poniedziałek, 4 grudnia, 2023
+

  Wybierz się do Muzeum w Błażowej, by zobaczyć najpiękniejsze pisanki, które wygrały organizowany konkurs!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Do dnia 2 marca 2023 roku można było zgłaszać swój udział w konkursie na najpiękniejszą pisankę wielkanocną, do domu kultury w Błażowej. Jego rozstrzygnięcie nastąpiło niedawno, bo 2 kwietnia. I tak, dzisiaj w Błażowej można podziwiać przepiękne pisanki, które są umiejscowione w wiklinowych koszykach i jest ich naprawdę sporo! Wszystkie są piękne i zachwycają. Do Błażowej często zaglądają dzieci z całymi przedszkolami, by przekonać się na własne oczy jak piękne one są.

  Wystawa pisanek ma charakter konkursowy i od wielu lat cieszy się zainteresowaniem osób w każdym wieku. Jej celem jest upowszechnianie plastyki obrzędowej przez zachęcanie twórców do kontynuowania dawnych tradycji zdobienia pisanek, kultywowania i podtrzymywania tradycji wielkanocnych, zainteresowania odbiorców pisanką – głęboko zakorzenioną w naszej kulturze – jako dziełem sztuki ludowej. Ważne są tradycyjne wzory i metody zdobienia wynikające z międzypokoleniowego przekazu, jak np. kraszanki, drapanki, malowanie (techniką batikową, szpilkową lub lejkową).

  Muzeum Pisanki zostało udostępnione do zwiedzania w kwietniu 2017 r. podczas XXX edycji Konkursu „Najładniejsza Pisanka Wielkanocna”. Funkcjonuje jako komórka organizacyjna Gminnego Ośrodka Kultury, powołana na podstawie Statutu i posiada własny regulamin. Dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przeprowadzono w roku 2015 remont i adaptację na potrzeby muzeum niewykorzystanych do tej pory pomieszczeń w budynku byłego kina Venus. W dwu pomieszczeniach o łącznej powierzchni ok 50 m2 znalazły swoje lokum zbiory liczące ponad 2000 pisanek, gromadzone przez GOK od lat trzydziestu.

  Głównym celem powstania muzeum było zachowanie dla przyszłych pokoleń bogatej tradycji regionu związanej z pisanką. Błażowa jest swoistym zagłębiem pisankarskim, gdzie tradycje sięgające XIX wieku nadal są kultywowane. Konkurs „Najładniejsza Pisanka Wielkanocna” od trzydziestu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Co roku prezentowanych jest na wystawie kilkaset pisanek wykonanych przez kilkudziesięciu uczestników. W roku 2012  wydano nawet dwustustronicowy album, kolejnym konkursom towarzyszą katalogi oraz kartki pocztowe ze zdjęciami nagrodzonych prac. Zdobione pięknymi ornamentami pisanki z okolic Błażowej stanowią ozdobę prywatnych kolekcji sztuki ludowej w kraju i na świecie. Pojedyncze egzemplarze pisanek znajdują się także w muzeach, m.in. w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

  Zwiedzanie muzeum odbywa się w dniach od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00 po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod nr telefonu 17 22-97-044. W sobotę i niedzielę muzeum jest nieczynne.

  Ponadto muzeum może zorganizować pokazy lub zajęcia warsztatowe prowadzone przez twórczynie ludowe z zakresu pisankarstwa. Zamówienia na zajęcia warsztatowe i pokazy prosimy składać pod wyżej wskazanym numerem telefonu przynajmniej dwa tygodnie  przed planowanym terminem zajęć.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com