sobota, 18 maja, 2024
spot_img
+

  Umowa na budowę drogi ekspresowej S19 na odcinku Dukla – Barwinek podpisana

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Projekt nowego odcinka międzynarodowego szlaku Via Carpatia jest niezwykle wymagającym przedsięwzięciem. Ten fragment drogi ekspresowej z Dukli do Barwinka z licznymi wiaduktami, mostami i estakadami, na którym występuje duże ryzyko powstawania osuwisk stawia przed projektantami i wykonawcą wiele trudnych wyzwań.

  W poniedziałek, 10 października, na dawnym przejściu granicznym ze Słowacją w Barwinku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z wykonawcą nowego fragmentu Via Carpatii. Jest nim firma Polaqua. Wartość umowy na projekt i budowę odcinka drogi ekspresowej o długości 18,2 km to 1,54 mld zł. Inwestycja powstanie w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych.

  W uroczystości podpisania umowy wzięli udział m.in.: Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz Radosław Wiatr, II wicewojewoda podkarpacki.

  Droga ekspresowa S19 im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Na Podkarpaciu będzie miała docelowo długość ok. 169 km. Nowym odcinkiem ekspresówki będzie można w przyszłości dojechać aż do granicy ze Słowacją. 

  Oto stan realizacji S19 na terenie w województwa podkarpackiego:  

  • 81,8 km – oddane do ruchu (odcinki: Lasy Janowskie – Rzeszów Południe),     

  • 60,4 km – w realizacji (w budowie: Rzeszów Południe – Babica oraz w systemie Projektuj i buduj: Babica – Jawornik, Krosno – Miejsce Piastowe, Miejsce Piastowe – Dukla, Dukla – Barwinek),    

  • 24,1 km – w przygotowaniu (na etapie przetargu: Jawornik – Lutcza, Lutcza – Domaradz, Domaradz – Krosno i dobudowa drugiej jezdni Sokołów Małopolski Płn. – Jasionka). 

  Budowa nowej trasy między Duklą a Barwinkiem to jeden z trudniejszych odcinków drogi ekspresowej S19, zarówno pod względem budowy geologicznej, jak i uwarunkowań środowiskowych. To odcinek z licznymi wiaduktami, mostami i estakadami, na którym występuje duże ryzyko powstawania osuwisk, dlatego przed projektantami i wykonawcą stoi bardzo duże wyzwanie

  – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com