czwartek, 9 maja, 2024
spot_img
+

    „IO” i „Śubuk” – filmy kręcone na Podkarpaciu powalczą o statuetkę podczas 25. edycji Polskich Nagród Filmowych ORŁY!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Poznaliśmy właśnie nominacje jubileuszowej, 25. edycji Polskie Nagrody Filmowe ORŁY. W tym wspaniałym gronie znalazły się kilkukrotnie dwie wyjątkowe koprodukcje – „IO” Skolmowskiego oraz „Śubuk”. Laureatów poznamy na jubileuszowej gali 6 marca. Oba filmy powstały w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego ze środków Podkarpackie i Rzeszów – stolica innowacji.

    „IO” Jerzego Skolimowskiego otrzymało nominacje w kategoriach:

    Najlepszy dźwięk, Najlepsze kostiumy, Najlepsza scenografia, Najlepszy montaż, Najlepsza muzyka, Najlepsza drugoplanowa rola męska, Najlepsze zdjęcia, Najlepsza główna rola kobieca, Najlepszy scenariusz, Najlepsza reżyseria i NAJLEPSZY FILM!

    O czym jest film „IO”?

    „IO” to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina.

    Doceniono film „Śubuk” i powalczy on o statuetkę w następujących kategoriach:

    Najlepszy dźwięk, Najlepsze kostiumy, Najlepsza drugoplanowa rola kobieca, Najlepsza drugoplanowa rola męska, Najlepsza główna rola kobieca, Najlepszy scenariusz.

    O czym jest film „Śubuk”?

    Rok 1989. Młoda dziewczyna, Maryśka zachodzi w ciążę ze starszym od niej milicjantem Darkiem. Mężczyzna nie chce dziecka i zmusza kobietę do aborcji. Mimo kiepskiej sytuacji materialnej i ambitnych planów życiowych Maryśka decyduje się urodzić, a Darek usuwa się z jej życia. Wkrótce potem na świat przychodzi jej syn, w którego wychowaniu wspiera ją starsza siostra, Marta. Bardzo szybko okazuje się, że chłopiec mocno różni się od rówieśników: jest dziwnie wycofany, zamknięty w sobie, a jedyne wypowiadane przez niego słowo to „śubuk”. Mijają kolejne lata, syn Maryśki zostaje wyrzucony z przedszkola, a po jakimś czasie pojawia się diagnoza lekarzy: chłopiec ma autyzm. Maryśka początkowo nie wie, jak odnaleźć się w tej sytuacji, a w Polsce lat 90. nikt nie rozumie tego zaburzenia.

    O Nagrodzie

    Polskie Nagrody Filmowe Orły, doroczne nagrody Polskiej Akademii Filmowej, są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej od 1999 roku. Pomysłodawcą Orłów jest Dariusz Jabłoński, reżyser i producent filmowy, obecnie Prezydent Polskiej Akademii Filmowej.

    Orły przyznawane są w 20 kategoriach. Głosowanie na filmy kandydujące do Orłów jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia rezultatu. Partnerem Polskich Nagród Filmowych Orły od chwili ich powstania jest czołowa na świecie firma audytorsko-doradcza PwC, która nadzoruje także proces przyznawania Oscarów.

    Co roku konkurs rozpoczyna się wysłaniem kart do głosowania do ponad 800 członków Polskiej Akademii Filmowej. W pierwszej turze wszyscy członkowie Akademii głosują w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsze Role Aktorskie, Najlepszy Film Europejski, a także proponują Laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia. W pozostałych kategoriach głosują wyłącznie specjaliści danej branży. Zarówno przy nominacjach, jak przy ogłoszeniu laureatów Orłów, nazwiska wyróżnionych twórców są tajne aż do momentu oficjalnego otwarcia kopert. Lista laureatów nagród Polskiej Akademii Filmowej ogłaszana jest podczas uroczystej gali organizowanej w pierwszy poniedziałek marca.

    Pierwszej turze głosowania towarzyszy przegląd filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych Orły, który jest pierwszym podsumowaniem ubiegłego roku w polskiej kinematografii. W ramach przeglądu można zobaczyć wszystkie filmy kandydujące do Orłów w kategorii Najlepszy Film.

    Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznawane są za najwyższe osiągnięcia w następujących kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsza Główna Rola Męska, Najlepsza Główna Rola Kobieca, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz, Osiągnięcia Życia, Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska, Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca, Najlepsze Zdjęcia, Najlepsza Scenografia, Najlepsza Muzyka, Najlepsze Kostiumy, Najlepsza Charakteryzacja, Najlepszy Montaż, Najlepszy Dźwięk, Najlepszy Dokument, Najlepszy Film Europejski, Odkrycie Roku oraz Najlepszy Filmowy Serial Fabularny. Głosami widzów przyznawana jest Nagroda Publiczności.

    Do Polskich Nagród Filmowych Orły kandyduje rokrocznie kilkadziesiąt polskich filmów (oraz ich twórcy), które w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku były wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com