czwartek, 2 maja, 2024
spot_img
+

    Studencka rakieta Orzeł 7 wzbiła się w powietrze podczas Festiwalu Meteora 2022

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Na ponad 600 metrów wzbiła się rakieta skonstruowana przez studentów z Koła Naukowego Kosmonautyki Politechniki Rzeszowskiej. Debiutancki lot odbył się podczas Festiwalu Meteora 2022 na Pustyni Błędowskiej.

    Debiutancki lot rakiety ORZEŁ 7 miał miejsce podczas Festiwalu Meteora 2022. To największe wydarzenie rakietowe w Polsce, podczas którego odbywa się ponad dwieście startów rakiet. Każdego roku, Festiwal gromadzi modelarzy i konstruktorów rakiet z całego kraju.

    Nad prototypem rakiety ORZEŁ 7, studenci z Koła Naukowego Kosmonautyki PRz pracowali od początku tego roku. Ma ponad metr wysokości, jej średnica wynosi ponad 6 cm, a masa startowa – 1,7 kg.

    Pierwszy lot rakiety Orzeł-7 zakończył się pełnym sukcesem. Rakieta poprawnie zeszła z wyrzutni startowej a następnie odbyła stabilny lot na wysokość ponad 600 metrów. Pułap maksymalny został osiągnięty po 10 sekundach od startu. Zainstalowany na pokładzie rakiety komputer pokładowy na podstawie zmiany temperatury otoczenia oraz ciśnienia w odpowiednim momencie wyzwolił spadochron, dzięki któremu rakieta bezpiecznie wylądowała około 1000 metrów od miejsca startu. Rakieta po wymianie silnika nadawała się do kolejnego lotu.

    – Następnego dnia, nasza rakieta wystartowała ponownie. Podobnie jak poprzednio, start oraz lot przebiegły w pełni pomyślnie. Poprawnie zadziałał również system wyzwalania spadochronu jednak tym razem lina łącząca kadłuby nie wytrzymała przeciążenia i uległa zerwaniu. W konsekwencji rakieta miała twarde lądowanie z wysokości 549 metrów. Uszkodzeniu uległ człon silnikowy jednak dzięki modułowej konstrukcji rakiety, wymieniliśmy uszkodzoną część w warunkach polowych wymieniona na nową i po zaledwie 10 minutach odzyskała pełną sprawność.

    Piotr Kruglej, KNK Politechniki Rzeszowskiej

    W skład naszego koła naukowego wchodzą studenci lotnictwa, mechatroniki, mechaniki i budowy maszyn czy chemii. Taka interdyscyplinarność zespołu znacznie ułatwiła i usprawniła prace nad rakietą. Dodatkowo, dzięki wsparciu m.in. Polskiego Towarzystwa Rakietowego i Podkarpackiego Centrum Innowacji.

    Piotr Kruglej, KNK Politechniki Rzeszowskiej
    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com