czwartek, 18 lipca, 2024
+

  Dzisiaj mamy Dzień Kota. To najlepszy czas, by przygarnąć takiego pupila do siebie na przykład ze schroniska „Kundelek”!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Odkrycia archeologiczne wskazują, że koty towarzyszą człowiekowi od około 10 tysięcy lat – wówczas rozpoczął się proces udomowienia dzikiego przodka naszych dzisiejszych pupili, małego kota afrykańskiego (łac. Felis silvestris lybica).

  Od tego czasu więź mruczących czworonogów z ludźmi także ulegała wielu zmianom. Starożytni Egipcjanie darzyli koty szczególną czcią i szanowali je m.in. za pełnienie roli strażników magazynów zboża. Ochrona zapasów żywności sprawiła, że koty były cenione i otaczane opieką także przez rzymskich legionistów, Arabów, Hindusów, a średniowieczni żeglarze nie wyobrażali sobie morskiej wyprawy bez chociaż jednego kota na pokładzie. Nie zawsze jednak czasy były przychylne dla mruczków. Mroki średniowiecza były trudnym okresem dla kotów, gdyż były kojarzone z czarownicami i czarną magią. Jednak w czasach epidemii dżumy ponownie doceniono rolę kotów i po dziś dzień mruczący bohaterowie są traktowani we Włoszech, jak i w wielu innych krajach, jako wybawcy i są rozpieszczani przez mieszkańców.

  Światowy Dzień Kota przypada dzisiaj – 17 lutego. Jako opiekunowie czworonożnych pupili chcemy zapewnić im szczęście i zdrowie każdego dnia. To właśnie odpowiedzialną opieką możemy odwdzięczać się zwierzętom za radość, którą obdarowują nas na co dzień. Warto wiedzieć, jak najlepiej dbać o kota, aby wspierać jego zdrowie oraz wzmacniać wyjątkową więź łączącą z opiekunem. Oto kilka rzeczy, o których każdy opiekun powinien pamiętać w codziennej trosce o ukochanego mruczka.

  Każde zwierzę jest inne i wymaga indywidualnego podejścia, jednak podstawowe potrzeby behawioralne są uniwersalne dla wszystkich kotów. Należą do nich: poczucie bezpieczeństwa, dostęp do pokarmu i wody, możliwość drapania, realizacja instynktu łowieckiego, aktywność fizyczna oraz odpowiednia przestrzeń do życia. 

  Aranżacja kociej przestrzeni i poczucie bezpieczeństwa

  Jeżeli chcemy, aby nasz kot był szczęśliwy, musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu dla niego miejsca, gdzie spędza większość czasu. Co to oznacza? Po pierwsze, powinno być ono bezpieczne i tak zaaranżowane, aby nasz pupil mógł zarówno w nim odpocząć, jak i pobawić się. Koty uwielbiają różnego rodzaju zakamarki czy półki, po których mogą skakać. Zwróćmy więc uwagę, żeby nie stały na nich cenne rzeczy, a wspinanie się po nich będzie dla naszego pupila bezpieczne. Możemy też zaopatrzyć się w specjalnie przygotowane dla mruczków drapaki, tunele lub wieże. Koty uwielbiają spać – ta czynność zajmuje im nawet 18 godzin w ciągu doby, dlatego ważne, aby zapewnić im odpowiednie miejsce do spokojnego wypoczynku. Idealnie sprawdzi się kilka legowisk na podwyższeniu, z których mogą wygodnie obserwować otoczenie lub rozbudowane kocie domki – drzewka, w których kot może bawić się i spać. Pamiętajmy, że na poczucie bezpieczeństwa naszego czworonożnego przyjaciela wpływa też silna, pozytywna więź z opiekunem oraz jego troska i miłość.

