poniedziałek, 20 maja, 2024
spot_img
+

    W ramach Wieczoru Literackiego spotkaj się z Katarzyną Surmiak-Domańską oraz obejrzyj spektakl Teatru Przedmieście

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    W ramach cyklu spotkań pod hasłem Wieczory Literackie, Teatr Przedmieście, 13 listopada czyli w najbliższą niedzielę o godzinie 18:00 organizuje spotkanie autorskie z Katarzyną Surmiak-Domańską. Cały event rozpocznie się spektaklem pod tytułem „Tchnienie” w reżyserii Anety Adamskiej – Szukały, który zaprezentuje Teatr Przedmieście. Godzinę później odbędzie się spotkanie autorskie z panią Katarzyną, a całą imprezę poprowadzi Anna Fostakowska. Wstęp wolny, jednak obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod numerem telefonu 667 714 730. Miejscówka znajduje się na ulicy Reformackiej 4 w Rzeszowie, w siedzibie teatru.

    Katarzyna Surmiak-Domańska – pisarka i reporterka, od lat związana z „Gazetą Wyborczą”. Współpracuje jako tutorka i wykładowczyni z Polską Szkołą Reportażu przy Instytucie Reportażu. Jest absolwentką filologii romańskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Swoją karierę zawodową związała przede wszystkim z dziennikarstwem. W przeszłości zajmowała się także aktorstwem. W 1980 roku zagrała tytułową rolę w serialu telewizyjnym dla młodzieży „Tylko Kaśka”. W latach 1993-1994 prowadziła audycję w warszawskiej rozgłośni Radio Mozart, gdzie opowiadała o muzyce klasycznej. Z kolei w latach 2012-2013 była prowadzącą program „Hot Doc” na antenie Planete+.

    W 1995 roku Katarzyna Surmiak-Domańska dołączyła do redakcji „Gazety Wyborczej”, z którą związana jest do tej pory. W dzienniku można przeczytać jej reportaże, wywiady i eseje o tematyce społeczno-kulturalnej. Jej teksty ukazują się również w „Wysokich Obcasach”, „Dużym Formacie” oraz w czasopiśmie „Książki. Magazyn do czytania”. Dużo miejsca poświęca w nich zjawisku odradzającego się rasizmu i nacjonalizmu. Przeciwstawia się też kulturze patriarchatu.

    Autorka m.in. opowieści reporterskiej  „Mokradełko”, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2013 i była wystawiana w Teatrze Nowym w Poznaniu w inscenizacji Mikołaja Grabowskiego. W 2016 roku została ponownie  nominowana do Nagrody Nike za „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość”. Książka była również nominowana do Nagrody im. Beaty Pawlak oraz do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W 2018 roku opublikowała reportaż biograficzny „Kieślowski. Zbliżenie”, który przyniósł jej Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej oraz znalazł się w finale Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz. Jej najnowsza książka „Czystka” otrzymała Wawrzyn – Literacką Nagrodę Warmii i Mazur, znalazła się również w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS i otrzymała nominację do Nagrody im. Beaty Pawlak. Została także uznana przez „Książki. Magazyn do Czytania” za najlepszą książkę 2021 roku.

    „Tchnienie” to kameralna opowieść o miłości, śmierci i cierpieniu. Życie bohaterów toczy się tu na pograniczu jawy i snu, rzeczywistości i wspomnienia. Przywołujemy postaci naszych dziadków, aby przez pryzmat ich życia móc lepiej poznać i zrozumieć samych siebie. To prosta, wzruszająca historia na parę aktorów, stare łóżko, walizkę, prześcieradło i rzutnik, który służy do pokazywania rodzinnych fotografii, a czasem strzela jak karabin niemieckiego żołnierza. Jest i śmiesznie, i tragicznie, i całkiem zwyczajnie, jak to w życiu. Historia opowiedziana szczerze, nastraja do własnych wspomnień i głębokich refleksji nad istotą życia. Co po nas zostanie? Może tylko taka historia?

    W tej sztuce każdy znajdzie odbicie swoich najgłębszych tęsknot, pragnień i lęków, swojej wrażliwości i siły. Te filozoficzne rozważania, które odbywają się poprzez dialog aktorów z publicznością zmierzają do postawienia ważnego pytania: czy miłość może nas uwolnić od strachu przed śmiercią?

    scenariusz i reżyseria: Aneta Adamska-Szukała

    muzyka: Jakub Adamski

    występują: Aneta Adamska-Szukała, Paweł Sroka, Maciej Szukała

    Nagrody:

    • Srebrna Misa Borowiny na 39. Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu Zdroju (2018)
    • I Nagroda na VIII Ogólnopolskim Festiwalu Monodramów i Teatrów Małych Form „Bamberka” w Gorzowie Wielkopolskim (2016)
    • Nagroda za scenariusz na XV Festiwalu Teatralnym „Garderoba Białołęki” w Warszawie (2014)
    • II Nagroda na XXI OOFTA ODEON w Andrychowie (2014)
    • Nagroda na VI Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym w Scenie „i” w Krakowie (2014)

    Organizatorem wydarzenia jest Galicyjskie Towarzystwo Edukacyjne GATE.

    Dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com