czwartek, 18 lipca, 2024
+

  Startuje 11. edycja „Koduj z Gigantami” dla dzieci i młodzieży. To warsztaty dla młodych programistów

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wrzesień w Przemyślu i w Polsce będzie odbywał się pod znakiem programowania i bezpieczeństwa w sieci, dzięki warsztatom dla dzieci i młodzieży „Koduj z Gigantami: Cyberbezpieczeństwo”. Co łączy cyberbezpieczeństwo z programowaniem? 11. edycja „Koduj z Gigantami”, czyli największe w Polsce bezpłatne warsztaty programistyczne dla dzieci i młodzieży! W Przemyślu przebiegać będą pod patronatem Prezydenta Miasta i Starosty Przemyskiego. Darmowe zajęcia odbędą się 10 i 11 września w siedzibie szkoły Giganci Programowania w Przemyskim Inkubatorze Przedsiębiorczości i  Innowacji.

  Szkoły i placówki wychowawcze z Przemyśla i okolic, w ramach współpracy z przemyską placówką Gigantów, mogą zorganizować warsztaty w swoich siedzibach w uzgodnionym terminie.

  Jak wziąć udział w zajęciach?

  Wiek i miejsce już dawno przestały być barierą w nauce programowania. Powszechny dostęp do urządzeń i nowych technologii sprawia, że dzieci już od najmłodszych lat mogą rozpocząć naukę zawodu przyszłości. Programowanie stało się jedną z najbardziej pożądanych umiejętności na świecie.

  Rozwój cyfrowych kompetencji pozwala w pełni korzystać z obecnych możliwości technologicznych, poszerza perspektywę, a przede wszystkim daje przestrzeń do wpływu na otaczające środowisko. Nawet jeśli dziecko obierze inną ścieżkę zawodową, podstawowe umiejętności które nabędzie podczas nauki programowania, jak na przykład rozwój kreatywnego i analitycznego myślenia, w przyszłości przełoży się na świadome korzystanie z nowych technologii i szybsze odnalezienie się w cyfrowej przyszłości. Szansą na postawienie pierwszych kroków w programowaniu są bezpłatne warsztaty “Koduj z Gigantami”, w których, stacjonarnie lub online, mogą wziąć udział dzieci i młodzież z całej Polski. Zapisy na wydarzenie są już dostępne na stronie www.kodujzgigantami.pl.

  Program zajęć

  …“Koduj z Gigantami” dostosowany jest do dzieci i młodzieży w różnym wieku, dzięki czemu uczestnicy mogą jak najefektywniej czerpać wiedzę z zajęć. Wszystko to odbywać się będzie w przyjaznym dla nich środowisku przy wykorzystaniu popularnych gier komputerowych, znanych aplikacji czy języków programistycznych. Tym razem jednak, uczestnicy nie tylko będą programować, ale poznają też zagadnienia związane z cyberzagrożeniami i sposobami na bezpieczne korzystanie z sieci.

  –           „11. edycję warsztatów postanowiliśmy poprowadzić wokół tematyki cyberbezpieczeństwa. Dziś ataki hakerskie są tak powszechne, że powinniśmy wyczulać na nie dzieci już od najmłodszych lat, aby wiedziały jak zadbać o bezpieczne hasło, jak odróżnić fałszywe strony i jak się bronić przed czyhającymi na nich w sieci zagrożeniami” – mówi Dawid Leśniakiewicz, współorganizator warsztatów.

  Na młodszych uczestników warsztatów czekają zajęcia z programowania w języku Scratch oraz w świecie popularnej i lubianej przez dzieci gry Minecraft. Dzieci w wieku 10-12 lat także zmierzą się z nauką programowania w języku Scratch lub będą mogły wybrać zajęcia prowadzone w środowisku App Inventor. W przypadku warsztatów online, do wyboru są także warsztaty z tworzenia stron internetowych. W trakcie lekcji, uczestnicy dowiedzą się na czym polega Phishing, jak stworzyć własny generator silnych haseł oraz jak rozpoznawać zagrożenia.

  Starsi uczestnicy warsztatów zmierzą się zaś z kodowaniem w znanych i popularnych językach programowania, które są powszechnie używane w branży IT.

  W trakcie warsztatów z programowania w językach Python oraz C# zarówno w formie stacjonarnej, jak i online, młodzież w wieku 13-19 lat dowie się m.in. jak tworzyć generatory haseł czy aplikacje blokujące reklamy.

  Na uczestników czeka ogromna dawka wiedzy i zabawy,

  –           „W tej edycji jednak nie tylko dzieci będą miały okazję, aby zdobywać wiedzę. Dla chętnych rodziców uczestników przygotowaliśmy specjalny webinar z cyberbezpieczeństwa, podczas którego zwrócimy uwagę na zagrożenia w sieci, sprawdzimy czy nasze hasła nie zostały zhakowane i pokażemy przykłady hakerskich wyłudzeń”- dodaje Dawid Leśniakiewicz.

  Zapisy na warsztaty już się rozpoczęły, akcja będzie prowadzona we wrześniu w całej Polsce, zarówno w formule stacjonarnej jak i online. Udział w wydarzeniu jest całkowicie bezpłatny, konieczna jest jedynie rejestracja na wybrane warsztaty.

  Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest na stronie www.kodujzgigantami.pl.

  Współpraca ze placówkami szkolno-wychowawczymi

  Giganci przygotowali również propozycję dla jednostek oświatowych wzięcia udziału w rankingu szkół, w którym organizatorzy pragną nagrodzić najbardziej zaangażowane szkoły. Wystarczy, że uczeń indywidualnie zarejestruje się na stronie: www.kodujzgigantami.pl i wpisze informację z jakiej szkoły się zapisuje. W konkursie szkół do wygrania są atrakcyjne nagrody, w tym m.in. vouchery pieniężne na nowy sprzęt IT czy stypendia na kursy programowania w szkole Gigantów. Jakie nagrody można zdobyć można sprawdzić na stronie https://www.giganciprogramowania.edu.pl/koduj-z-gigantami

  Cała akcja edukacyjna Koduj z Gigantami – Cyberbezpieczeństwo potrwa od 3 do 25 września i odbędzie się stacjonarnie w prawie 100 miastach w całej Polsce oraz online. Wydarzenie wspierają MEN, GovTech, Janusz Cieszyński Sekretarz Stanu w KPRM ds. Cyfryzacji, NASK i ORE

  —————————————-

  Giganci Programowania to innowacyjna placówka edukacyjna, w której kształcą się młodzi ludzie zainteresowani nowymi technologiami i programowaniem komputerów. Za wyborem szkoły przemawiają; 7 lat doświadczenia w nauce programowania, prawie 500 scenariuszy lekcji, 77 kursów dla grup wiekowych od 7 do 19 roku życia. ponad 100 000 zadowolonych klientów, ponad 130 placówek własnych i franczyzowych, a także placówki zagraniczne w Hiszpanii,  w Chorwacji, na Słowacji, w Chile, w Meksyku, w Singapurze,  w Australii,  w Czarnogórze, w Niemczech oraz w Bośni i Hercegowinie. Szkoła w Przemyślu  działa od lutego br. Na ostatnich warsztatach zgromadziła setkę zainteresowanych programowaniem.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com