sobota, 27 kwietnia, 2024
spot_img
+

    W ten weekend wpadnij do Ustrzyk Dolnych na rockowy festiwal! Zagrają m.in. Chłopcy Z Placu Broni

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Sierpień w Ustrzykach od lat brzmiał rockiem i punkiem. Nie inaczej będzie w tym roku! 12 i 13 sierpnia odbędzie się jedyny taki Ustrzycki Festiwal Rockowy. Uwolnij energię z gór!

    Przed nami 2 dni dla miłośników mocniejszych brzmień. Jak co roku na scenie zagra legendarne KSU rodem z ustrzyckiej ziemi. Nie zabraknie również gości jak Chłopcy Z Placu Broni, a także Panta Koina, Stacja B, LOF, San Quentin, 4Panthers, Ivo Partizan oraz Vanesa Harbek. Na scenie pojawi się również Gitarowa Grupa Ryśka, a sobotni koncert zakończy impreza pod chmurką poprowadzona przez DJ’a Kris’a.

    To wydarzenie z pewnością przyciągnie fanów rockowych brzmień. Organizatorzy serdecznie zapraszają do Ustrzyk Dolnych, do Bieszczad już w ten weekend od piątku do soboty.

    Zespół Chłopcy z Placu Broni powstał w marcu 1987 roku w Krakowie założony przez wokalistę, gitarzystę i twórcę repertuaru Bogdana Łyszkiewicza który był jedynym stałym członkiem grupy. W pierwszym składzie znalazł się m.in. perkusista Wojciech Namaczyński. Po miesiącu muzycy nagrali w studiu Ojców Jezuitów w Krakowie kasetę demo, na podstawie której Kora (Maanam) zarekomendowała zespół do konkursu festiwalu jarocińskiego (był to jedyny rok w historii tego festiwalu, kiedy wykonawca mógł wziąć udział w konkursie bez przesłuchań wstępnych, a z poręki znanego muzyka).

    Po powrocie z Jarocina Chłopcy z Placu Broni nagrali dla Rozgłośni Harcerskiej piosenkę „Aeroplan”, która stała się ich pierwszym ogólnopolskim przebojem. Drugim była ironiczna „O! Ela”, przez kilka tygodni okupująca pierwsze miejsce listy przebojów Programu III PR. „O! Ela” to zresztą najpopularniejszy utwór w całych dziejach zespołu i jeden z popularniejszych w dziejach polskiej muzyki drugiej połowy lat 80.

    Przez dwa kolejne lata Łyszkiewicz i spółka święcili triumfy występując w Jarocinie (1988-91), na Rock Opolu (1988-91), Muzycznym Campingu w Brodnicy (1988) i biorąc udział w trasach Krajowej Sceny Młodzieżowej. Szczególny entuzjazm wywołali w roku 1988 w Jarocinie i Brodnicy, gdzie publiczność długo nie chciała ich wypuścić ze sceny. W tym czasie przez zespół przewinęło się aż około dwudziestu muzyków, a wśród jego gości znalazł się znakomity gitarzysta Dżemu, Jerzy Styczyński.

    Debiutancki album „O! Ela” ukazał się jednak dopiero w roku 1990. Oprócz Łyszkiewicza i Namaczyńskiego nagrali go Krzysztof Zawadka (g; wcześniej Oddział Zamknięty i Daab), Paweł Nazimek (bg; Sztywny Pal Azji; później T. Love) i Marek Siegmunt (g). Co prawda nie znalazła się tu piosenka tytułowa, ale przez dwa lata wchodziły na listy przebojów inne: „To koniec”, „Kiedy już będę dobrym człowiekiem”, „Chory kraj” (inspirowany muzyką Iggy Popa), „Nasz nowy hymn”, „Kocham wolność”.

    W roku 1992 dyskografia Chłopców z Placu Broni wydłużyła się o zbiór zatytułowany „Kocham cię?, najpopularniejszy w dorobku zespołu, sprzedany w przeszło stutysięcznym nakładzie. O popularności „Kocham cię” zadecydowała obecność dotąd nie wydanych na płytach wczesnych przebojów „O! Ela” i „Aeroplan”, nowego przeboju w postaci piosenki tytułowej (w innym kształcie znanej już z „Krzyża”) oraz przeróbki „Jeziora szczęścia” Bajmu.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com