Pomysłowe i bardzo współczesne spojrzenie na utwory naszego narodowego wieszcza. Musical na podstawie wybranych utworów Adama Mickiewicza z tomu „Ballady i romanse” oraz ludowych podań i niewinnych opowieści powtarzanych z pokolenia na pokolenie – ku przestrodze i dla oswojenia strachu.
Jest przełom lat 80. i 90. XX wieku, czas transformacji, era „duchologii” – tajemnicza i pełna zniekształconych wspomnień. Grupa młodzieży przebywająca na szkolnej wycieczce postanawia zmierzyć się ze światem duchów i dziwów. Próba kontaktu z zaświatami kończy się nocnym koncertem zjaw, które w rytm muzyki rodem z lat 80. wyśpiewują nastolatkom „straszne” „Ballady i romanse”. Muzyczny „horror” przeplatany legendami miejskimi to zaproszenie do rozmowy o tym, w co warto wierzyć i jaki jest sens opowiadania sobie „przerażających” historii. Utwory Mickiewicza, zafascynowanego folklorem i dającemu wiarę licznym zjawiskom nadprzyrodzonym, stanowią do tego doskonały pretekst.
Spektakl wg scenariusza i w reżyserii Magdaleny Drab jest żywym dowodem na to, że dobra literatura nie starzeje się nigdy i może być porywająca w każdym czasie. To spotkanie z klasyką w wersji, jakiej jeszcze nie było!
Scenariusz, reżyseria: Magdalena Drab
Scenografia: Karolina Fandrejewska
Muzyka: Albert Pyśk
Projekcje: Marta Lissowska
Asystentka reżyserki: Natalia Zduń
Asystentka scenografki: Anna Langowska
Obsada:
Anna Kukułowicz, Natalia Zduń, Anna Złomańczuk, Ewa Mrówczyńska, Maciej Owczarek, Tomasz Kuliberda
Spektakl powstał z okazji 200. rocznicy wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.
„Ballady i romanse” będzie można oglądać w Masce od 15 do 18 listopada 2022 roku w różnych godzinach, w zależności od dnia pokazu. Spektakle będą grane zarówno od rana, w południe jak i wieczorem, nocą. Jest to przedstawienie, na które wpuszczane są osoby od 13 roku życia! Występy będą pokazywane na Dużej Sali, a rezerwacji wejściówek można dokonywać pod numerem tel. 17 85 20 614 / 17 85 01 360.