16,2 C
Rzeszów
niedziela, 26 czerwca, 2022
+

  Rzeszów obchodził Światowy Dzień Uchodźcy. Otwarto nowy punkt pomocy Ukrainie

  Polecamy

  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W poniedziałek obchodzony był Światowy Dzień Uchodźcy. Rzeszów przygotował dla Ukraińców specjalny punkt, w którym będą mogli otrzymać właściwą pomoc. Całe wydarzenie odbyło się pod hasłem „Każdy ma prawo do poszukiwania bezpieczeństwa, kimkolwiek jest, skądkolwiek pochodzi i kiedykolwiek jest zmuszony do ucieczki”. Obchody zorganizowało UNHCR (Biuro Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców), agencja ONZ ds. Uchodźców. Na wydarzeniu tym uczestniczył także prezydent miasta Rzeszowa.

  W poniedziałek, 20 czerwca w centrum Podkarpacia, a dokładniej na ulicy ul. Podkarpackiej 6a otwarto nowy ośrodek pomocy uchodźcom z Ukrainy. W Centrum Wsparcia dla Uchodźców uciekający ludzie z Ukrainy, przed wojną znajdą pomoc, opiekę, potrzebne wsparcie i schronienie.

  Jak mówił podczas otwarcia Armen Yedgaryan, dyrektor oddziału UNHCR Rzeszów: „W tym dniu, tak symbolicznym i ważnym dla UNHCR, dziękujemy za wszystkie wysiłki, aby uchodźcy byli bezpieczni, wspierani i włączani w życie społeczne. Także za nieustanne poszukiwanie nowych rozwiązań na rzecz polepszenia ich sytuacji.”

  Prezydent Konrad Fijołek przypomniał, że mieszkańcy Rzeszowa i nie tylko bardzo chętnie pomagali i nadal pomagają uchodźcom. Podkreślał, że taka pomoc cały czas jest ważna. Dodał także, że migranci potrzebują nadal wsparcia. Ważne jest, by poczuli się w naszym kraju bezpiecznie i otrzymali właściwą pomoc. Powiedział również, że współpraca z UNHCR jest tutaj kluczowa, by zapewnić szczególnie uchodźcom z Ukrainy najpotrzebniejszą pomoc. Bardzo ważne jest to, by czuli się w naszym kraju dobrze i swobodnie.   

  W ciągu trwania wojny, przez polskie wschodnie granice naszego kraju przekroczyło setki tysięcy, a nawet miliony uchodźców z Ukrainy. Niektórzy zatrzymali się w Rzeszowie, inni – w pozostałej części Polski, a jeszcze inni wyjechali za granicę.

  Na świecie żyje ponad 100 milionów uchodźców. Niektórzy z nich migrują do innych krajów albo do innych miejscowości, opuszczając swój dom przed zagrożeniem. Święto Uchodźców  to więc szczególny dzień.

  Zadaniem organizacji UNCHR, działającej od 1950 roku jest pomoc ludziom, z całego świata, szczególnie w krajach objętych wojną. Skrót ten pochodzi z języka angielskiego. „United Nations High Commissioner for Refugees” i znaczy Wysoki Komisarz ds. Uchodźców ONZ.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -