10 C
Rzeszów
piątek, 12 sierpnia, 2022
+

  RoboLAB otwarty na Politechnice Rzeszowskiej

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Będzie to wyjątkowe miejsce dla pasjonatów robotyki. Właśnie został otwarty RoboLAB – Local STEM Incubator – unikalny projekt Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z Podkarpacia. Jego uczestnicy będą mogli konstruować roboty oraz uczestniczyć w międzynarodowych zawodach.

  RoboLAB mieści się w budynku Politechniki Rzeszowskiej. To nowe miejsce na mapie Rzeszowa i całego Podkarpacia, gdzie będzie można znaleźć przestrzeń do rozwijania swoich kompetencji w robotyce oraz w zakresie tak zwanych kompetencji miękkich. Z oferty RoboLAB będą mogli skorzystać uczniowie szkół ponadpodstawowych. Z myślą o nich prowadzone będą warsztaty, spotkania z ekspertami i szkolenia.

  W otwarciu RoboLAB wzięli udział przedstawiciele zaangażowanych w ten projekt firm, instytucji, uczelni i samorządów. Obecni byli m.in.: Marek Darecki – prezes Stowarzyszenia „Dolina Lotnicza”, Jolanta Sawicka – wicewojewoda podkarpacki, Łukasz Szuba – dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji, Marcin Samolej – wiceprezes Pratt&Whitney, Jarosław Sęp – prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem Politechniki Rzeszowskiej, Krystyna Stachowska – zastępca prezydenta Rzeszowa. Samorząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl.

  Gratuluję tego projektu, takie inicjatywy trzeba doceniać, zwłaszcza w takich obszarach,  które prowadzą do innowacji, kreacji, do nowego myślenia i działania. Na pewno te kadry, które tu się przygotują, zasilą nasz przemysł, naszą gospodarkę i dzięki temu będziemy jako Podkarpacie rośli gospodarczo w siłę.

  powiedział Władysław Ortyl Marszałek Województwa Podkarpackiego.

  Główne cele projektu od początku są takie same i są dwa – zwiększanie u uczniów kompetencji przyszłości, czyli związanych z robotyką oraz tak zwanych kompetencji miękkich, których uczniom brakuje. Te cele będziemy realizować poprzez dwa mechanizmy – zajęcia w różnych formatach oraz poprzez zawody.

  mówił dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji Łukasz Szuba.

  Wszystkie zajęcia w RoboLAB będą bezpłatne. Jedyne, co należy zrobić, aby móc z nich skorzystać to założyć drużynę, znaleźć opiekuna i przystąpić do pracy. Co roku w listopadzie Fundacja wraz z partnerami będzie organizować międzynarodowe zawody robotyczne XChallenge, w których jedną z konkurencji będzie Task Hunters. Konkurencja ta dedykowana jest robotom zadaniowym, których budowania uczniowie będą się uczyć w ramach zajęć w RoboLAB.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -