piątek, 26 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Poznaj tajniki rzeszowskiego haftu białego. Zapisz się na niedzielne warsztaty!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie znajdujące się przy rzeszowskim rynku organizuje warsztaty z rzeszowskiego haftu białego, które odbędą się 21 sierpnia od godziny 12:30 do 17:30, w niedzielę. Jeśli zawsze marzyłeś o tym, by nauczyć się wyszywać z pomocą igły oraz nitki, teraz będziesz mieć do tego idealną okazję!

    Razem z panem Bartłomiejem Jankiewiczem poznasz tajniki rzeszowskiego białego haftu, którym dawniej ozdabiano koszule, fartuchy czy chustki, bieliznę pościelową czy firanki. Pojedyncza wejściówka kosztuje 50 zł, a organizatorzy w tej cenie zapewniają wszystkie potrzebne do wyszywania materiały. Przed wybraniem się na zajęcia, trzeba zarezerwować miejscówkę, zgłaszając swoją chęć udziału w warsztatach pod numerem 17 8620217. Organizatorzy serdecznie zapraszają!

    Co to jest haft biały?

    Haft biały zdobił płócienne części stroju rzeszowskiego, tj. koszule męską i kobiecą, fartuch (spódnicę), zapaskę i chustki.  Pojawiał się również na bieliźnie pościelowej (poszewki, narzuty na łóżko) oraz jako wykończenie firanki.

    Wzory haftów, z których korzystały hafciarki pochodziły najczęściej od producentów nici jako bonifikata za zakupione większe ilości nici lub przy stałym zamawianiu. Następnie wzory te kopiowano i przetwarzano włączając w nie przetworzone elementy otaczającej hafciarki przyrody, tworząc w ten sposób własną specyfikę haftów.

    Powszechnymi motywami były kiście winogron, gałązki winorośli i liście. Różnorodne kwiaty od małych wykonywanych ściegiem atłaskowym przez średnie, łączące ścieg atłaskowy z dziureczkami, po duże wykonywane za pomocą różnorodnych dziureczek.

    Poza motywami inspirowanymi szatami liturgicznymi, strojami szlacheckimi, miejskimi i otaczającą przyrodą w hafcie białym pojawiają się też zapożyczenia z innych kultur. Przykładem tego jest buta, w Polsce zwana wzorem tureckim. Jest to motyw pochodzący z dawnej Persji (obecnie Iran), który powstał na początku naszej ery i rozprzestrzenił się na całą Azję Środkową aż do Indii, skąd został sprowadzony do Anglii. Następnie od XVIII w. szkockie manufaktury ulokowane w mieście Paisley zaczęły produkować tkaniny z tym motywem. Do Polski trafił wraz z tkaninami sprowadzanymi z Anglii. W hafcie ludowym zaś pojawił się dzięki wcześniej wspomnianym wzorom rozpowszechnionymi przez producentów nici.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com