środa, 26 czerwca, 2024
+

  Do października 2023 roku zespoły ludowe z całej Polski mogą zgłaszać się na organizowany konkurs, przedstawiający folklor!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Trwają zapisy na 39. Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego. Zgłoszenia przyjmowane są do 6 października 2023 roku. To oznacza, że zespoły ludowe mają tylko nieco ponad miesiąc na to, by wziąć udział w organizowanym konkursie, jednocześnie się zapisać. Warto dodać, że zgłoszone zespoły ludowe zaprezentują się w dniach 21 oraz 22 października br..

  Pierwszego dnia, w Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Świlczy, niedaleko Trzciany zaprezentują się zgłoszone odpowiednio wcześniej zespoły ludowe, o godzinie 9:00 w dwóch kategoriach – duety oraz całe grupowe zespoły, a także będą mogły wystąpić również dzieci w kategorii „taneczne zabawy dziecięce”. Z kolei następnego dnia, najlepsze zespoły, które zostaną docenione dzień wcześniej, zaprezentują się 22 października, o godzinie 11:00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie podczas Koncertu Galowego. Laureaci, po prezentacji, otrzymają nagrody.


  Główną misją całego konkursu jest promowanie folkloru w całej Polsce, ponieważ udział w organizowanych rozgrywkach mogą wziąć zespoły ludowe z całej Polski. Jest to konkurs ogólnopolski, który organizowany jest nieprzerwalnie od 1984 roku. Za każdym razem gromadzi często też i tych młodszych miłośników oraz pasjonatów tańców ludowych. Dzięki nim oraz ich działalności tradycja, dawna kultura ludowa oraz stare obrzędy ludowe nie zanikają, a wręcz na odwrót – przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Konkurs ten gromadzi nie tylko tancerzy ludowych, ale także muzyków grających na różnych instrumentach muzycznych oraz wokalistów – śpiewaków, wykonujących dawne, ludowe przyśpiewki, które są charakterystyczne dla danego regionu.

  Dodajemy, że konkurs dofinansowany jest z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dodatkowo wydarzenie wspiera finansowo Marszałek Województwa Podkarpackiego.

  Więcej informacji, w tym dokładny załącznik z regulaminem, kartą zgłoszenia znajduje się w poniższym linku:

  https://wdk.kulturapodkarpacka.pl/aktualnosci/zapowiedzi/39-ogolnopolski-konkurs-tradycyjnego-tanca-ludowego-zgloszenia-do-6-pazdziernika,art1638/

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com