-1,5 C
Rzeszów
wtorek, 28 marca, 2023
+

  Świat mistrzowskich obrazów – relacja ze spotkania z Joanną Concejo, ilustratorką książek Olgi Tokarczuk!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Joanna Concejo – autorka, graficzka i ilustratorka, już po raz drugi była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Tym razem okazją do spotkania była premiera książki „Pan Wyrazisty”, która powstała we współpracy z Olgą Tokarczuk.

  Jesteśmy dumni i wdzięczni, że współautorka książki, której premiera odbyła się 25 stycznia, przyjechała w nasze strony prosto z Wrocławia, aby się spotkać z miłośnikami jej twórczości – powiedziała rozpoczynając spotkanie Dorota Woźnica, dyrektorka Biblioteki.

  Ilustratorka przybliżyła skomplikowany proces powstawania ilustracji książkowych, a także zdradziła tajniki swojego warsztatu:

  Do każdego zlecenia przygotowuję się solidnie. Praca, którą wykonuję wymaga niejednokrotnie umiejętności pracy zespołowej, i polega na działaniu w drużynie, do której zaliczam: wydawców, autorów i ilustratorów książek – powiedziała artystka.

  Robię to, co lubię i wydaje mi się to zupełnie naturalne, po prostu wykonuję swoją pracę. Nie ukrywam, że świetnie się przy tym bawię, a radość z pracy stanowi wartość dodaną – uzupełniła.

  Pomysł na ilustracje jest procesem długofalowym i czasochłonnym, który polega m.in. na dokładnym zapoznaniu się z tekstem, by potem móc stworzyć równoległą opowieść ukazaną językiem obrazów. Przy „Panu Wyrazistym” autorka zastanawiała się jak ma wyglądać główny bohater książki – wielbiciel selfie i łowca „klików”; musiała go sobie wyobrazić. Pomysł z rozpikselowanym obrazem wydał jej się najbardziej trafny. Kolor też jest bardzo ważny, w książce są dwie równoległe części; dolna stanowi opowieść poprzez obrazy czarno-białe, a górna pełna kolorów pojawia się w momencie marzeń głównego bohatera o innym życiu. Całość przedstawiona jest w fotograficznych kadrach inspirowanych elementami komiksu, co wymagało zmiany stylistyki.

  Mówiąc o swoich inspiracjach przyznała, że arcydzieła renesansowych mistrzów są dla niej niedoścignionym wzorem i może je kontemplować nieustannie. 

  Spotkanie odbyło się 26.01.2023 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com