wtorek, 7 maja, 2024
spot_img
+

    Przyjęto kryteria programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021-2027.

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    W piątek 17 lutego w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Monitorującego FEP. Przyjęto kryteria wyboru projektów dla priorytetów i działań programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021-2027. Kryteria wybrali członkowie Komitetu Monitorującego, w którego skład wchodzą przedstawiciele Komisji Europejskiej, samorządowcy, a także przedstawiciele strony rządowej, instytucji i organizacji pozarządowych.

    Głównym punktem posiedzenia Komitetu Monitorującego było przyjęcie kryteriów wyboru projektów dla priorytetów i działań programu zarówno w zakresie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, jak również w zakresie Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

    Komitet Monitorujący programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027  został powołany przez Zarząd Województwa Podkarpackiego 12 stycznia 2023 roku, w oparciu o zasadę zrównoważonego udziału różnych stron i grup partnerów oraz zasadę partnerstwa. W jego pracach będzie uczestniczyć aż 38 przedstawicieli partnerów, w tym 11 przedstawicieli podmiotów reprezentujących zorganizowane społeczeństwo obywatelskie. Jest to wzrost o ponad 100% w porównaniu do komitetu monitorującego w perspektywie 2014-2020, gdzie jest 4 przedstawicieli organizacji pozarządowych.

    Za proces naboru organizacji pozarządowych do Komitetu odpowiedzialna była Rada Działalności Pożytku Publicznego Województwa Podkarpackiego. Nabór obejmował aż 11 organizacji pozarządowych z terenu województwa podkarpackiego.

    W posiedzeniu uczestniczyli między innymi: Małgorzata Jarosińska-Jedynak – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Cinzia Masina – zastępca dyrektora wydziału ds. Polski, Czech i Słowacji w Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego Komisji Europejskiej, przedstawiciele Komisji Europejskiej – Magdalena Horodyska i Eliza Przetak, a także wicemarszałek Ewa Draus, Stanisław Kruczek – członek zarządu województwa oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz.

    Wszyscy państwo mieliście aktywne role w tworzeniu tego programu i jesteście odpowiedzialni za jego prawidłowy monitoring. Kluczowe jest, aby kategorie były włączające, przejrzyste, sprzyjające rozwojowi i zgodne z prawem. Jesteście odpowiedzialni za to, aby unikać konfliktów interesów oraz za spełnianie wszystkich wymagań przez waszych beneficjentów. Nie mogę się doczekać, jak będę się przyglądać waszemu rozwojowi. Widziałam wczoraj wiele ciekawych projektów, dlatego jestem spokojna, że Podkarpackie podoła spełnieniu wszystkich wytycznych i dobrze wykorzysta możliwości, które przynosi nowy program regionalny.

    Cinzia Masina, Komisja Europejska.

    Wspólnie pracowaliśmy nad programem, który będzie realizował wyzwania Podkarpacia. W związku z tym, że jestem z Podkarpacia, to Podkarpacie chyba miało najtrudniej w przekonywaniu ministerstwa w tych zapisach programu regionalnego, bo od swoich zdecydowanie więcej wymagam niż od pozostałych. To jest drugi Komitet Monitorujący, który odbywa się dzisiaj, pierwszy był w województwie opolskim, ale tu – na Podkarpaciu jest to pierwszy, podczas którego będą przyjmowane kryteria wyboru projektów, co pokazuje, jak dobrze na Podkarpaciu działamy, aby jak najszybciej rozpocząć inwestowanie środków pochodzących z Unii Europejskiej. To bardzo cieszy, bo to zaangażowanie będzie nam pomagać w tym, abyśmy nasz region ciągle rozwijali.

    Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej

    Komitet Monitorujący program regionalny Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021-2027 liczy 129 osób, a w jego skład wchodzą:

    • członkowie komitetu i ich zastępcy reprezentujący:
    • instytucje realizujące FEP (11 osób),
    • stronę rządową (6 osób),
    • partnerów (38 osób), w tym:
    • władze regionalne, lokalne, miejskie oraz inne instytucje publiczne (12 osób),
    • partnerzy społeczni i gospodarczy (15 osób),
    • podmioty reprezentujące społeczeństwo obywatelskie (11 osób)
    • obserwatorzy bez prawa do głosowania (19 osób)  

    Za proces naboru organizacji pozarządowych do Komitetu odpowiedzialna była Rada Działalności Pożytku Publicznego Województwa Podkarpackiego. Nabór obejmował aż 11 organizacji pozarządowych z terenu województwa podkarpackiego

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com