, na odcinku od ul. Kościuszki do budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz na skrzyżowaniu ul. Grunwaldzkiej z ul. Jana III Sobieskiego i na placu na skrzyżowaniu ul. Grunwaldzkiej z ul. Bernardyńską. Wszystkie te drzewa będą wyposażone w automatyczny system nawadniania i napowietrzania.

  Nowymi elementami deptaka będą również parklety, które zostaną umieszczone na placu przy skrzyżowaniu Grunwaldzkiej i Bernardyńskiej. Projekt zakłada także stworzenie Pomnika Bitwy Grunwaldzkiej w historycznym miejscu (rejon studni przy skrzyżowaniu z ul. Bernardyńską) w formie wyniesionego monumentu z czarnego granitu z inskrypcją.

  Firmie OBO Polska z Rzeszowa powierzono wykonanie tej inwestycji, a umowa ma zostać podpisana do połowy września. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na około 13,681 mln zł, a wykonawca będzie miał 12 miesięcy od daty podpisania umowy na zrealizowanie zadania.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com