wtorek, 30 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Kino za Rogiem Café przygotowało ofertę specjalną na wakacje! Sprawdź koniecznie, co będzie się działo?

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Kino za Rogiem Café, które znajduje się przy ul. Świętego Mikołaja 6 w Rzeszowie nie odpoczywa na wakacjach, tylko zaprasza do siebie na wiele ciekawych akcji, filmów, gier, zabaw, wydarzeń, pokazów, na które warto się wybrać szczególnie w lipcu oraz sierpniu! Sprawdź szeroką ofertę, jaką przygotowało kino i wspaniale baw się razem z innymi! Warto dodać, że kino jest czynna przez cały tydzień, bez ani jednego dnia wolnego. Dokładny repertuar dostępny jest na stronie internetowej kina – www.kzrcafe.pl.

    Kino przygotowało na każdy tydzień wakacji, inną tematykę filmów familijnych, bajek czy w końcu animacji dla dzieci i młodzieży. Już teraz zapowiada, że będą prezentowane historie na przykład o pieskach, pszczołach, czy podróżach na dużym ekranie kina. A w weekendy na dzieciaki czekać będą bardzo ciekawe spotkania z animatorami, którzy będą mówić o swojej pracy. Szczegółowe informacje, w tym repertuar dostępne są na stronie internetowej podanej powyżej. Do tego kino zapowiada, że jest możliwość zarezerwowania miejsc dla większych, zorganizowanych grup na przykład przedszkolaków na przykład uczestników półkolonii.

    W najbliższą sobotę, czyli 8 lipca 2023 roku w kinie wszyscy, którzy tego dnia wybiorą się do kina będą mogli uczestniczyć w Festiwalu Tanabata. W ramach tygodnia z kulturą japońską i w ogóle – kulturą azjatycką będą puszczane specjalne filmy, których akcja rozgrywa się na wschodzie. Oglądniemy filmy: „Droga Samurajów” oraz „Alcarras”. Do tego odbędzie się również spotkanie miłośników gry w awale. Na świętowanie Tanabaty zaprasza oprócz kina Fundacja Koi Koi.

    Na czym polega Festiwal Tanabata?

    Tanabata to tradycyjne japońskie święto, które obchodzone jest 7 lipca lub 7 sierpnia. Nazwa „Tanabata” oznacza „Noc siódmego” i powołanie do dnia, kiedy według legendy spotykają się na niebie dwie bóstwa – Orihime (księżniczka) i Hikoboshi (pasterz bydła), którzy w zestawieniu roku są oceniani przez Strumień Niebiański (Amanogawa).

    Według legendy Orihime była księżniczką, która przędła na niebie jedwabne tkaniny, natomiast Hikoboshi był pasterzem, który opiekował się bydłem. Zakochali się w sobie i zaniedbali swoje obowiązki. Bóg niebios był zły na ich niestaranność i postanowił oddzielić ich, umieszczając Strumień Niebiański między nimi. Byli tak smutni z tego powodu, że usłyszeli ich płacz i zdecydowaliśmy się pozwolić im spotkać się raz w roku – w nocy z 7 na 8 lipca.

    Podczas obchodów Tanabata w Japonii przygotowuje bambusowe gałązki, które dekorują papierowymi wstążkami, nazwami „tanzaku”. Na tanzaku ludzie piszą swoje pragnienia i marzenia, a następnie wieszają je na gałązkach bambusa. Wierzono, że w nocy Tanabata bóstwa usłyszą te życzenia i spełnią je. Dzieci również udział w święcie, tworzenie dodatkowych ozdób i wycinanki.

    W różnych regionach Japonii obchody Tanabata może różnić się pod względem tradycji i zwyczajów. Na przykład w Sendai, gdzie Tanabata jest szczególnie popularna, są kolorowe parady, występy tańca i pokazy sztucznych ogni. Wiele miejsc organizuje festiwale związane z Tanabata, gdzie można oglądać różnego rodzaju dekoracje i urządzenia emitujące tego tradycyjnego święta. Tanabata jest japońskim świętem, które celebrowane jest jako czas, kiedy marzenia i pragnienia mogą się spełnić. To także okazja do uczczenia miłości i romantycznych nastrojów.

    Poczuj zatem wspaniały, japoński klimat. Co kino planuje na ten dzień?

