Janusz Sepioł był Architektem Miasta Rzeszowa przez 11 miesięcy. W październiku 2022 roku, zrezygnował ze stanowiska i przeszedł na emeryturę. Następnie zgłosił się do konkursu na nowego architekta ogłoszonego przez Urząd Miasta, prawdopodobnie jako jedyny kandydat na to stanowisko.
W ostatnim czasie Rzeszów żył sprawą nagłej rezygnacji Janusza Sepioła z funkcji Architekta Miasta. Nie odszedł przez jakiś konflikt. Przyczyną była chęć przejścia na emeryturę. I wtedy, gdy został ogłoszony konkurs na architekta przez Miasto. Zgłosiił się jeden kandydat – emerytowany architekt – Janusz Sepioł.
Początkiem listopada miała zebrać się się komisja, która rozpatrzy zgłoszoną kandydaturę pod kątem formalnym. Ostateczna decyzja zostanie podjęta w połowie miesiąca.
Jak informuje Rzeszów-News oraz TVP3 Rzeszów, w związku z przejściem na emeryturę otrzymał odprawę w wysokości półrocznego wynagrodzenia.
O powołanie architekta miasta od dawna zabiegały rzeszowski oddział Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Podkarpacka Okręgowa Izba Architektów RP. Apelowali o to również aktywiści z porozumienia Razem dla Rzeszowa. Udało się dopiero wraz z ustąpieniem ze stanowiska prezydenta Tadeusza Ferenca.
Następca Tadeusza Ferenca, Prezydent Konrad Fijołek, zapowiadał podczas swojej kampanii wyborczej utworzenie Biura Architekta Miasta. 7 września wydał zarządzenie powołujące taką jednostkę w strukturach urzędu.
Na to stanowisko 3 listopada 2021 r. Konrad Fijołek powołał Janusza Sepioła, architekta, historyka sztuki, urbanistę, byłego marszałka Małopolski, a jednocześnie autora wielu opracowań planistycznych, w tym Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Małopolskiego, oraz inicjatora budowy takich krakowskich obiektów, jak Cricoteka, Małopolski Ogród Sztuki czy Muzeum Lotnictwa.
Do zadań głównego architekta Rzeszowa należeć miało m.in. koordynowanie przygotowania Strategii Rozwoju Miasta, podejmowanie działań mających na celu podniesienie jakości rozwiązań przestrzennych oraz inicjowanie i organizowanie konkursów architektonicznych. Ponadto architekt miał współpracować z poszczególnymi wydziałami i jednostkami urzędu przy projektach konkretnych inwestycji miejskich oraz z inwestorami prywatnymi przy wypracowywaniu wymagań architektonicznych i przestrzennych dla realizacji w eksponowanych lokalizacjach Rzeszowa.
Trzecią gałęzią jego działań miała być promocja miasta poprzez architekturę. Sam Janusz Sepioł podkreślił, że miasto określane mianem „Stolicy Innowacji” powinno wyróżniać się właśnie innowacyjną architekturą.
Jak wypełniał swoje obowiązki Architekt Miasta przez 11 miesięcy swojego urzędowania? Co udało się dobrego zrobić dla poprawy jakości przestrzennej miasta? Zastrzeżenia do jego pracy mają miejscy społecznicy, według których Janusz Sepioł zawiódł przy studium zagospodarowania przestrzennego. O opinię na temat pracy architekta pokusił się także portal rzeszów.naszemiasto.pl:
Według przepisów emerytalnych w Polsce, aby starać się o emeryturę pracownik musi rozwiązać stosunek pracy. Nie wyklucza to jednak, aby podjąć na nowo zatrudnienie, będąc już emerytem. I z tej możliwości mógł skorzystać Janusz Sepioł.
A co na ten temat sądzą internauci?