poniedziałek, 6 maja, 2024
spot_img
+

    Jak wyglądają sierpniowe dożynki na Podkarpaciu?

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Dożynki to coroczne święto, obchodzone w Polsce w mniejszych wsiach, ale też większych miejscowościach czy miasteczkach najczęściej w sierpniu. Jest to święto związane z podziękowaniami za zebrane plony. Jak co roku, uroczystą paradę, w której osoby ubrane w przepiękne stroje lodowe niosą m.in. wieńce dożynkowe poprzedza msza święta.

    Impreza ta w wielu miejscach w Polsce obchodzona jest w bardzo licznej frekwencji. Na stosikach można skosztować tutejszych, regionalnych przysmaków, a na dużej scenie posłuchać kapel ludowych oraz koncertów ze znanymi bądź mniej sławnymi gwiazdami muzyki. Do tego często imprezie towarzyszą pokazy taneczne ludowych zespołów. Na końcu zwykle dożynki kończą się imprezą taneczną, podczas której wszyscy mogą się wspaniale bawić do późnego wieczora przy tanecznej muzyce.

    Dożynki, Święto Plonów, Wieńce to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W czasach przedchrześcijańskich – etniczne święto słowiańskie, przypadające w okresie równonocy jesiennej (23 września). Współcześnie obchodzone zwykle w jedną z niedziel lub sobót sierpnia lub września po zakończeniu żniw.

    Obecnie uroczystości dożynkowe mają zarówno charakter religijny, świecki jak i ludowy, powiązany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów. W przypadku dożynek o charakterze religijnym podziękowania za plony składane są zwykle chrześcijańskiemu Bogu i Matce Bożej. Wyjątek stanowią obchody poświęcone etnicznym bogom słowiańskim, kultywowane przez neopogańskie mniejszości wyznaniowe, odwołujące się do wierzeń etnicznych Słowian.

    Ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna dożynkowi. Najpierw wnoszone są wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów. Następnie Starosta i Starościna wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów Gospodarzowi dożynek. Gospodarzem najczęściej jest kapłan, a w przypadku dożynek świeckich przedstawiciel lokalnej administracji państwowej bądź samorządowej. Następnie składane są symboliczne dary z najnowszych plonów, przetwory mięsne, owoce – często stanowią one wystawę osiągnięć lokalnych rolników. W przypadku kiedy uroczystość ma charakter religijny, odprawiany jest obrzęd liturgiczny. Dożynki kończy najczęściej festyn ludowy.

    Na dożynkach w tym roku do tej pory wystąpiło na Podkarpaciu wielu znanych artystów. Ale to nie wszystko. Do końca sierpnia, zwłaszcza w weekendy zaśpiewają gwiazdy, których repertuar zna cała Polska.

    Za nami dożynki w kilkudziesięciu podkarpackich miejscowościach. Sprawdź, jaki był program imprez oraz co jeszcze nas czeka – gdzie warto się jeszcze wybrać? Sierpień się nie skończył. Zabierz całą rodzinę i rozerwijcie się w rytmach kapel i orkiestr ludowych, a także popularnych polskich gwiazd!

    Dożynki w Trzebownisku

    Na placu przy Domu Ludowym w Terliczce w ubiegłą niedzielę, odbyło się prawdziwe święto dożynkowe. Uroczystości rozpoczęły się punktualnie o 14:00 mszą świętą w intencji rolników i mieszkańców tutejszych parafian. Dalej, o 15:00 zaczęły się prezentacje grup wieńcowych oraz występy kapel ludowych. O 17:00 zagrał zespół Bies Band w klimacie disco. O 20:00 publiczność mogła posłuchać znanych polskich, radiowych kawałków grupy Papa D. Wieczorem, od 21:00 rozpoczęła się zabawa taneczna z Djem. Do tego cały dzień na maluchów czekały przeróżne gry i zabawy oraz dmcuhańce. Można było skosztować regionalnych przysmaków i przede wszystkim świetnie się bawić.

    Dożynki w Tyczynie

    O godz. 16.00, 21 sierpnia dożynki w gminie Tyczyn rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. Dziękczynną w Kościele Parafialnym. Godzinę później, po mszy odbył się przemarsz korowodu dożynkowego z Kościoła na plac przy Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Informacji Turystycznej w Tyczynie, (ul. Grunwaldzka 29). Pół godziny później odbyła się prezentacja wieńców dożynkowych, a dalej przekazanie chleba władzom samorządowym. Ogłoszono także wyniki konkursu pt. „Tyczyn gminą pełną kwiatów i zieleni”. O 18:00 można było obejrzeć widowisko obrzędowe „Wieńcowiny” w wykonaniu Zespołu Obrzędowego Futomianie, występy Zespołów Śpiewaczych: Borkowianie, Hermanowianki, Kielnarowianie, Tyczyniacy i Kapela Wójta Tycznera. Wieczorem, o 20:30 można było posłuchać koncertu Markusa P. Godzinę była wspaniała okazja do tego, by potańczyć do piosenek puszczanych przez Dja Artresa.

    Dożynki w Jedliczach

    Dożynki w Jedliczach odbyły się 15 sierpnia. O 16:00 zapoczątkowane zostały uroczystą mszą świętą. Zaprezentowano później wieńce dożynkowe. Od godziny 17:00 można było posłuchać Jarzębiny, Baciarów, Tanich Drani. Na koniec dożynek do północy trwała zabawa taneczna.

    Dożynki w Kolbuszowej

    W najbliższą, ostatnią niedzielę sierpnia, a dokładniej 28, odbędą się dożynki w Kolbuszowej.

    Program uroczystości:

    Skansen w Kolbuszowej (ul. Wolska 36)

    12:30 – Zbiórka zespołów wieńcowych na parkingu przy bramie nr 2 skansenu

    13:00 – Msza Święta w kościele pw. św. Marka w intencji rolników i producentów żywności, poświęcenie wieńców i chleba

    Stadion sportowy w Kolbuszowej (ul. Wolska 2)

    15:00 – Powitanie gości, wręczenie chleba, wystąpienia zaproszonych gości, prezentacje wieńców dożynkowych, festyn ludowy

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com