czwartek, 23 maja, 2024
spot_img
+

  Kolejny zgon na Legionellozę w Rzeszowie

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Zmarła ósma osoba zarażona Legionellą. Według informacji przekazanej przez rzecznika Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie, pacjent cierpiał na liczne schorzenia przewlekłe. Mężczyzna przebywał w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie, przy ulicy Rycerskiej.

  Jak podaje radio RMF FM w miniony piątek, służby sanitarno-epidemiologiczne poinformowały, że wykryto zakażenie u 113 osób. Liczba ta wzrosła do 127 przypadków w sobotę 26 sierpnia. Największa grupa, czyli 86 pacjentów, znajduje się obecnie w szpitalach w Rzeszowie. Dodatkowo, 26 osób trafiło do placówek w powiecie rzeszowskim oraz do szpitali w Dębicy, Przemyślu czy Kolbuszowej.

  Warto również dodać, że Sanepid informuje o pierwszym przypadku pacjenta spoza województwa podkarpackiego. Chodzi o mieszkańca powiatu opolskiego, który miał zostać przyjęty do szpitala w Lublinie.

  Jak informuję RMF FM większość przypadków zachorowań dotyczy starszych osób, które charakteryzują się ograniczoną mobilnością i unikają korzystania z miejskiej infrastruktury. Rzadziej odwiedzają galerie handlowe, hipermarkety czy miejskie fontanny, i zazwyczaj nie posiadają w swoich domach klimatyzacji.

  Legionellą nie da się przenosić od osoby do osoby ani poprzez spożycie skażonej wody. Infekcja zachodzi poprzez wdychanie aerozolu zawierającego bakterie, który powstaje zanieczyszczonej wody.

  Wyniki analiz próbek pochodzących z miejskich wodociągów oraz mieszkań osób zakażonych zostaną przedstawione przez służby sanitarno-epidemiologiczne w nadchodzący poniedziałek.

  Pierwszy przypadek zakażenia bakterią legionella zgłoszono do sanepidu w czwartek, 17 sierpnia. Wirus został wykryty u jednego z pacjentów Klinicznego Szpitala Uniwersyteckiego w Rzeszowie. Tego samego dnia rozpoczęto śledztwo epidemiologiczne.

  W mieście w ten weekend będzie czyszczona instalacja wodociągowa. Czyszczenie wodociągu potrwa kilka godzinTrzeba poczekać, aż woda z podwyższoną zawartością chloru dojdzie do końca sieci wodociągowej, która w Rzeszowie ma ok. 1 tys. km. W niedzielę sieć będzie płukana

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com