  Kocia dieta

  Warto także pamiętać, że kot jest bezwzględnym mięsożercą, co oznacza, że w swojej diecie potrzebuje składników pochodzenia zwierzęcego. To właśnie w nich zawarte są niezbędne dla niego substancje odżywcze, których nie ma w roślinach. Jednak sądzenie, że kot je wyłącznie mięso (mięśnie szkieletowe) jest mylne. Co więcej pokarm składający się w 100% tylko z mięsa jest niedoborowy i może prowadzić do poważnych zaburzeń. Bardzo wartościowym elementem kociego menu, który dostarcza wiele ważnych substancji, są tzw. surowce pochodzenia zwierzęcego np. wątróbki, żołądki, serca.

  – Koty wykazują instynktowną potrzebę zmiany smaku i tekstury jedzenia. Dlatego karmy gotowe są dostępne w wielu odmianach smakowych i w różnych konsystencjach. Pupil będzie szczęśliwy, jeśli w jego miseczkach znajdą się zarówno pokarmy mokre jak i suche. Dzięki temu otrzyma wszystko to, czego potrzebuje, a dodatkowo skorzysta z zalet obu formatów karmy. Mokre jedzenie dostarcza więcej płynów i jest mniej kaloryczne. Z kolei karmy suche wspierają higienę jamy ustnej. Koty, jako urodzeni drapieżnicy, polują często na małe zdobycze. Dlatego ważne jest, aby podawać jedzenie z saszetki na śniadanie i kolację, a suchy pokarm zostawić wychodząc z domu w ciągu dnia oraz na nocne łowy – mówi Maria Kotowska, Kierownik ds. Komunikacji Korporacyjnej dla segmentu karmy  dla zwierząt w Mars Polska.

  Należy także pamiętać, aby naczynie z wodą nie stało zbyt blisko jedzenia (minimum pół metra) oraz by miseczki były oddalone od kociej kuwety.

  Bez zabawy ani rusz

  Wspólne zabawy nie tylko zapewniają ruch zwierzęciu i stymulację poznawczą, pomagają rozładować ewentualne napięcie, ale także budują relacje z opiekunem. Taka aktywność umożliwia również odtwarzanie cyklu łowieckiego, a co za tym idzie, pozwala zaspokoić instynkt, który u kotów jest bardzo silny. Pamiętajmy, że cykl ten powinien mieć określony przebieg. Początkowo kot upatruje „ofiarę”, zaczyna ją gonić, ona ucieka, czworonogowi udaje się ją złapać, za co dostaje nagrodę np. przekąskę, a potem odpoczywa. Tego typu zabawa powinna być intensywna, ale niezbyt długa – od kilku do kilkunastu minut. Zabawki dla kota możemy zrobić sami np. umieścić na końcu sznurka kilka piórek (ważne, by były dobrze przymocowane i wykonane z materiałów bezpiecznych dla kota).

  Pamiętajmy o pielęgnacji

  Wymienione wyżej obszary opieki nad mruczkami stanowią tylko podstawowe wskazówki. Pamiętajmy jeszcze, aby regularnie pielęgnować kocią sierść, pazury, oczy, uszy czy zęby. W przypadku jakiejkolwiek wątpliwości skontaktujmy się z lekarzem weterynarii czy kocim behawiorystą. W końcu szczęśliwy kot to także szczęśliwy opiekun! A z okazji Światowego Dnia Kota celebrujmy czas podczas wspólnej zabawy i częstujmy ulubieńców zdrowymi smakołykami. 

  Dlaczego zabawy są tak ważne? 

  Zabawy i różnego rodzaju aktywności są co prawda sposobem na zabicie nudy, ale odgrywają w życiu kotów o wiele większą, ważniejszą rolę. Pozwalają przede wszystkim uwolnić im drapieżny instynkt i są gwarancją prawidłowego rozwoju fizycznego oraz psychicznego. Angażujące interakcje z różnymi rodzajami przedmiotów, pozwalają szlifować łowieckie umiejętności, a także zachować odpowiednią sprawność fizyczną.

