środa, 8 maja, 2024
spot_img
+

    W maju przypadają ważne dla wszystkich Polaków święta narodowe. Jak będzie obchodził je Rzeszów?

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Maj nie tylko kojarzy się wszystkim z długo wyczekiwanym wolnym od pracy i tzw. majówką. W tym miesiącu obchodzimy także ważne święta narodowe, upamiętniające historyczne dla całej Polski daty oraz rocznice. I tak 1 maj jest dniem wolnym od pracy. Wszyscy Polacy obchodzą w tym dniu Święto Pracy. 2 maja z kolei to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 3. maja przypada rocznica uchwalenia Konstytucji, w 1791 roku w Polsce. 8 maja jest Narodowym Dniem Zwycięstwa, upamiętniającym wydarzenie z czasów II Wojny Światowej, kiedy to Polska w 1945 roku wygrała długo trwającą wojnę. Wszystkie te święta będzie obchodził również Rzeszów, podczas zaplanowanych i zorganizowanych uroczystości.

    Jak Rzeszów będzie obchodził te ważne święta?

    2 MAJA – DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

    Rzeszowski Rynek

    12:00 – Podniesienie Flagi Państwowej

    12:05 – Wystąpienie Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka

    12:10 – Występ Orkiestry Wojskowej w Rzeszowie

    3 MAJA – ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA

    9:30 – Msza Św. koncelebrowana pod przewodnictwem JE ks. bpa Jana Wątroby Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej w Kościele Farnym przy Pl. Farnym 5

    10:50 – Przemarsz Kompanii Honorowej 21 BSP i pocztów sztandarowych na Rzeszowski Rynek

    11:00 – Uroczystości przed pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki:

    – Hymn Państwowy i podniesienie Flagi Państwowej

    – Odczytanie preambuły Konstytucji 3 Maja

    – Wystąpienie Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart

    – Wystąpienie Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla

    – Apel Pamięci

    – Złożenie wieńców i wiązanek kwiatów

    – Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego

    – Defilada

    8 MAJA – NARODOWY DZIEŃ ZWYCIĘSTWA

    78. ROCZNICA ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ W EUROPIE

    11:00 – Uroczystości przy pomniku gen. Władysława Sikorskiego w Parku Jedności Polonii z Macierzą:

    – Hymn Państwowy i podniesienie Flagi Państwowej

    – Wystąpienie Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla

    – Wystąpienie Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka

    – Apel Pamięci

    – Złożenie wieńców i wiązanek kwiatów

    – Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego

    Co warto wiedzieć o świętach, które przypadają na początek maja?

    1 maja – Święto Pracy

    Święto Pracy a dokładniej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy obchodzone jest na całym świecie już od 1890 roku, natomiast w Polsce zostało ustanowione świętem państwowym w roku 1950. Święto Pracy wprowadziła w 1889 roku na kongresie w Paryżu II Międzynarodówka Socjalistyczna, wyznaczając na dzień obchodów właśnie rocznicę zajść w Chicago.

    1 maja przypada Święto Pracy (Międzynarodowy Dzień Solidarności Pracy), obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata. Tego dnia Kościół wspomina też patrona ludzi pracy – św. Józefa, rzemieślnika. Z myślą o wzmocnieniu praw pracowników Sejm podejmuje wiele działań legislacyjnych, a także – poprzez Radę Ochrony Pracy – dba o warunki pracy i nadzoruje Państwową Inspekcję Pracy. 1 maja to dla Polaków również ważna data z powodu przystąpienia w 2004 r. do Unii Europejskiej.

    Wśród przyjętych przez Parlament w ostatnim roku rozwiązań mających służyć ludziom pracy i ich rodzinom za najistotniejszą należy uznać ustawę z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

    Obchodzone 1 maja Święto Pracy ma swój początek w 1886 r., kiedy w Chicago odbył się strajk robotników walczących o ośmiogodzinny dzień pracy, brutalnie stłumiony przez policję. Cztery lata później, by upamiętnić wydarzenia w Chicago, dzień 1 maja został wybrany jako święto robotnicze przez obradujący w Paryżu kongres założycielski II Międzynarodówki.

    2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

    To jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione w 2004 roku. W tym dniu szczególnie upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych. Święto ma również przypominać o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych.

    Polskie barwy narodowe sięgają czasów rządów dynastii Piastów. Wybór barw flagi jest bowiem odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej – białego orła na czerwonym tle. Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały natomiast uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r.

    Podczas II wojny światowej kolory biało-czerwone były również symbolem niezłomności narodu i woli zwycięstwa, budziły nadzieję na wolność.

    Data święta polskiej flagi została wybrana nieprzypadkowo. 2 maja jest także Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

    3 maja – rocznica uchwalenia Konstytucji

    Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

    Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL.

    Od 1990 roku 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.

    8 maja Narodowym Dniem Zwycięstwa

    Narodowy Dzień Zwycięstwa – święto państwowe ustanowione przez Sejm na 8 maja. Zostało wprowadzone na mocy ustawy uchwalonej 24 kwietnia br. Upamiętnia ono zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami.

    Jednocześnie ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięstwa zniosła przewidziane dotychczas na 9 maja Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności oraz spowodowała utratę mocy dekretu z 8 maja 1945 r., który je wprowadził.

    Druga wojna światowa zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec w Berlinie 8 maja 1945 r. o godz. 22.30 czasu środkowo-europejskiego. Działania wojenne zostały przerwane o godz. 23.01.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com