niedziela, 4 czerwca, 2023
+

  Rowerem z Rzeszowa do Łańcuta? Miasta i gminy chcą wspólnie wybudować nową drogę

  Polecamy

  Dawid Micał
  Dawid Micał
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi /redakcja@kurierrzeszowski.pl
  - Reklama -

  Między Rzeszowem a Łańcutem ma powstać droga rowerowa. Inwestycję zrealizują wspólnie oba miasta, a także gminy Krasne i Łańcut. Priorytetem jest bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Kolejne spotkanie dotyczące inwestycji zaplanowane zostało na połowę stycznia.

  Pomysłodawcami budowy drogi są prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek oraz radny Daniel Kunysz, reprezentujący środowiska rowerowe. Rozmowy w tej sprawie rozpoczęli w 2019 roku, spotkali się wówczas z burmistrzem Łańcuta Rafałem Kumkiem. Od radnego Kunysza dowiedzieliśmy się, że:

  Łańcut już wtedy rozpoczął działania w tej sprawie, efektem starań burmistrza było m.in. wybudowanie ścieżki rowerowej wzdłuż przebudowanej obwodnicy. Będzie ona częścią przyszłej trasy łączącej Rzeszów z Łańcutem

  Radny poinformował także jak infrastruktura miałaby wyglądać w Rzeszowie:

  W celu wyznaczenia ścieżki chcemy wykorzystać część gotowych dróg na osiedlu Wilkowyja. Wystarczy zmienić na nich organizację ruchu i zmodernizować skrzyżowania w rejonie ulic Leszka Czarnego i Olbrachta

  Prezydent Fijołek planuje ciąg trasy poprowadzić nowym szlakiem, oddzielonym od ruchu samochodowego. Kwestia przebiegu trasy przez gminę Krasne oraz gminę wiejską Łańcut została poruszona podczas spotkania w rzeszowskim ratuszu. Prezydent Konrad Fijołek rozmawiał na ten temat z władzami sąsiednich gmin oraz burmistrzem Łańcuta.

  Wilhelm Woźniak, wójt gminy Krasne jest zainteresowany szybką budową drogi:

  Na terenie naszej gminy przebiegałaby przez Krasne i częściowo przez Malawę. Ale konkretny przebieg będziemy mogli zaplanować po kolejnych spotkaniach, podczas których mamy otrzymać informację, w którym miejscu droga połączy się z nasza gminą od strony Rzeszowa i gminy wiejskiej Łańcut

  Na terenie jego gminy droga miałaby mieć około 5 kilometrów długości.

  Jakub Czarnota, wójt gminy Łańcut widzi dwie możliwości budowy dróg rowerowych:

  Oczywiście przede wszystkim mówimy o trasie w rejonie drogi krajowej, bo takie jest główne założenie tego projektu. Jest jednak także drugi pomysł, niezależny od tej inwestycji. To trasa rekreacyjna, która doprowadziłaby z Rzeszowa na Magdalenkę i w kierunku Woli Rafałowskiej. Gmina Chmielnik wybudowała tam niedawno piękną, mało uczęszczaną trasę, która jest bardzo popularna wśród rowerzystów

  Na terenie swojej gminy, ścieżki rowerowe widzi głównie w miejscu ogólnodostępnych dróg, które teraz biegną przez pola i wymagałyby jedynie wykonania nowej nawierzchni.

  fot. Bartosz Gubernat / Urząd Miasta Rzeszowa

  Kolejne spotkanie w tej sprawie zaplanowano na połowę stycznia. Wówczas samorządy zamierzają wyznaczyć wstępny przebieg trasy, co pozwoli podjąć dalsze kroki, zmierzające m.in. do wykupu i rezerwacji działek potrzebnych pod budowę drogi.

  Daniel Kunysz poinformował, że w projekcie nie chodzi tylko o walory rekreacyjne. Istotne jest również zapewnienie bezpieczeństwa oraz komfortu dojazdu do miast mieszkańcom. Rozwój ruchu rowerowego, znacząco wpłynie na jakość powietrza oraz zmniejszy problem korków.

  Źródło: materiały prasowe Urzędu Miasta Rzeszowa

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com