11,3 C
Rzeszów
sobota, 1 października, 2022
+

  W Rzeszowie odbyła się uroczystość upamiętniająca Światowy Dzień Sybiraka

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dzień Sybiraka obchodzony jest 17 września w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Został ustanowiony uchwałą Sejmu RP z września 2013 r. Oddaje hołd wszystkim Polakom zesłanym na Syberię, inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego.

  Najważniejszym celem w tym dniu jest przypominanie prawdziwych losów zesłańców, spisywanie ich od żyjących osób i przekazywanie dalej.

  Uroczystości z okazji Światowego Dnia Sybiraka w Rzeszowie, które odbyły się w 83. rocznicę ataku ZSRR na Polskę zostały zorganizowane przez Związek Sybiraków w Rzeszowie oraz X Liceum Ogólnokształcące im. Sybiraków przy wsparciu 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

  Obchody odbyły się pod patronatem honorowym Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, członkowie Związku Sybiraków, kombatanci oraz mieszkańcy województwa.

  Uroczystość zapoczątkowała Msza Święta w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie, następnie uczestnicy przeszli pod Pomnik Sybiraków, wysłuchali Apelu Pamięci i złożyli wiązanki kwiatów.

  W swoim wystąpieniu wojewoda Ewa Leniart podkreśliła, jak ważna jest pamięć o sybirackich losach – o tych, którzy „pielęgnując polskość we własnych rodzinach i przekazując ją kolejnym pokoleniom wierzyli, że wrócą kiedyś do wolnej i niepodległej Polski. Części z nich się to udało, niektórzy wrócili dopiero po latach. Wielu jednak na zawsze pozostało na „nieludzkiej ziemi”, cały czas mając w sercu ukochaną Ojczyznę. Ponadto powiedziała:

  Niech nasza obecność na dzisiejszych uroczystościach będzie hołdem dla wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego.

  Warto przypomnieć, że Pomnik Sybiraków w Rzeszowie stanowi rzeźba z brązu w Parku Sybiraków w Rzeszowie, na osiedlu Gen. Andersa, odsłonięta 17 września 2014 r. w Światowym Dniu Sybiraka i w 75. rocznicę agresji ZSRR na Polskę. Autorem projektu pomnika jest Jakub Ataman, Monument natomiast wykonał artysta rzeźbiarz Michał Batkiewicz.

  Rzeźba przedstawia zesłańca w czapce i płaszczu, brodzącego w śniegu na uginających się nogach. Idzie z trudem pod wiatr a w wychudzonych dłoniach ściska różaniec. Pozostawia za sobą 15 granitowych śladów stóp (tablic), w które zostały wpisane nazwy miejsc zesłania polskiej ludności na Syberię: Archangielsk, Irkuck, Jakucja, Kazachstan, Kołyma, Kraj Ałtajski, Krasnojarsk, Magadan, Nowosybirsk, Omsk, Pietropawłowsk, Swierdłowsk, Tobolsk, Wierchojańsk i Workuta.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -