sobota, 30 września, 2023
+

  Amerykańscy studenci w odwiedzinach u Marszałka województwa Podkarpackiego

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W tegorocznej edycji Stażu Prezydenckiego, 20 wybitnych studentów z różnych amerykańskich uczelni zostali wybrani jako stypendyści. Projekt „Staż Prezydencki” ma na celu zapewnienie studentom możliwości zdobycia wiedzy na temat współczesnej Polski oraz nabycia doświadczenia poprzez spotkania z przedstawicielami władzy i biznesu. Jest to już czwarta edycja stażu, trwająca 9 dni, podczas których studenci mają okazję poznać specyfikę Polski, jej zalety, wyzwania i kulturę.

  Studenci mieli już okazję spotkać się z Prezydentem RP Andrzejem Dudą, a teraz uczestniczą w poznawaniu różnych regionów Polski.

  W ramach programu, młodzież odwiedza Warszawę, Lublin, Rzeszów i poznaje atrakcje Mazowsza, Lubelszczyzny i Podkarpacia, zapoznając się z polską historią, tradycją, kulturą oraz współczesnym, dynamicznie zmieniającym się obliczem wschodnich terenów kraju. Podczas spotkania z marszałkiem, stypendyści pytali o wizję rozwoju regionu, atuty Podkarpacia oraz doświadczenia gospodarza województwa, który przez 10 lat pełnił funkcję przywódcy samorządu województwa. Interesowały ich również największe wyzwania stojące przed regionem.

  Podkarpacie jest regionem, który dynamicznie się zmienia i od półtora roku znalazł się na ustach wielu ludzi na świecie. Słowo Rzeszów nie jest łatwo wymówić, ale z racji roli, jaką nasz region i jego stolica zaczęły pełnić w sytuacji wojny na Ukrainie, nazwa ta jest coraz le piej znana na świecie. Oczywiście, jako region chcemy pokazywać nasze inteligentne specjalizacje, nasze inwestycje w infrastrukturę, w kulturę oraz to, jak dynamicznie się zmieniamy i rozwijamy. Ale wojna w Ukrainie, w której totalitaryzm walczy przeciwko demokracji sprawiła, że staliśmy się hubem światowej pomocy dla sąsiadów z Ukrainy oraz regionem, który zdał egzamin z empatii i pomocy dla ukraińskich uchodźców. Cieszymy się, że możemy pokazać Państwu wycinek naszej pracy. Mamy nadzieję, że obraz naszych starań oraz pięknai dynamiki Podkarpacia zabiorą Państwo ze sobą, wraz z  dobrymi wspomnieniami. Zapraszamy na Podkarpacie, jest tu wiele możliwości pracy i rozwoju dla młodych ludzi.

  Władysław Ortyl, marszałek województwa Podkarpackiego

  W siedzibie samorządu województwa, stypendyści mieli okazję poznać gospodarczą specyfikę regionu dzięki prezentacji Marcina Dojnika, kierownika Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera UMWP, oraz zapoznać się z urokami najpiękniejszych zakątków Podkarpacia podczas prezentacji Joanny Sitarz, kierownika Oddziału Rozwoju i Promocji Turystyki w Departamencie Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej UMWP.

  Stypendyści spędzają dwa bardzo intensywne dni na Podkarpaciu. W pierwszy dzień wizyty odwiedzają takie miejsca jak Politechnika Rzeszowska, Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz, Podkarpackie Centrum Innowacji oraz hub medyczny MEDEVAC. Drugiego dnia zwiedzają m.in. Muzeum Zamku w Łańcucie oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

  W czwartej edycji Stażu Prezydenckiego uczestniczy łącznie 20 studentów. Do tej pory w programie wzięło udział już 60 amerykańskich studentów. Niektórzy z nich mają polskie korzenie, posiadających polskich rodziców lub dziadków. Część z nich urodziła się nawet w Polsce, ale od najmłodszych lat mieszka w USA. Duża część studentów, którzy brali udział w programie do tej pory, była obywatelami amerykańskimi, nie mającymi wcześniej kontaktu z Polską.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com