czwartek, 23 maja, 2024
spot_img
+

  Kolejne osoby zmarły na Legionellozę w Rzeszowie

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Liczba zgonów związanych z potwierdzonym zakażeniem bakterią Legionella pneumophila wzrosła do 14 na terenie Podkarpacia, przekazał rzeszowski oddział sanepidu we wtorkowy poranek 29 sierpnia. Wszystkie osoby cierpiały również na inne współistniejące schorzenia.

  Jak podaje radio RMF FM Od momentu wykrycia ogniska zakażenia Legionellą potwierdzono łącznie 153 przypadki infekcji, z czego dziewięć to nowe przypadki – informację tę przekazał Rzeszowski Oddział Sanepidu. Warto dodać, że te nowe przypadki dotyczą osób, które były wcześniej hospitalizowane w szpitalach na terenie województwa podkarpackiego.

  Jak przekazała Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Rzeszowie we wczorajszym komunikacie 28 sierpnia, pierwsze wyniki badań z dnia 28 sierpnia dotyczących  próbek pobranych 18.08.2023 r. w obiektach użyteczności publicznej – jest to 9 wyników badania wody. Wyniki badań wykazały brak zanieczyszczenie bakteriami w 5 próbkach, w 2 próbkach wody ciepłej stwierdzono zanieczyszczenie na poziomie wysokim, 1 na poziomie średnim i w 1 próbce jedynie potwierdzono obecność. 

  Woda pobrana w mieszkaniu nie wykazała obecności bakterii. Na ten moment otrzymane wyniki, jak również informacje z wywiadów epidemiologicznych nie dają podstaw do określenia potencjalnego źródła zakażenia

  Bakteria Legionella pneumophila może prowadzić do wystąpienia choroby znanej jako Legionelloza, inaczej gorączka legionistów. Jest to forma zapalenia płuc, która może skończyć się zgonem u 5-15 proc. osób zakażonych.

  Okres inkubacji choroby wynosi zazwyczaj od 5 do 6 dni po zakażeniu, choć może być także dłuższy. Pierwsze objawy obejmują gorączkę, dreszcze, bóle głowy i mięśni. Następnie pojawia się suchy kaszel i trudności w oddychaniu, które mogą rozwijać się do poważnego zapalenia płuc.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com