środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Rzeszów stolicą XIX edycji Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Z radością informujemy, że XIX edycja Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych – Rzeszów 2023 odbędzie się w lipcu, po czteroletniej przerwie spowodowanej pandemią i wojną w Ukrainie. Wydarzenie to będzie miało miejsce w Rzeszowie, w dniach 12-18 lipca.

  Marszałek Władysław Ortyl oraz prezes prof. Aleksander Bobko i wiceprezes Mariusz Grudzień z rzeszowskiego oddziału stowarzyszenia „Wspólnota Polska” podpisali porozumienie regulujące zakres zadań i finansowe wsparcie projektu.

  Podczas konferencji marszałek Władysław Ortyl wyraził swoją radość, że festiwal ponownie odbędzie się w Rzeszowie, ponieważ jest to ważne wydarzenie promujące województwo. Profesor Aleksander Bobko z kolei zaznaczył, że festiwal ten jest szczególnie ważny dla Polaków mieszkających poza granicami kraju, gdyż integruje ich w czasie ważnym dla nich. Festiwal jest także inicjatywą łączącą Polaków.

  Samorząd województwa traktuje to wydarzenie bardzo poważnie, gdyż przypomina ono o naszym dziedzictwie, o kulturze. Wiele osób z Podkarpacia emigrowało w świat. Wiele osób też wraca i ten czas festiwalowy, jest takim czasem spotkań, dyskusji, rozmów. W TYM OKRESIE Podkarpacie staje się taką stolicą Polonii

  Władysław Ortyl, marszałek województwa Podkarpackiego

  Podczas festiwalu wezmą udział 20 zespołów z 10 krajów, łącznie kilkaset osób, które będą zakwaterowane w miasteczku akademickim Politechniki Rzeszowskiej. Wydarzenie odbędzie się w dniach 12-18 lipca. Zespoły, które wezmą w niej udział, pochodzą z takich krajów jak Ukraina, Mołdawia, Brazylia, Litwa, Kanada, Australia, USA, Czechy, Litwa i Niemcy.

  Jestem pewien, że ten festiwalowy czas, będzie czasem budowania i doświadczania polskiej wspólnoty, a to zawsze, a szczególnie dzisiaj, jest nam bardzo potrzebne. Będziemy dumni z tego, co będzie się w Rzeszowie w lipcu działo.

  prof. Aleksander Bobko, prezes rzeszowskiego oddziału stowarzyszenia Wspólnota Polska

  Festiwal będzie jak zawsze wydarzeniem promującym Podkarpacie, zapewnił wiceprezes stowarzyszenia Mariusz Grudzień. Podczas konferencji przed podpisaniem porozumienia wiele miejsca poświęcono także Polonijnemu Studium Choreograficznemu, które jest jedyną na świecie formą kształcenia Polaków mieszkających poza granicami kraju w dziedzinie tańca i polskiej kultury ludowej. Dyplomy Uniwersytetu Rzeszowskiego wręczone zostaną podczas festiwalu. Tegoroczna edycja Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych przyciągnie ponad pół tysiąca uczestników.

  Wróciły zespoły, które nie sądziłem, że do nas przyjadą. Mamy Brazylię, Australię. Mamy Ukrainę, Mołdawię, o którą też się obawiałem, co się może stać, gdyż tam też jest sytuacja napięta.

  Te zespoły polonijne nie będą tylko w Rzeszowie, hermetycznie zamknięte, tylko odwiedzą miasta i miasteczka województwa podkarpackiego. I te wszystkie koncerty w regionie będą się odbywać pod patronatem marszałka województwa

  Mariusz Grudzień, wiceprezes rzeszowskiego oddziału stowarzyszenia Wspólnota Polska
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com