wtorek, 27 lutego, 2024
+

  Podkarpacie otrzyma dofinansowanie na realizację 108 zadań w ramach inwestycji drogowych

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wczoraj odbyła się konferencja wojewody podkarpackiego Ewy Leniart na temat rządowego dofinansowania inwestycji drogowych na Podkarpaciu. W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg Ponad do naszego województwa trafi 200 mln zł.

  Premier Mateusz Morawiecki zatwierdził listy zadań powiatowych i gminnych do dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w ramach naboru wniosków na 2022 rok.  To 2,7 mld zł w skali kraju na nowe i odnowione drogi lokalne o łącznej długości ponad 3,8 tys. km. Wsparcie działań samorządów umożliwia stworzenie spójnego i zintegrowanego systemu transportowego dróg w całym kraju.

  fot. materiały PUW

  W naszym województwie dofinansowanie uzyska 108 zadań: 33 powiatowe i 75 gminnych, co pozwoli na budowę, przebudowę lub remont 230 kilometrów dróg: 121 km powiatowych i 109 km gminnych.  Rządowe wsparcie inwestycji na podkarpackich drogach gminnych i powiatowych wyniesie łącznie ponad 201 426 343,03 zł.

  – Podkreślenia wymaga fakt, że w stosunku do listy zadań rekomendowanych do dofinansowania, alokacja dla regionu została – decyzją premiera – zwiększona o prawie 40 mln zł. Cieszymy się, że kwota wsparcia dla naszego województwa przekroczy 201 mln zł

  – powiedziała wojewoda zaznaczając, że poziom dofinansowania  wynosi od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych.

  Na podstawowej liście zadań gminnych znalazło się: 23 zadania wieloletnie kontynuowane (wnioski z lat poprzednich), 13 nowych zadań wieloletnich, 39 nowych zadań jednorocznych. Natomiast na podstawowej liście zadań powiatowych widnieje: 11 zadań wieloletnich kontynuowanych (wnioski z lat poprzednich), 7 nowych zadań wieloletnich, 15 nowych zadań jednorocznych (lista dostępna tutaj).

  fot. materiały PUW

  W konferencji prasowej wzięli udział podkarpaccy posłowie na Sejm RP Teresa Pamuła, Andrzej Szlachta i Adam Śnieżek oraz samorządowcy: starosta dębicki Piotr Chęciek, starosta łańcucki Adam Krzysztoń oraz wicestarosta rzeszowski Marek Sitarz.

  W imieniu parlamentarzystów głos zabrał poseł na Sejm RP Adam Śnieżek, który podkreślił, że program rozbudowy i przebudowy sieci drogowej w Polsce jest konsekwentnie realizowany przez rząd.

  – Nasze województwo nie może narzekać. Budowana jest droga ekspresowa S19, budowane są drogi krajowe, obwodnice, przebudowywane mosty. W tej chwili trwa kolejny nabór do Programu Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu, samorządy lokalne składają wnioski i otrzymają następną potężną transzę wsparcia finansowego. Jesteśmy świadkami unowocześniania naszej sieci drogowej

  – podkreślił.

  fot. materiały PUW

  Ze wsparcia w ramach  Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg skorzysta m. in. powiat dębicki.

  – Wnioski, które zostały złożone w powiecie dębickim to w sumie prawie 30 mln zł. Część z tych wniosków jest na liście zasadniczej, część na listach rezerwowych

  – powiedział starosta dodając, że realizacja rządowych programów wspierających inwestycje samorządów to systemowa budowa dróg i szereg działań służących poprawie bezpieczeństwa drogowego.

  O projektach realizowanych i zaplanowanych do realizacji w powiecie łańcuckim mówił natomiast starosta Adam Krzysztoń.

  fot. materiały PUW

  – Na terenie powiatu łańcuckiego realizujemy szereg inwestycji służących poprawie infrastruktury drogowej. Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich dopina w tej chwili dokumentację budowy tunelu pod torami kolejowymi na drodze wojewódzkiej 877, czyli relacji Łańcut – Leżajsk. Również z rządowego programu będzie realizowany łącznik z autostrady do drogi krajowej nr 94, przebudowana jest droga krajowa nr 94 przez Łańcut

  – wyliczał starosta.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com