piątek, 8 grudnia, 2023
+

  Liderzy Ruchu Marka Materka na Podkarpaciu z pomysłami na rozwój regionu

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W ostatnich dniach odbyło się ogólnopolskie otwarte spotkanie Ruchu Marka Materka. W obecności kilkuset osób prezydent Starachowic i jednocześnie lider Ruchu w imieniu swojego środowiska politycznego zadeklarował „gotowość do wzięcia odpowiedzialności za Polskę”.

  Było to jednocześnie spotkanie założycielskie Stowarzyszenia, które wiosną przekształci się w partię polityczną. Wybrano zarząd, zdecydowano także o rozpoczęciu przygotowań do wyborów do Sejmu i Senatu.

  Ruch Marka Materka na Podkarpaciu

  Wśród głównych liderów Ruchu Marka Materka są dwie osoby z Podkarpacia: Tomasz Skoczylas oraz Andrzej Żygadło.

  Tomasz Skoczylas jest Dyrektorem Centrum Innowacji Miejskich UrbanLab Rzeszów. oraz jednym z założycieli pierwszego ruchu miejskiego w Rzeszowie pn. „Rzeszów Smart City”. To propagator kultury startupowej w mieście Rzeszów. Uczestniczył w tworzeniu laboratorium innowacji społecznych jakim jest urban lab rzeszów.

  Jest również założycielem „Rozwój Głogowa Mieszkańcy” – ruchu społecznego skupiającego lokalnych aktywistów, mieszkańców zainteresowanych sprawami społeczności i poczuwających się do odpowiedzialności za dobro gminy. Wśród podejmowanych przez ruch inicjatyw były m.in. akcje zdrowotne i proekologiczne.

  Jego mocną stroną są umiejętności negocjacyjne i organizacyjne, lojalność oraz zaangażowanie, a motto, którym kieruje się w życiu zawodowym i osobistym : „Siła w ludzkiej systematyczności jest…”

  Tomasz Skoczylas, przystępując do Ruchu Marka Materka jest przekonany, że jest on spójny z kierunkiem, który podjął na rzecz działań lokalnych na ternie Gminy Głogów Małopolski.

  Wspólne działania samorządowców na arenie ogólnopolskiej to kampania społecznych działań, które realizowane są w oparciu nie o obietnice, ale o realne założenia, które wspólnie stopniowo spełniamy. Jest to dla mnie bardzo ważne, że mogę liczyć na wsparcie samorządowców jak również współtworzyć ruch, który jest spójny z moimi przekonaniami

  powiedział Tomasz Skoczylas.

  Natomiast Andrzej Żygadło jest Burmistrzem Kańczugi. Jest zbsolwentem Wyższej Szkoły Administracji i Zarządzania w Przemyślu Wydziału Administracyjno-Prawnego – kierunek „Administracja publiczna” oraz absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Policji w Szczytnie – kierunek „Kierowanie zasobami ludzkimi”.

  W swoim dorobku pełnił wiele funkcji, także tych społecznych. Zanim został Burmistrzem Kańczugi pełnił funkcję radnego i wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Przeworskiego, Społecznego Kuratora Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Przeworsku, był członkiem i przewodniczącym Gminnych Komisji Przeciw Alkoholowych w Urzędzie Miasta i Gminy Kańczuga i Urzędzie Gminy Gać (2000-2013), członkiem OSP, a obecnie Prezesem Zarządu Miejsko-Gminnego OSP RP w Kańczudze i Wiceprezesem Zarządu Powiatowego OSP RP w Przeworsku. Pełnił też Służbę w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej w Przemyślu i Policji – ostatnie stanowisko Komendant Powiatowy Policji w Łańcucie.

  Był współinicjator zmiany przepisów dotyczących umieszczenia na płacie głównym sztandarów policyjnych słów; „Bóg, Honor, Ojczyzna” i pierwszym w historii Polskiej Policji Komendantem Powiatowym Policji w Łańcucie z takim sztandarem.

  Andrzej Żygadło o liderze Ruchu Marka Materka mówi przede wszystkim o tym jakim jest człowiekiem.

  Marek dał mi się poznać jako człowiek który łączy, a nie dzieli. Otwarty, szanujący zdanie i godność drugiego człowieka. Daje gwarancję niezależności, równości i bezpieczeństwa dla innych. Kieruje się zasadami i wartościami opartymi na wierze, patriotyzmie i szacunku do ludzi.

  Kilka słów o Ruchu Marka Materka

  Zarząd Stowarzyszenia tworzą samorządowcy z różnych stron Polski. Prezesem wybrano prezydenta Starachowic Marka Materka, wiceprezesami: Łukasza Konarskiego, prezydenta Zawiercia (śląskie), Dawida Litwina, wójta Potęgowa (pomorskie), Mateusza Lichosyta, wójta Lipnicy Wielkiej (małopolska) oraz Pawła Lichtańskiego, burmistrza Iłowej (lubuskie). Sekretarzem została Joanna Winiarska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kielce (świętokrzyskie), natomiast skarbnikiem Maciej Sitarek, burmistrz Lidzbarka (warmińsko-mazurskie).
  Obecnie Ruch zrzesza ponad czterystu członków z całego kraju. Działaniami Ruchu
  w poszczególnych częściach Polski pokieruje ponad trzydziestu regionalnych i powiatowych liderów, którzy objęli funkcję koordynatorów.

  Prezes Stowarzyszenia, Marek Materek, wygrywając wybory w 2014 roku, przeszedł do historii jako najmłodszy prezydent miasta w Polsce. Wprowadził nowy model zarządzania administracją publiczną, co pozwoliło na realizację wielu ważnych dla miasta inwestycji, poprawę jakości życia mieszkańców i szybki awans Starachowic w wielu rankingach.

  W wyborach, które odbyły się w 2018 roku, aż 84,4% głosujących poparło Marka Materka już w I turze. Komitet Marka Materka wygrał także wybory do Rady Miasta i Rady Powiatu Starachowickiego.

  W 2019 i 2021 roku znalazł się w gronie 15 najlepszych prezydentów miast w kraju
  w rankingu Newsweeka. W 2022 roku zajął pierwsze miejsce w Polsce dla najlepszego profilu prezydenta miasta w mediach społecznościowych (nagrodę wręczono za najlepszą komunikację z mieszkańcami). Został także wyróżniony Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego.

  Jak podkreśla lider Ruchu Marek Materek, na władzach poszczególnych powiatów, miast
  i gmin ciąży wielka odpowiedzialność:

  To my samorządowcy codziennie stajemy przed wyzwaniami, którym za każdym razem udaje nam się podołać. To my stajemy przed ludźmi w sytuacjach kryzysowych, to my rozdawaliśmy maseczki w pandemii czy koce dla kobiet z dziećmi z Ukrainy, tuż po wybuchu wojny. To my przypominamy, jak ważne są wartości. Samorządowcy są  grupą kompetentnych, doświadczonych osób. Jesteśmy jako środowisko gotowi wziąć odpowiedzialność za Polskę. To samorządowcy od zawsze szukają tego co łączy a nie dzieli. Bo przecież wszyscy mieszkamy w jednym mieście. Mieście, które nazywa się Polska!”

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com