    10:30 – seans „Jak zostałem samurajem”

    13:00 -14:30 – prelekcja „Historia polskiego fandomu mangi i anime”, którą wygłosi Łukasz „Shamp” Reczulski

    15:30 – seans „Zrywa się wiatr”

    18:00- 19:30 – prelekcja „Wprowadzenie w świat Bonsai”, którą zaprezentuje Bogdan Pociask

    20:00 – seans „Droga samurajów”

    22:00 – zamknięcie festiwalu – zimne ognie

    Oprócz tego podczas trwania całego festiwalu będzie można pograć w gry GO czy zrobić origami. Na filmy trzeba wcześniej wykupić wejściówki. Z kolei na resztę wydarzeń obowiązuje wstęp wolny. Aby zarezerwować miejsce, wejdź na stronę internetową:

    https://kzrcafe.pl/repertuar/

    Jakie premiery czekają na wszystkich widzów w Kinie za Rogiem Cafe?

    ALCARRAS” to nagrodzona Złotym Niedźwiedziem opowieść o rodzinie, która mieszka w tytułowej wiosce i nagle traci całe swoje gospodarstwo. Akcja opowieści toczy się końcem lata, a podczas trwania filmu możemy przenieść się do miejsca, w którym czas się na chwilę zatrzymał. Ta pozycja filmowa pokazuje życie wielopokoleniowej rodziny, której spokój zakłócił postęp technologiczny. Jak skończy się ta opowieść?

    „DROGA SAMURAJÓW” to z kolei film nakręcony przez reżysera, który wzorował się prawdziwymi wydarzeniami, które miały kiedyś miejsce. To dramat japoński, w którym akcja toczy się w 1855 roku i opowiada o morderczym „biegu samurajów”, który na początku miał być jedynie sprawdzianem umiejętności podczas szkolenia żołnierzy, a skończył się na prawdziwej walce o przetrwanie.

    Kino zaprasza również do wstąpienia do klubu gry w awale. Mityngi miłośników tej gry odbywają się cyklicznie. Wstęp na gry jest darmowy!

    Na czym polega ta gra?

    Awale, znana również jako Mancala, to tradycyjna afrykańska gra planszowa, w którą gra się na całym świecie. Gra polega na przesuwaniu nasion lub kamieni po planszy z zagłębieniami lub dołkami. Jest to gra dla dwóch graczy, a celem jest zdobycie większej liczby nasion niż przeciwnik. Zasady Awale mogą się nieznacznie różnić w zależności od regionu lub konkretnej wersji gry. Jednak ogólna rozgrywka zwykle obejmuje następujące kroki:

    Przygotowanie: Gra rozpoczyna się z taką samą liczbą nasion umieszczonych w każdym dołku na planszy. Gracz rozpoczynający: Gracze wykonują tury, przy czym jeden gracz rozpoczyna grę. Gracz rozpoczynający zazwyczaj wybiera dowolny ze swoich boksów na rozpoczęcie. Przenoszenie nasion: W swojej turze gracz wybiera jeden ze swoich dołów i zbiera wszystkie nasiona z tego dołka. Następnie rozprowadzają nasiona, jedno po drugim, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, umieszczając jedno ziarno w każdym kolejnym dołku, w tym dołkach przeciwnika, ale nie w dołku punktowym przeciwnika (zwykle w prawym dołku). Przechwytywanie nasion: Jeśli ostatnie ziarno dystrybucji wpadnie do pustego dołu po stronie gracza, a przeciwległy dołek po stronie przeciwnika zawiera nasiona, gracz przechwytuje wszystkie nasiona w dołku przeciwnika, w tym przechwytujące ziarno. Te przechwycone nasiona są następnie umieszczane w miejscu punktacji gracza.

    Dodatkowe tury: Jeśli ostatnie rozstawienie gracza trafi do jego puli punktacji, otrzymuje on dodatkową turę. To pozwala im na dalsze wykonywanie ruchów.

    Zwycięstwo w grze: Gra kończy się, gdy jeden z graczy nie może już wykonać ruchu w swojej turze, ponieważ wszystkie jego doły są puste. Pozostałe nasiona na planszy są następnie przechwytywane przez drugiego gracza i umieszczane w jego jamie punktacji. Gracz z największą liczbą nasion w swoim polu punktacji na koniec gry wygrywa.

    Awale to gra strategiczna, która wymaga planowania i myślenia przyszłościowego. Optymalne ruchy mogą się różnić w zależności od aktualnego stanu planszy, a gracze często próbują ustawić korzystne pozycje lub stworzyć okazje do przechwytywania nasion przeciwnika.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com