To już 41. Spotkania Cymbalistów, które odbędą się dokładnie w dniach od 2 do 4 grudnia 2022 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.
W tym roku Spotkania poprzedzone będą seminarium warsztatowym – 2 grudnia 2022 – nt. suki biłgorajskiej – dawnego archaicznego instrumentu z terenu Lubelszczyzny. Dopełnieniem zagadnienia będzie zaznajomienie się od strony teoretycznej i praktycznej z dawnymi instrumentami takimi jak oktawka, basy i bębenek. Uwieńczeniem warsztatów będzie koncert w wykonaniu Kapeli Butrynów z Janowa Lubelskiego.
Coroczne Spotkania Cymbalistów mają niepowtarzalny w skali kraju charakter. Ocalają od zapomnienia sztukę gry na cymbałach – tradycyjnym, charakterystycznym dla Podkarpacia instrumencie. Niezwykle istotne jest stwarzanie ludowym muzykom możliwości do zaprezentowania sztuki gry oraz integracja i wymiana doświadczeń uczestników konkursu.
Jaki będzie program wydarzenia?
3 grudnia 2022 r. od godz. 10:00 odbędą się prezentacje konkursowe solistów-cymbalistów.
4 grudnia 2022 r. od godz. 10:00 odbędą się prezentacje konkursowe kapel, które w swoim składzie mają cymbały.
41. Spotkania Cymbalistów zostały dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Finansowo Konkurs wsparł oraz objął Honorowym Patronatem Marszałek Województwa Podkarpackiego.
Szczegółowsze informacje odnośnie warsztatów
Dopełnieniem zagadnienia będzie zaznajomienie się od strony praktycznej i teoretycznej z dawnymi instrumentami takimi jak oktawka, basy i bębenek. Tematyka obu wykładów będzie obejmowała historię, funkcję, występowanie oraz budowę i sposób gry na wspomnianych wyżej instrumentach.
Seminarium skierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych tematyką muzyki ludowej, którzy chcą w przyjaznej atmosferze, pod okiem profesjonalistów zgłębić tajniki wiedzy o unikatowych instrumentach.
Uwieńczeniem warsztatów koncert na suce biłgorajskiej i innych ww. instrumentach w wykonaniu Kapeli Butrynów z Janowa Lubelskiego.
Uczestnicy będą mogli uczyć się gry na instrumentach naprzemiennie w dwóch sekcjach: melodycznej i rytmicznej, aby na koniec wspólnie pomuzykować. Zgłoszenia należy przesyłać do 20 listopada br.