sobota, 27 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Piękne Podkarpacie zachęca do odwiedzenia malowniczych miejsc, w których można uprawiać sporty zimowe!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Województwo podkarpackie jest wymarzonym miejscem dla narciarzy, co ostatecznie nie powinno dziwić, gdyż historia współczesnego narciarstwa polskiego zaczęła się właśnie tutaj. Kilkanaście stacji narciarskich i około 30 wyciągów wypełnia zimową mapę województwa podkarpackiego. Naśnieżane i ratrakowane trasy, wypożyczalnie i serwisy sprzętu oraz szkółki narciarsko-snowboardowe witają aktywnych turystów, kiedy tylko nadejdą mroźne dni.

    Mekką narciarzy pozostają Ustrzyki Dolne ze stacjami Gromadzyń i Laworta. Obie szczycą się trasami z homologacją FIS i oferują transport kolejką krzesełkową. Gromadzyń zachęca 4-osobowymi kanapami oraz wyciągiem taśmowym dla maluchów. Nie brakuje też chętnych do skorzystania z „krzesełka” i szusowania na zboczu Kiczery w Beskidzie Niskim albo … w Przemyślu, gdzie narciarstwo na Górze Zniesienie łączy się z podziwianiem widoków na najbardziej bogate w zabytki miasto Podkarpacia. Dodatkową atrakcją przemyskiej góry jest tor saneczkowy.

    Gdzie najlepiej zjeżdżać na nartach?

    Największym narciarskim ośrodkiem regionu są Ustrzyki Dolne. Wyciągi narciarskie znajdują się na stokach góry Gromadzyń i Kamienna Laworta. Są to zarówno wyciągi orczykowe, jak też krzesełkowe. Nowością w tym sezonie narciarskim jest nowo powstały, czteroosobowy wyciąg krzesełkowy na Gromadzyniu.

    W otoczeniu wyciągów działają wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, swoje usługi oferują instruktorzy narciarstwa. Tam też na narciarzy czekają stylowe karczmy z ciepłymi napojami i posiłkami. Stoki narciarskie są oświetlone, więc do późnych godzin wieczornych korzystać można z profesjonalnie naśnieżonych i przygotowanych tras narciarskich.

    Po emocjach białego szaleństwa skorzystać można z oferty zespołu basenów „Delfin” czy – oferującej usługi spa – profesjonalnej hali sportowej, lub zasiąść w wygodnych fotelach nowoczesnego kina „Orzeł”.

    W gminie Ustrzyki Dolne wszystkie te usługi – wyciąg, basen, spa, noclegi – można znaleźć w ofercie jednego ośrodka: wystarczy odwiedzić oddalony od Ustrzyk o 30 km Arłamów.

    Pozostałe stoki narciarskie w naszym województwie – rozpiska

    Jeśli wybierasz się w Bieszczady tej zimy i chcesz pojeździć  na nartach, możesz odwiedzić takie miejsca, jak: Hotel Arłamów, Centrum Wypoczynku „BYSTRE”, Laworta Ski, BIESZCZAD.ski w Wańkowej, Kompleks Rekreacyjno – Wypoczynkowy Lesko Summer & Ski, Wyciąg Narciarski Kalnica. Beskid Niski oferuje w zimie takie stoki narciarskie, jak: Chyrowa – Ski, Wyciąg narciarski w Czarnorzekach, Stok Narciarski Mareszka, Ośrodek Sportów Zimowych KiczeraSki. Możesz także skorzystać z oferty narciarskiej Doliny Dolnego Sanu. Wybierz się na Złoty Stok albo na Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Blisko Rzeszowa, warto odwiedzić stok pod nazwą POD DZIEDZICEM wyciąg narciarski oraz stok Oazaski – Strzyżów.

    Gdzie biegać na nartach na Podkarpaciu?

    W województwie podkarpackim corocznie przygotowywane są trasy biegowe o różnym stopniu trudności, zarówno dla zaawansowanych i początkujących narciarzy. Do najciekawszych należą trasy: w Mucznem; w Ustjanowej Górnej, przy wyciągu narciarskim „Mareszka” w Świątkowej Wielkiej, trzykilometrowa trasa biegowa przy stoku zjazdowym w Bałuciance, w Czarnorzekach (start i meta trasy na stadionie obok kościoła), przy wyciągu Kiczeraski w Puławach, czy trasy w Wetlinie: prowadzone przez miejscowe stowarzyszenie oraz „Leśny Dwór”.

    Bezdroża obiecują przygodę. I rzeczywiście tak jest. Zachowując konieczne środki ostrożności (odpowiednie ubranie, mapa, GPS, naładowany telefon, termos, kaloryczne posiłki itp.) i w odpowiednim towarzystwie można rozpoznawać nowe szlaki w karpackich lasach. Można jednak też skorzystać z tras, które już ktoś przeszedł i opisał jako ciekawe, bo pełne widoków i interesujące pod względem jazdy na ski-turach. Warto zwracać uwagę na takie propozycje, szczególnie gdy ich autorem jest osoba doświadczona w górskich wędrówkach. Przykładem są propozycje pana Waldemara Czado, fotografika i goprowca oraz autora fotograficznego bloga o Karpatach.

    Proponowane trasy:

    Baba – czyli Kanasiówka – początek w Woli Wyżnej, Jasienik, dalej po granicy Kropiwiczna, Weretyszów, Czerteż, Kanasiówka. Powrót przez Jasiel, Rudawkę Jaśliską do Woli Wyżnej, wariant Przez Pasikę, Danawę, i Garb Średni, do Dołżycy.

    Tokarnia i Pasmo Bukowicy. Z Puław Górnych do Komańczy czerwonym szlakiem Przez Skibce, Tokarnię, Kamień, Wahalowski Wierch. Możliwy wariant przez Rzepedkę, z zakończeniem w Rzepedzi lub wcześniej w Karlikowie.

    Jawornik, Polany Surowiczne (Szlak Kurierów Beskidzkich Jaga-Kora). Początek w Moszczańcu przez Jasiel Wolę Wyżną i Niżną, Polany Surowiczne, Polańską, Jawornik, Wisłoczek, Dział, Wołtuszową do Rymanowa Zdroju.

    Rymanów Zdrój – Iwonicz Zdrój – Rymanów Zdrój. Do Iwonicza Zdroju szlakiem czerwonym przez Mogiłę, Suchą. Powrót zielonym przez Wólkę i Przymiarki 640 m.

    Kamień nad Jaśliskami. Z Lipowca na Kamień (Bieszczad), Feorkow, Przełęcz Beskid nad Czeremchą, Klin, Przstrzyńska, Czeremcha, Lipowiec.

    Kamionka, Cergowa – start w Króliku Wołoskim lub na Przełęczy Szklarskiej, Kamionka, Kaniów Dział, Zawadka Rymanowska (wariant), Cergowa, zjazd do Nowej Wsi.

    Baranie Olchowiec, Baranie, przeł. Mazgalica (tu możliwe zjazd do Huty Polańskiej) lub dalej do Ożennej.

    Kornuty, Wątkowa. Z Folusza na Barwinek, następnie Kornuty, Wątkowa, Folusz.

    Za każdym razem – wybierając się w góry – pamiętać trzeba o środkach ostrożności i z rozwagą mierzyć siły na zamiary. Mówiąc inaczej: trzeba się zachowywać, jakby się było na Alasce, gdzie wędrowcy zdani są tylko na siebie.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com