  Warto urozmaicać wspólne zabawy nauką sztuczek, co pozytywnie wpłynie na rozwój intelektualny i zacieśni więzi z pupilem. Szczegółowy poradnik traktujący o treningu z kotem można znaleźć na stronie Maxi Zoo Polska https://www.maxizoo.pl/magazyn/kot/zabawa-trening/kocie-sztuczki/. Zabawa to również sposób na odreagowanie stresu. Stanowi ważny punkt, ponieważ pupil, który nie ma pola do aktywności, może przenosić swoją energię na elementy wyposażenia domu, np. meble. Brak zabaw może również prowadzić do negatywnych, długofalowych konsekwencji, takich jak wzmożona agresja, apatyczność, a nawet depresja. 

  Specjalne obroże, dzięki którym odnajdziesz wszędzie swojego pupila, jeśli się zgubi!

  Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń do śledzenia, sprawdzania lokalizacji i bezpieczeństwa psów i kotów. To nie tylko obroże z wbudowanym czujnikiem GPS, ale specjalne tropiciele, które śledzą i zapamiętują lokalizację czworonożnego przyjaciela, a dane przechowują przez rok. Sprawdzają też aktywność pupila, przypominają o wizycie u weterynarza, nagrywają i monitorują każdy ruch, a przy okazji mogą też wykryć choroby zwyrodnieniowe  stawów. Sztuczna inteligencja sprawdza sposób chodzenia, monitoruje podstawowe parametry życiowe i ostrzega właściciela, gdy ze zwierzęciem dzieje się coś niepokojącego.

  – Pet Tracker to lokalizator GPS dla zwierząt domowych – psów i kotów. Lokalizacja odbywa się za pomocą sygnału GPS i sieci WiFi. Korzystamy z sieci LPWAN o niskim poborze mocy, aby przesyłać informacje do naszej platformy back-end i wyświetlać je na smartfonie użytkownika. Bazujemy na sygnale GPS, Wi-Fi i Bluetooth, jeśli odległość od smartfona jest niewielka – mówi agencji Newseria Innowacje Serge Renouard, prezes zarządu firmy Invoxia, produkującej obroże Pet Tracker.

  Przygarnij kota z rzeszowskiego schroniska!

  Każdego roku Schronisko Kundelek pomaga ponad 800 zwierzakom. Daje im dom, pomaga znaleźć nowych opiekunów, leczy i dba o ich codzienność. Przekaz, jeśli możesz 1,5% podatku na rzecz Rzeszowskiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt, prowadzącego Schronisko Kundelek!

  Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt „Kundelek” w Rzeszowie powstało w 2005 r. W dużej mierze do jego powstania  przyczynili się  Członkowie Rzeszowskiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt – nieustannie, przez wiele lat walcząc o powstanie tej placówki, kierując się miłością do zwierząt pokrzywdzonych przez los, rozumieniem ich niedoli i potrzebą pomocy. Były to lata ciężkiej pracy, odporności psychicznej i determinacji, co w rezultacie zaowocowało przychylnością władz miasta i w konsekwencji zaistnieniem placówki.

  Schronisko   „Kundelek” jest  własnością Gminy Miejskiej Miasta Rzeszowa, która w ten sposób realizuje obowiązkowe zadanie własne w zakresie opieki nad zwierzętami bezdomnymi, jakie nakłada na gminę  Ustawa o Ochronie Zwierząt.

  Administratorem Schroniska jest Rzeszowskie Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt- Organizacja Pożytku Publicznego, która prowadząc schronisko dla zwierząt realizuje również swoje cele statutowe. Koszty tej działalności są przez Urząd dotowane  i  wynoszą  80% rocznego  budżetu schroniska. Natomiast 20 % budżetu jest finansowane przez Stowarzyszenie.

  Schronisko zajmuje obszar 1,23 ha. Zatrudnia 13 pracowników (w tym 8 opiekunów pracujących bezpośrednio przy zwierzętach na 2 zmiany oraz dozór nocny). Zwierzętami na co dzień zajmuje się 9 opiekunów pracujących w systemie zmianowym.

  Schronisko jest czynne całą dobę, adopcje odbywają się od poniedziałku do piątku – w godzinach od 10 do 17 oraz w soboty – w godzinach od 10 do 14.

  W niedzielę i święta schronisko jest nieczynne.

  Warto w tym wyjątkowym dniu przygarnąć małego kotka. A może psa?

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com