czwartek, 18 lipca, 2024
+

  Pożar w Dobieszynie koło Krosna, trzy osoby trafiły do szpitala

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W środę 12 października, około godziny 23:30, służby ratunkowe zostały powiadomione o silnym zadymieniu w jednym z domów w Dobieszynie, gm. Jedlicze. pow. krośnieński. Wewnątrz budynku znajdowały się trzy kobiety w wieku 71, 33 i 12 lat.

  Strażacy ewakuowali je i udzielili im pierwszej pomocy. Przyczyny pojawienia się ognia nie są znane. Pożar zastał poszkodowane w śnie.

  Trzy osoby, wśród nich dziecko trafiły do szpitala po pożarze domu jednorodzinnego w Dobieszynie niedaleko Krosna. Informację o pożarze otrzymaliśmy w środę, tuż przed północą. Na miejsce zostały zadysponowane cztery zastępy straży pożarnych z powiatu krośnieńskiego.

  poinformował redakcję Kuriera bryg. Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

  W momencie, gdy na miejsce przyjechali strażacy, ogniem było objęte piętro drewnianego domu. Strażacy z płonącego domu ewaukuowali trzy osoby, wśród nich dziecko. Została im udzielona pierwsza pomoc, a następnie poszkodowani zostali zabrani na badania do szpitala. Przyczyny pojawienia się ognia nie są znane, zostaną ustalone

  podał bryg. Marcin Betleja.

  W akcji brały udział cztery zastępy straży pożarnej z JRG Krosno, OSP KSRG Żarnowiec oraz OSP Dobieszyn.

  Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej apeluje o monitoring stanu technicznego urządzeń grzewczych i przewodów dymowych!

  Uszkodzone lub niedrożne kominy, niesprawna wentylacja czy urządzenia grzewcze, a także wadliwe podłączenie do komina lub jego brak to najczęstsze przyczyny zaczadzeń i pożarów. O to, by nasz dom był bezpieczny powinniśmy zadbać gdy rozpoczyna się sezon grzewczy. Sezon grzewczy każdego roku związany jest ze zwiększoną ilością pożarów spowodowanych nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych na paliwa stałe, elektryczne i gazowe. Pożary te stwarzają poważne zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, tym bardziej, że część z nich związanych jest z eksploatacją urządzeń grzewczych w porze nocnej lub też pozostawionych bez nadzoru osób dorosłych. Przed sezonem grzewczym należy dokonać przeglądu stanu technicznego urządzeń grzewczych i przewodów dymowych, zwracając szczególną uwagę, czy:

  • przewód kominowy jest drożny,
  • nie występują uszkodzenia komina,
  • do komina nie zostały wprowadzone drewniane konstrukcje dachowe lub inne palne części konstrukcji budowlanych,
  • rury dymowe nie są przeprowadzone bez zabezpieczenia prze palne stropy, ściany lub dachy,
  • paleniska zostały odpowiednio zainstalowane do przewodów kominowych i wentylacyjnych,
  • przy drzwiczkach wyciorowych i kontrolnych w odległości mniejszej niż 0,5 m nie są składowane materiały palne.

  Właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektów, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego są zobowiązani do usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych:

  • paleniska opalane paliwem stałym (drewno, węgiel, itp.) – co najmniej 4 razy w roku,
  • paleniska opalane paliwem płynnym i gazowym – co najmniej 2 razy w roku,
  • paleniska zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych – co najmniej raz w miesiącu.

  Zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych w wyżej wymienionych obiektach należy usuwać co najmniej raz w roku.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com